Գինեսի 11 ռեկորդ 2025 թվականին. «Հայ-Էմ-Դյուցազնատուն» մարզական կենտրոնի սաների հաջողությունները
Թալինի բնակիչ 10-ամյա Դավիթ Աբրահամյանը Գինեսի ռեկորդակիր է։ Նա 6,5 կմ/ժ արագությամբ ընթացող վազքուղու վրա 1 ոտքով անընդմեջ ցատկել է 191 անգամ։ Նա մեկ տարի առաջ պարզապես մարզվելու նպատակով սկսեց հաճախել Թալինի «Հայ-Էմ-Դյուցազնատուն» մարզական կենտրոն, որտեղ կենտրոնի տնօրեն, Գինեսի բազմակի ռեկորդակիր Ռոման Սահրադյանն օգնեց բացահայտել նրա ընդունակությունները։
««Հայ-Էմ-Դյուցազնատուն» կենտրոնի մասին իմացել եմ իմ ընկերներից, ու շատ էի ցանկանում հաճախել։ Սկզբում եկա ուղղակի մարզվելու համար, բայց ընկեր Ռոմանը ինձ շատ ոգեշնչեց ու օգնեց, որ սահմանեմ Գինեսի ռեկորդ, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Գինեսի ռեկորդակիր Դավիթը։
Դավիթը նկատեց, որ Գինեսի ռեկորդ սահմանելուց հետո ընկերների շրջանում վերաբերմունքը փոխվել է, որոշները ցանկություն են հայտնել հաճախել «Հայ-Էմ-Դյուցազնատուն» մարզական կենտրոն, փորձել հաջողություններ գրանցել։
«Շատ ոգևորիչ է այս ամենը, որովհետև քչերն են կարողանում Գինեսի ռեկորդ սահմանել։ 10 տարեկանում, իհարկե, ինձ համար շատ բարդ էր, դժվար աշխատանք էր սպասվում, բայց հաղթահարեցինք»,-ասաց Դավիթ Աբրահամյանը։
«Հայ-Էմ» հիմնադրամի «Հայ-Էմ-Դյուցազնատուն» մարզական կենտրոնի տնօրեն, Գինեսի բազմակի ռեկորդակիր Ռոման Սահրադյանը հիշեցրեց, որ այս վարժությունում ռեկորդ սահմանել էր Նարեկ Գլճյանը 7 տարեկանում։ Դավիթն այսօր գերազանցել է նրա ցուցանիշը։
«Ինչպես տեսնում եք, առողջ մրցակցություն կա երեխաների միջև, ու դա շատ կարևոր է։ Երեխաները ձգտում են մարզվել, հաջողության հասնել, նոր նշաձող սահմանել։ Եթե Դավիթը Նարեկի ռեկորդը չգերազանցեր, ապա այսօր արդեն Նարեկը չէր ձգտի հասնել նոր նվաճումների։ Ահա այս առողջ մրցակցության արդյունքում ունենում ենք նման արդյունքներ»,-ասաց Ռոման Սահրադյանը։
«Հայ-Էմ» հիմնադրամի նախագահ Նշան Աճեմյանը բավական ոգևորիչ համարեց նման արդյունքները։ Նրա խոսքով՝ «Հայ-Էմ-Դյուցազնատուն» մարզական կենտրոնը մեծ նշանակություն ունի ինչպես Թալինի տարածաշրջանի, այնպես էլ Հայաստանի համար։
«Մարզական կենտրոնի արդյունքներն արդեն խոսուն են։ Տեսնում ենք, թե որքան է ավելացել կենտրոնում մարզվել ցանկացողների, Գինեսի սահմանված ռեկորդների թիվը։ Այս տարի նշվում է «Հայ-Էմ» հիմնադրամի գործունեության 25-ամյակը, և շատ ուրախ ենք, որ այսպիսի ներդրում ենք ունեցել, պայմաններ ենք ստեղծել ու կարողացել ենք երեխաներին ոգևորել»,-ասաց Նշան Աճեմյանը։
Մարզական կենտրոնի սաներն ընդհանուր առմամբ սահմանել են Գինեսի երկու տասնյակից ավելի ռեկորդ, որից միայն 11-ը սահմանվել է 2025 թվականին։ Դրանցից 8-ի հավաստագրերն արդեն Հայաստանում են, մնացածը կլինեն առաջիկայում։
Գինեսի ռեկորդներ է սահմանել Մարի Դավթյանը։ Նա մեկ րոպեում անընդմեջ կատարել է կքանիստ 84 անգամ, երեք րոպեում անընդմեջ կատարել է կքանիստ 170 անգամ և ցատկացանցի վրա մեկ րոպեում կատարել է ցատկապարանով ցատկեր 118 անգամ։
Գինեսի հաջորդ ռեկորդակիրը Աշոտ Եղյան է։ Նա 45,5 կգ ծանրությունը մեջքին կրած կատարել է «թռիչք-բարձրություն» վարժությունը 80 սմ բարձրությամբ, մեջքին 45,5 կգ ծանրությամբ կատարել է «որովայնային հակադարձ պլանկ» վարժությունը 2ր 58 վայրկյանում, ինչպես նաև մեջքին 36 կգ ծանրությամբ կատարել է «որովայնային հակադարձ պլանկ» վարժությունը 2ր 39 վայրկյանում, այնուհետև նույն ռեկորդը թարմացրել է հասցնելով 4 րոպե 11 վայրկյանի։
