Իշխան Զաքարյանը Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձնի շուրջ 305 միլիոն դրամ
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերից մեկով, 2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որը Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով հաստատվել է 2026 թվականի հունիս 26-ին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից, կնքված հաշտության համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 304 միլիոն 554 հազար դրամ։
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի հուլիսի 29-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Սերժիկի Զաքարյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով:
Դատարանի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 21-ի որոշմամբ, հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ:
Նշված գործի շրջանակներում, 2026 թվականի հունիսի 17-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում պատասխանողներ Իշխան Զաքարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանող կողմը համաձայնել է Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունիսի 15-ի որոշմամբ հաստատված հայցի հիմքի և առակայի փոփոխության արդյունքում պահանջվող ընդհանուր՝ 304 միլիոն 554 հազար դրամն 6 ամսվա ընթացքում՝ համաձայն սահմանված ժամանակացույցի, վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը։
Նշենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, 2023-2024 թվականներին Իշխան Զաքարյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել ընդհանուր շուրջ 71 հա մակերեսով 15 հողատարածք՝ Կոտայքի մարզի Հացավան համայնքում գտնվող 2 հողատարածք, Արարատի մարզի Լանջազատ համայնքում գտնվող 11 հողատարածք և Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում գտնվող 2 հողատարածք: Բացի այդ, Դատախազության դեպոզիտ հաշվեհամարին է մուտքագրել 32 միլիոն դրամ՝ որպես հողամասերի աճուրդային արժեքների և կադաստրային արժեքների տարբերություն:
2026 թվականի հունիսի 19-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել դիմում՝ հաշտության համաձայնությունը հաստատելու մասին:
2026 թվականի հունիսի 26-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը կայացրել է վճիռ, որով հաստատել է 2026 թվականի հունիս 17-ին կնքված հաշտության համաձայնությունը:

Ishkhan Zakaryan to return about 305 million drams to the Republic of Armenia
On June 17, 2026, the Prosecutor General’s Office concluded a settlement agreement in one of its illicit asset forfeiture cases, which was approved by the Anti-Corruption Court on June 26, 2026.
According to the Public Relations Department of the Prosecutor General’s Office, under the settlement agreement, 304.554 million drams will be returned to the Republic of Armenia.
On July 29, 2024, the Prosecutor General’s Office filed a claim with the Anti-Corruption Court seeking the forfeiture of assets of illicit origin from former Chairman of the Control Chamber of Armenia Ishkhan Serzhiki Zakaryan and persons affiliated with him.
By a ruling dated August 21, 2024, the Anti-Corruption Court admitted the claim for proceedings.
Within the framework of the case, on June 17, 2026, the Department for Illicit Asset Forfeiture Cases of the Prosecutor General’s Office concluded a settlement agreement with defendants Ishkhan Zakaryan and persons affiliated with him. Under the agreement, the defendants consented to return to the Republic of Armenia the full amount of 304.554 million drams, as sought following the amendment of the grounds and subject matter of the claim approved by the Anti-Corruption Court on June 15, 2026. The amount will be repaid within six months in accordance with the agreed schedule.
The Prosecutor General’s Office noted that, within the framework of criminal proceedings initiated on September 23, 2020, Ishkhan Zakaryan returned a total of 15 land plots covering approximately 71 hectares to the Republic of Armenia during 2023–2024. These included two land plots in Hatsavan community of Kotayk Province, 11 land plots in Lanjazat community of Ararat Province, and two land plots in Garni community of Kotayk Province.
In addition, he transferred 32 million drams to the Prosecutor General’s Office deposit account, representing the difference between the auction prices and cadastral values of the land plots.
On June 19, 2026, an application was submitted to the Anti-Corruption Court seeking approval of the settlement agreement.
On June 26, 2026, the Anti-Corruption Court issued a judgment approving the settlement agreement concluded on June 17, 2026.