ՀՀ ՊԵԿ-ի պատվիրակությունը Բելգիայում մասնակցել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Խորհրդի նստաշրջաններին
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը Բելգիայի Թագավորությունում մասնակցել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Խորհրդի 147-րդ և 148-րդ նստաշրջաններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Պետական եկամուտների կոմիտեից՝ մանրամասնելով, որ նստաշրջանների ընթացքում քննարկվել են ՀՄԿ-ի կոմիտեների և աշխատանքային այլ մարմինների գործունեության տարեկան ամփոփ զեկույցները, հաստատվել են կարողությունների զարգացման, մաքսային ընթացակարգերի դյուրացման և իրավակիրառ ոլորտներին վերաբերող մի շարք գործիքներ։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՄԿ-ի 2025-2028 թվականների ռազմավարության շրջանակում 2025-2026 թվականների կատարողականին, հաստատվել են 2026-2027 թվականների ռազմավարական ցուցիչները, ինչպես նաև սահմանվել են կազմակերպության առաջիկա տարվա գործունեության հիմնական ուղղությունները։ Հաստատվել են նաև Քաղաքականության հանձնաժողովի, Աուդիտի և Ֆինանսական կոմիտեի տարեկան հաշվետվությունները։ Նստաշրջանների շրջանակում ՊԵԿ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել գործընկեր երկրների մաքսային վարչակազմերի և ՀՄԿ քարտուղարության ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև նախանշվել են առաջիկա համատեղ ծրագրերը։
ՀՄԿ Խորհրդի նստաշրջանների ընթացքում անցկացվել են նաև Խորհրդի նախագահի, փոխնախագահների, ինչպես նաև համապատասխան կոմիտեների ղեկավար կազմի և անդամ երկրների ընտրությունները։

Делегация КГД РА приняла участие в заседаниях Совета Всемирной таможенной организации в Бельгии
Делегация Комитета государственных доходов Республики Армения приняла участие 147-м и 148-м заседаниях Совета Всемирной таможенной организации в Королевстве Бельгия.
Как передает Арменпресс,  об этом сообщили в КГД, добавив, что в ходе заседаний обсуждались ежегодные сводные отчеты о деятельности комитетов Всемирной таможенной организации и других рабочих органов, а также был утвержден ряд инструментов, связанных с развитием потенциала, упрощением таможенных процедур и обеспечением соблюдения законодательства.
В рамках стратегии ВТамО на 2025-2028 годы был проведен обзор деятельности в 2025-2026 годах, утверждены стратегические показатели на 2026-2027 годы и определены основные направления деятельности организации на предстоящий год. Также были утверждены годовые отчеты Комитета по политике, Комитета по аудиту и Финансового комитета. В рамках заседаний делегация КГД РА провела встречи с таможенными администрациями стран-партнеров и представителями Секретариата ВТамО. Обсуждались возможности расширения двустороннего сотрудничества и были намечены предстоящие совместные программы.
В ходе заседаний Совета ВТамО также проводились выборы президента, вице-президентов, а также руководителей соответствующих комитетов и стран-членов.