Իսրայելի զինված ուժերը հերքում են Լիբանանի հարավում անվտանգության գոտուց ուժերի մասնակի դուրսբերումը
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է, որ իր ստորաբաժանումները դուրս չեն բերվել Լիբանանի հարավի անվտանգության գոտու տարածքների մի մասից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Ynet պարբերականը։
ԻՊԲ-ն վստահեցրել է, որ զորքերը մնում են իրենց նախկին դիրքերում, որ վերջին օրերին ոչինչ չի փոխվել, և որ քաղաքական ղեկավարությունից նոր հրահանգներ չեն ստացվել։
Լիբանանի անվտանգության ծառայությունների աղբյուրը Ynet-ին հաստատել է, որ Բեյրութում տեղյակ չեն իսրայելական զորքերի մասնակի դուրսբերման մասին։
Ավելի վաղ արևմտյան լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն էր հայտնվել, որ ԻՊԲ-ն, բարի կամք դրսևորելով Լիբանանի կառավարության նկատմամբ, զինվորականներին դուրս է բերել անվտանգության գոտու առանձին շրջաններից։
Հունիսի 24-ին Reuters-ը հաղորդել էր, որ Իսրայելի և Լիբանանի միջև հունիսի 23-ին մեկնարկած բանակցություններում քննարկվել է ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող առաջարկը, որի համաձայն իսրայելական ուժերը պետք է լիբանանյան զինվորականներին հանձնեն «Հեզբոլլահ»-ի դեմ պատերազմի ժամանակ գրավված տարածքների մի մասը։
Սակայն հունիսի 24-ին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել էր, որ իսրայելական զորքերը չեն հեռանա Լիբանանի հարավային շրջաններից, նույնիսկ եթե Վաշինգտոնից համապատասխան պահանջներ ստացվեն։ Իսրայելի իշխանությունները մինչ այդ էլ նշել էին, որ ԻՊԲ-ն կմնա Լիբանանի հարավում։

ЦАХАЛ отрицает частичный вывод сил из зоны безопасности на юге Ливана
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что ее подразделения не были выведены из части зоны безопасности на юге Ливана. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Ynet.
ЦАХАЛ заверил, что войска остаются на своих прежних позициях, что ничего не изменилось за последние дни и что никаких новых указаний от политического руководства не поступало.
Источник в ливанских службах безопасности подтвердил Ynet, что Бейрут не в курсе частичного вывода израильских войск.
Ранее в западных СМИ появилась информация о том, что ЦАХАЛ в качестве жеста доброй воли по отношению к ливанскому правительству вывел своих военных из некоторых районов зоны безопасности.
24 июня агентство Reuters сообщило, что на переговорах между Израилем и Ливаном, начавшихся 23 июня, обсуждалось предложение, поддержанное США, согласно которому израильские силы передадут ливанским военным часть территории, захваченной во время войны против Хезболлы.
Однако 24 июня министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что израильские войска не покинут Южный Ливан, даже если Вашингтон этого потребует. Ранее израильские официальные лица также заявляли, что ЦАХАЛ останется в Южном Ливане.