Նոր ռեկորդները դեռ առջևում են։ Առաջիկա օրերին մարզական կենտրոնում կանցկացվի հանդիսավոր միջոցառում, որտեղ 14 մարզիկներ կփորձեն սահմանել Հայկական Դյուցազնագրքի 17 ռեկորդ, որից 7-ը լինելու է նաև Գինեսի համաշխարհային ռեկորդ։

David Abrahamyan, 10, from the Armenian town of Talin, has entered the Guinness World Records after setting a new record for consecutive one-legged hops on a moving treadmill, highlighting the growing success of young athletes training at the Hi-Am Dyutsaznatun Sports Center.
David completed 191 consecutive one-legged hops on a treadmill moving at 6.5 kilometers per hour, setting a new Guinness World Record.
Speaking at a press conference, David said he joined the Hi-Am Dyutsaznatun Sports Center about a year ago after hearing about it from friends and initially intended to attend simply to stay fit.
"I first came just to train, but Coach Roman inspired me and helped me set a Guinness World Record, for which I am very grateful," David said.
He added that earning the world record had changed the way his friends viewed him, with some expressing interest in joining the sports center and trying to achieve similar success.
"It is very inspiring because very few people get to set a Guinness World Record. At the age of 10, it was certainly very difficult, and a lot of hard work lay ahead, but we succeeded," he said.
Roman Sahradyan, director of the Hi-Am Dyutsaznatun Sports Center and a multiple Guinness World Records holder, said the previous record in the same discipline had been set by seven-year-old Narek Gljyan and that David has now surpassed it.
"As you can see, there is healthy competition among the children, and that is very important. They strive to train, succeed, and set new benchmarks. If David had not broken Narek's record, Narek would not now be motivated to pursue new achievements. It is this healthy competition that produces such results," Sahradyan said.
Nshan Adjemian, president of the Hi-Am Foundation, said the sports center has become an important institution for both the Talin region and Armenia as a whole.
"The results speak for themselves. We see a growing number of children who want to train at the center, as well as an increasing number of Guinness World Records. This year marks the 25th anniversary of the Hi-Am Foundation, and we are pleased to have created these opportunities and inspired children to achieve success," he said.
According to the foundation, athletes training at the center have set more than 20 Guinness World Records, including 11 in 2025 alone. Certificates for eight of those records have already arrived in Armenia, while the remaining certificates are expected soon.
The center is also preparing another event in the coming days, during which 14 athletes will attempt to set 17 records in the Armenian Book of Records, seven of which will also be submitted to Guinness World Records for recognition.