ՀՀ ՊԵԿ-ի պատվիրակությունը Բելգիայում մասնակցել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Խորհրդի նստաշրջաններին
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը Բելգիայի Թագավորությունում մասնակցել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Խորհրդի 147-րդ և 148-րդ նստաշրջաններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Պետական եկամուտների կոմիտեից՝ մանրամասնելով, որ նստաշրջանների ընթացքում քննարկվել են ՀՄԿ-ի կոմիտեների և աշխատանքային այլ մարմինների գործունեության տարեկան ամփոփ զեկույցները, հաստատվել են կարողությունների զարգացման, մաքսային ընթացակարգերի դյուրացման և իրավակիրառ ոլորտներին վերաբերող մի շարք գործիքներ։
Անդրադարձ է կատարվել ՀՄԿ-ի 2025-2028 թվականների ռազմավարության շրջանակում 2025-2026 թվականների կատարողականին, հաստատվել են 2026-2027 թվականների ռազմավարական ցուցիչները, ինչպես նաև սահմանվել են կազմակերպության առաջիկա տարվա գործունեության հիմնական ուղղությունները։ Հաստատվել են նաև Քաղաքականության հանձնաժողովի, Աուդիտի և Ֆինանսական կոմիտեի տարեկան հաշվետվությունները։ Նստաշրջանների շրջանակում ՊԵԿ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել գործընկեր երկրների մաքսային վարչակազմերի և ՀՄԿ քարտուղարության ներկայացուցիչների հետ։ Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև նախանշվել են առաջիկա համատեղ ծրագրերը։
ՀՄԿ Խորհրդի նստաշրջանների ընթացքում անցկացվել են նաև Խորհրդի նախագահի, փոխնախագահների, ինչպես նաև համապատասխան կոմիտեների ղեկավար կազմի և անդամ երկրների ընտրությունները։

A delegation of Armenia’s State Revenue Committee (SRC) participated in the 147th and 148th sessions of the World Customs Organization (WCO) Council in the Kingdom of Belgium.
The State Revenue Committee said the sessions reviewed the annual summary reports of the WCO’s committees and other working bodies and approved a number of instruments related to capacity building, customs procedure facilitation and enforcement.
The participants also reviewed the implementation of the WCO’s 2025–2028 Strategy for the 2025–2026 period, approved the strategic performance indicators for 2026–2027, and outlined the organization’s main areas of activity for the coming year. The annual reports of the Policy Commission, the Audit Committee and the Finance Committee were also approved.
On the sidelines of the sessions, the SRC delegation held meetings with representatives of partner countries’ customs administrations and the WCO Secretariat. The sides discussed opportunities to expand bilateral cooperation and outlined plans for future joint initiatives.
The sessions also included elections for the Chair and Vice-Chairs of the WCO Council, as well as the leadership of the relevant committees and representatives of member states.