Վենեսուելայում երկրաշարժերի զոհերի թիվը հասել է 1450-ի. փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են
Վենեսուելայում հունիսի 24-ին տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժերի զոհերի թիվը հասել է 1450-ի։ 3150 մարդ վիրավոր է։ Փրկարարների թիմերը շարունակում են ողջ մնացածներին փլատակներից դուրս բերելու աշխատանքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Օտարերկրյա փրկարարները հիմնականում տեղակայվել են Լա Գուայրայի նահանգում, որն ամենաշատն է տուժել ստորգետնյա ցնցումներից։ Տասնյակ շենքեր փլուզվել են։
Վենեսուելայի նախագահի պաշտոնակատար Դելսի Ռոդրիգեսը հայտնել է, որ հունիսի 28-ին հաջողվել է որոշ մարդկանց ողջ դուրս բերել փլատակներից, հետևաբար, փրկարարական գործողությունները չեն դադարում։ Նա նշել է, որ դպրոցներում դասերը ևս մեկ շաբաթ չեն վերսկսվի։
Վենեսուելայի ազգային ժողովի նախագահ Խորխե Ռոդրիգեսը, որը նաև գործող նախագահի եղբայրն է, հայտարարել է, որ գրեթե 13 000 մարդ տեղահանվել է, 774 շենք փլուզվել է։
Երկրի կառավարությունը հայտնել է հարյուրավոր անհետ կորածների կամ փլատակներում մնացածների մասին, սակայն երկրի քաղաքական ընդդիմության հետ կապված կայքերից մեկում, որտեղ գրանցվում են անհետ կորածների տվյալները, նշված է շուրջ 50 000 անհետ կորածի մասին։
Հունիսի 24-ին իրար 39 վայրկյան տարբերությամբ հաջորդող 7,2 և 7,5 մագնիտուդով երկրաշարժերն ամենահզորն են վերջին 100 տարվա ընթացքում։

Число погибших в результате землетрясений в Венесуэле достигло 1450 человек; спасательные работы продолжаются
Число погибших в результате мощных землетрясений, произошедших в Венесуэле 24 июня, достигло 1450 человек. 3150 человек получили ранения. Спасательные команды продолжают извлекать выживших из-под завалов.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Reuters, иностранные спасатели в основном развернуты в провинции Ла-Гуайра, которая больше всего пострадала от землетрясений. Десятки зданий обрушились.
Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Дельси Родригес заявила, что 28 июня из-под завалов были извлечены живые люди, поэтому спасательные работы продолжаются. Она отметила, что занятия в школах возобновятся только через неделю.
Председатель Национальной ассамблеи Венесуэлы Хорхе Родригес, который также является братом действующего президента, заявил, что почти 13 000 человек были вынуждены покинуть свои дома, а 774 здания обрушились.
Правительство страны сообщило о сотнях людей, пропавших без вести или заблокированных под завалами, но на сайте, связанном с политической оппозицией страны и регистрирующем пропавших без вести, числится около 50 000 пропавших.
24 июня землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5, произошедшие с интервалом в 39 секунд, стали самыми сильными в Венесуэле за последние 100 лет.