Հայտնի է «Ոսկե ծիրան» միջազգային մրցույթի ժյուրիի կազմը
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը ներկայացրել է միջազգային մրցույթի ժյուրիի ամբողջական կազմը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ժյուրիի նախագահն է Ջեսիկա Հաուսները, որը ժամանակակից ավստրիական կինոյի առաջատար դեմքերից է։ Նրա ֆիլմերի պրեմիերաները կայացել են Կաննում և Վենետիկում՝ արժանանալով լայն ճանաչման ժանրային կինոյում նորարարական մոտեցման համար:
Մարկ Քազընսն իռլանդա-շոտլանդացի կինոպատմաբան և ռեժիսոր է, որի «Կինոյի պատմությունը. ոդիսական» վավերագրական սերիալը դարձել է ժամանակակից կինոքննադատության հիմնարար գործերից մեկը: Նա հեղինակել է բազմաթիվ գրքեր և վավերագրական ֆիլմեր:
Նաուել Պերես Բիսկայարտն արգենտինացի դերասան է, առավել հայտնի է Ռոբեն Կամպիյոյի ֆրանսիական «Րոպեում 120 հարված» ֆիլմում (2017) գլխավոր դերակատարմամբ, ինչի համար արժանացել է «Սեզար» և «Լյումիեր» մրցանակների:
Մարկ Պերանսոնը կանադացի գրող, պրոդյուսեր և երկարամյա կինոհամադրող է։ Եղել է Բեռլինալեի և Լոկառնոյի կինոփառատոնի ծրագրերի ղեկավար, իսկ կինոյի մասին նրա հոդվածները տպագրվել են Sight and Sound, Film Comment, Cahiers du Cinéma և այլ հեղինակավոր պարբերականներում:
Շերմին Լանգհոֆը գերմանա-թուրքական թատերական պրոդյուսեր է։ 2013-ից ի վեր Բեռլինի Գորկու թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն է: Նրա ղեկավարությամբ թատրոնը Գերմանիայում երկու անգամ ճանաչվել է «Տարվա թատրոն» և արժանացել բազմաթիվ մրցանակների:
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 12-19-ը։ Այս տարի ևս կինոփառատոնը կներկայացնի մրցութային և արտամրցութային ծրագրեր աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոններից՝ ներառյալ Կաննը, Բեռլինը և այլ առաջատար կինոհարթակներ։
Փառատոնի ընթացքում Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեղինակներ, ռեժիսորներ, դերասաններ և ոլորտի մասնագետներ, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն հայ հանդիսատեսին՝ ստեղծելով երկխոսության, նոր գաղափարների և մշակութային փոխանակման բացառիկ հարթակ։

Объявлен состав жюри Международного кинофестиваля Golden apricot
XXIII международный кинофестиваль Golden apricot (Золотой абрикос) в Ереване представил полный состав жюри международного конкурса.
По сообщению «Арменпресс», председателем жюри является одна из ведущих фигур современного австрийского кинематографа Джессика Хауснер. Ее фильмы демонстрировались в Каннах и Венеции и получили широкое признание за новаторский подход к жанровому кино.
Марк Казинс — ирландо-шотландский историк кино и режиссер, чей документальный сериал The Story of Film: An Odyssey стал одним из основополагающих трудов современной кинокритики. Он является автором многочисленных книг и документальных фильмов.
Науэль Перес Бискаярт — аргентинский актер, наиболее известный по главной роли во французском фильме Робина Кампильо 120 Beats per Minute (2017), за которую он получил премии «Сезар» и «Люмьер».
Марк Перансон — канадский писатель, продюсер и многолетний куратор кино. Он был программным директором Берлинского и Локарнского кинофестивалей, а его статьи о кино публиковались в журналах Sight and Sound, Film Comment, Cahiers du Cinéma и других престижных изданиях.
Шермин Лангхофф — немецко-турецкий театральный продюсер. С 2013 года она является художественным руководителем Maxim Gorki Theater в Берлине. Под её руководством театр дважды был признан «Театром года» в Германии и получил множество наград.
XXIII Ереванский международный кинофестиваль Golden apricot пройдёт с 12 по 19 июля. В этом году на фестивале снова будут представлены конкурсные и внеконкурсные программы из разных стран мира, а также фильмы с престижных международных кинофестивалей, включая Каннский, Берлинский и другие ведущие киноплощадки.
В рамках фестиваля в Армению приедут всемирно известные режиссеры, актеры и специалисты в этой области, которые представят свой опыт и творчество армянской аудитории, создав эксклюзивную площадку для диалога, новых идей и культурного обмена.