Արևմուտքը Կիևին 375 միլիոն եվրո կհատկացնի էներգետիկայի համար. Շմիհալ
Արևմտյան գործընկերները խոստացել են առնվազն 375 միլիոն եվրո հատկացնել Ուկրաինային էներգետիկ ենթակառուցվածքների վերականգնման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է երկրի էներգետիկայի նախարար Դենիս Շմիհալը Գդանսկում Ուկրաինայի էներգետիկ խնդրիների համակարգման խմբի կամ, այսպես կոչված, «էներգետիկական Ռամշտայն»-ի չորրորդ հանդիպման արդյունքներով։
«Առնվազն 375 միլիոն եվրո էներգետիկ ենթակառուցվածքների վերականգնման համար և նոր վճարումներ էներգետիկայի աջակցության հիմնադրամին. սրանք են Գդանսկում կայացած «էներգետիկական Ռամշտայն»-ի արդյունքները: Հանդիպման արդյունքներով՝ գործընկերները հայտարարել են Ուկրաինայի էներգետիկ հատվածին լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերելու մասին», - Շմիհալը գրել է իր Telegram ալիքում։
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները խոստացել է հատկացնել 175 միլիոն դոլար, Շվեդիան՝ 137 միլիոն եվրո, Նորվեգիան՝ 77 միլիոն եվրո, Էստոնիան՝ 2,12 միլիոն եվրո, Լիտվան՝ 4 միլիոն եվրո, Իսլանդիան՝ 550 հազար եվրո։
«Ներկայում չբավարարված կարիքների ընդհանուր ծավալը կազմում է ավելի քան 650 միլիոն եվրո։ Ամենամեծ ծավալը՝  295 միլիոն եվրո, բաժին է ընկնում վնասված էներգետիկ օբյեկտների վերականգնմանն ու վերանորոգմանը», - հավելել է Շմիհալը։
Հունվարի 16-ին Շմիհալը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի էներգետիկ ոլորտում գործում է արտակարգ դրություն:

Запад направит Украине 375 миллионов евро на восстановление энергетики: Шмыгаль
Западные партнеры пообещали выделить Украине не менее 375 миллионов евро на восстановление энергетической инфраструктуры. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр энергетики Денис Шмыгаль в Гданьске после четвертого заседания Координационной группы по энергетическим вопросам Украины, так называемого энергетическог “Рамштайна”.
“По меньшей мере 375 миллионов евро на восстановление энергетической инфраструктуры и новые взносы в фонд поддержки энергетики — итоги энергетического "Рамштайна" в Гданьске. По результатам встречи партнеры объявили о дополнительной помощи украинскому энергетическому сектору”, — написал Шмыгаль в своем Telegram-канале.
По его словам, США пообещали выделить $175 миллионов долларов, Швеция — €137 миллионов евро, Норвегия — €77 миллионов евро, Эстония — €2,12 миллиона евро, Литва — €4 миллиона евро и Исландия — €550 000 евро.
“Сейчас общий объем необеспеченных потребностей составляет более 650 миллионов евро. Наибольший объем приходится на восстановление и ремонт поврежденных энергетических объектов — 295 миллионов евро”, — добавил Шмыгаль.