Իսրայելի բանակը հայտարարել է Լիբանանի սահմանի մոտ վերջին սահմանափակումների վերացման մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ վերացնում է բնակչության համար այն բոլոր սահմանափակումները, որոնք շարունակում էին գործել Լիբանանի հետ սահմանի մոտ գտնվող շրջաններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրությունը տարածվել է ԻՊԲ-ի Telegram ալիքում։
«Սկսած 2026 թվականի հունիսի 22-ի ժամը 6:00-ից՝ շփման գծի շրջանում բոլոր սահմանափակումները կվերացվեն», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
ԻՊԲ-ն հավելում է, որ այդ շրջանի բնակավայրերը մասնակի ակտիվությունից կանցնեն ակտիվության լիարժեք մակարդակի՝ առանց սահմանափակումների։
Ավելի վաղ սահմանափակումները փուլ առ փուլ վերացվել են Իսրայելի մնացած տարածքում։
Հունիսի 21-ին ԻՊԲ-ի Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-լեյտենանտ Էյալ Զամիրը Լիբանանում հայտարարված հրադադարը որակել է որպես անկայուն և զինվորականներին հրամայել է պահպանել պատրաստության բարձր մակարդակը մարտական գործողությունների վերսկսման դեպքում:

Израильская армия объявила о снятии последних ограничений в районах у границы с Ливаном
Армия оборону Израиля (ЦАХАЛ) объявила о снятии всех ограничений для населения, которые все еще действовали в районах, прилегающих к границе с Ливаном. Как сообщает “Арменпресс”, объявление было сделано в Telegram-канале ЦАХАЛ.
"Начиная с 06:00 22 июня 2026 года все ограничения в районе линии соприкосновения будут сняты, и населенные пункты [этом районе] перейдут на полный уровень активности, без ограничений, вместо частичного”, — говорится в заявлении.
Ранее ограничения поэтапно были сняты в другий районах Израиля.
Тем не менее, 21 июня начальник Генерального штаба ЦАХАЛ генерал-лейтенант Эяль Замир назвал объявленное в Ливане прекращение огня нестабильным и приказал военным поддерживать высокий уровень готовности на случай возобновления боевых действий.