Լիբանանում իսրայելական հարձակումների զոհերի թիվը հասել է 4230-ի
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ երկրում իսրայելական ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 4230-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային  լրատվական գործակալությունը (NNA):
«Ռազմական էսկալացիայի սկսվելուց ի վեր՝ մարտի 2-ից մինչև հունիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում, զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 4230-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 12 179-ի», - նշված է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Վերջին 24 ժամվա ընթացքում զոհերի թիվն ավելացել է 19-ով, իսկ  վիրավորներինը՝ 6-ով։
Գործակալությունը տեղեկացնում է, որ իսրայելական ուժերը ռազմական մեքենաների ուղեկցությամբ երկրի հարավում գտնվող Հադդասա գյուղաքաղաքից առաջ են շարժվել դեպի Բինթ Ջբեյլ շրջանի Հարիս բնակավայր և հետախուզական գործողություններ իրականացրել։
Տեղեկություններ են հաղորդվում, որ առավոտյան իսրայելական ռազմական ինքնաթիռները հարձակում են սկսել Նաբատիե շրջանի ուղղությամբ։
Իսրայելի պաշտպանության  բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ հունիսի 25-ին Լիբանանի հարավում զինված անձի հետ բախման ժամանակ 4 զինվորական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել և տեղափոխվել հիվանդանոց։
«Հեզբոլլահ»-ը կրկին հայտարարել է, որ իսրայելական բանակը դիտավորյալ Լիբանանի հարավում գտնվող քաղաքացիների է թիրախավորել՝ պատրվակով, թե նրանք սպառնալիք են ներկայացնում իրենց համար: Հարձակման հետևանքով երկու զոհ և երեք վիրավոր է գրանցվել։
Խմբավորումն Իսրայելին մեղադրել է հրադադարի խախտումներ իրականացնելու համար։
Հունիսի 18-ի գիշերը ԱՄՆ-ի և Իրանի նախագահները ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որով նախատեսվում է ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, սակայն Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև բախումները շարունակվում են։

Число жертв израильских атак в Ливане достигло 4230 человек
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число жертв в стране в результате израильской агрессии достигло 4230. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Национальное информационное агентство Ливана ННА.
"С начала военной эскалации, в период со 2 марта по 25 июня, общее число жертв достигло 4230, число раненых - 12 179", - говорится в сообщении ведомства.
За последние сутки число жертв увеличилось на 19, число раненых - на 6.
По сообщению агентства, израильские силы в сопровождении военной техники продвинулись от деревни Хаддаса на юге страны к поселению Харис в районе Бинт-Джебейль и провели разведывательные операции.
Сообщается, что утром израильские военные самолеты нанесли удар в направлении района Набатии.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила, что 25 июня в ходе столкновения с вооруженным лицом на юге Ливана четверо солдат получили ранения различной степени тяжести и были доставлены в больницу.
«Хезболла» вновь заявила, что израильская армия намеренно нападала на мирных жителей на юге Ливана под предлогом того, что они представляют для них угрозу. В результате нападения два человека погибли и трое получили ранения.
Группа обвинила Израиль в нарушении режима прекращения огня.
Ливан был вовлечен в конфликт на Ближнем Востоке после того, как «Хезболла» в ответ на американо-израильские удары по Ирану предприняла атаки на Израиль 2 марта.
В ночь на 18 июня президенты США и Ирана подписали меморандум о взаимопонимании, который предусматривает немедленное и окончательное прекращение боевых действий на всех фронтах, включая Ливан, однако столкновения между Израилем и «Хезболлой» продолжаются.