Ճապոնիայի վարչապետը խոստացել է կրճատել ամերիկյան բազաները Օկինավայում
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին Օկինավայում, որտեղ հունիսի 23-ին տեղի է ունեցել 1945 թ. ճակատամարտի զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն, հայտարարել է ԱՄՆ-ի ռազմական օբյեկտները կանոնակարգելու, միավորելու և կրճատելու ուղղությամբ ջանքերը շարունակելու մտադրության մասին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնական կայքէջից:
«Պատերազմից 80 տարի անց Օկինավայի բնակիչներն առաջվա պես ծանր բեռ են կրում ԱՄՆ-ի ռազմաբազաների կենտրոնացման պատճառով։ Մենք աշխատելու ենք ԱՄՆ-ի զինված ուժերի օբյեկտների ու տարածքների կանոնակարգման, միավորման և կրճատման վրա, ինչպես նաև Օկինավայի բնակիչների հետ միասին խթանելու ենք վերադարձված նախկին ռազմական հողերի արդյունավետ օգտագործումը», - հայտարարել է նա։
«Ճապոնիան այլևս երբեք չի կրկնի պատերազմի աղետը։ Մենք երդվում ենք զոհվածների հոգիների առջև, որ կշարունակենք անխոնջ ջանքերը հանուն այնպիսի հասարակության, որտեղ յուրաքանչյուր ճապոնացի կկարողանա է ապրել խաղաղ ու հարուստ սրտով», - ասել է Տակաիչին։
Ճապոնական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Օկինավայի նահանգապետ Դենի Տամակին իր խաղաղության հռչակագրում հայտարարել է, որ Օկինավան դեռևս պահպանում է ամերիկյան ռազմաբազաների ծանր բեռը։
«Բազաների հսկայական բեռի և դրանց հետ կապված խնդիրների պատճառով պահպանվում է այն իրադրությունը, որի դեպքում սպառնալիքի տակ է գտնվում մարդու անվտանգությունը», - ասել է նա։
Օկինավա պրեֆեկտուրան, որը զբաղեցնում է Ճապոնիայի տարածքի ընդամենը 0,6%-ը, ընդունում է այդ երկրում ԱՄՆ-ի բոլոր ռազմաբազաների ընդհանուր տարածության 74%-ը։

Премьер-министр Японии обещает сократить количество американских баз на Окинаве
Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи объявила о своем намерении продолжить усилия по регулированию, консолидации и сокращению американских военных объектов на Окинаве, где 23 июня состоялась церемония в память о жертвах битвы 1945 года. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт премьер-министра Японии.
«Спустя восемьдесят лет после войны жители Окинавы продолжают нести тяжелое бремя из-за концентрации американских военных баз. Мы будем работать над регулированием, консолидацией и сокращением американских военных объектов и территорий, и вместе с народом Окинавы мы будем способствовать эффективному использованию возвращенных бывших военных земель», — сказал он.
«Япония никогда больше не повторит катастрофу войны. Мы клянемся душам погибших продолжать наши неустанные усилия по созданию общества, где каждый японец сможет жить в мире и с добрым сердцем», — сказала Такаичи.
По сообщениям японских СМИ, губернатор Окинавы Дэнни Тамаки заявил в своей декларации о мире, что Окинава по-прежнему несет тяжелое бремя американских военных баз.
«Из-за огромного бремени баз и связанных с ними проблем сохраняется ситуация, в которой безопасность людей находится под угрозой», — сказал он.
Префектура Окинава, занимающая всего 0,6% территории Японии, принимает 74% всей площади американских военных баз в стране.