Հայտնի է «Ոսկե ծիրան» միջազգային մրցույթի ժյուրիի կազմը
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը ներկայացրել է միջազգային մրցույթի ժյուրիի ամբողջական կազմը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ժյուրիի նախագահն է Ջեսիկա Հաուսները, որը ժամանակակից ավստրիական կինոյի առաջատար դեմքերից է։ Նրա ֆիլմերի պրեմիերաները կայացել են Կաննում և Վենետիկում՝ արժանանալով լայն ճանաչման ժանրային կինոյում նորարարական մոտեցման համար:
Մարկ Քազընսն իռլանդա-շոտլանդացի կինոպատմաբան և ռեժիսոր է, որի «Կինոյի պատմությունը. ոդիսական» վավերագրական սերիալը դարձել է ժամանակակից կինոքննադատության հիմնարար գործերից մեկը: Նա հեղինակել է բազմաթիվ գրքեր և վավերագրական ֆիլմեր:
Նաուել Պերես Բիսկայարտն արգենտինացի դերասան է, առավել հայտնի է Ռոբեն Կամպիյոյի ֆրանսիական «Րոպեում 120 հարված» ֆիլմում (2017) գլխավոր դերակատարմամբ, ինչի համար արժանացել է «Սեզար» և «Լյումիեր» մրցանակների:
Մարկ Պերանսոնը կանադացի գրող, պրոդյուսեր և երկարամյա կինոհամադրող է։ Եղել է Բեռլինալեի և Լոկառնոյի կինոփառատոնի ծրագրերի ղեկավար, իսկ կինոյի մասին նրա հոդվածները տպագրվել են Sight and Sound, Film Comment, Cahiers du Cinéma և այլ հեղինակավոր պարբերականներում:
Շերմին Լանգհոֆը գերմանա-թուրքական թատերական պրոդյուսեր է։ 2013-ից ի վեր Բեռլինի Գորկու թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն է: Նրա ղեկավարությամբ թատրոնը Գերմանիայում երկու անգամ ճանաչվել է «Տարվա թատրոն» և արժանացել բազմաթիվ մրցանակների:
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 12-19-ը։ Այս տարի ևս կինոփառատոնը կներկայացնի մրցութային և արտամրցութային ծրագրեր աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոններից՝ ներառյալ Կաննը, Բեռլինը և այլ առաջատար կինոհարթակներ։
Փառատոնի ընթացքում Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեղինակներ, ռեժիսորներ, դերասաններ և ոլորտի մասնագետներ, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն հայ հանդիսատեսին՝ ստեղծելով երկխոսության, նոր գաղափարների և մշակութային փոխանակման բացառիկ հարթակ։

Organizers of the 23rd Yerevan Golden Apricot International Film Festival have unveiled the full composition of its international competition jury.
Jessica Hausner, a filmmaker who brought new life and global prestige to Austrian cinema in the early 2000s, will head the jury of Golden Apricot’s International Competition this year. Her films have premiered at the Cannes and Venice film festivals, earning wide recognition for their innovative approach to genre filmmaking.
The jury also includes Irish-Scottish filmmaker Mark Cousins, known for his landmark documentary series The Story of Film: An Odyssey.
Argentine actor Nahuel Pérez Biscayart, best known for his leading role in Robin Campillo’s 120 BPM (2017), for which he received César and Lumière awards, is also among the jury members.
Canadian writer, producer, and long-time film curator Mark Peranson is on the panel as well. He has served as program director for the Berlin International Film Festival and the Locarno Film Festival, and has contributed to publications such as Sight and Sound, Film Comment, and Cahiers du Cinéma.
The jury is completed by German-Turkish theatre producer Şermin Langhoff, artistic director of Berlin’s Gorki Theatre since 2013. Under her leadership, the theatre has been named “Theatre of the Year” twice in Germany and has received numerous awards.