Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը զորքերը ​​դուրս չի բերի Լիբանանի հարավից
Իսրայելը կպատասխանի Լիբանանում իր զինվորականների դեմ շիաների «Հեզբոլլահ» շարժման ջոկատների ցանկացած հարվածի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ ընդգծելով, որ իսրայելական զորքերը մտադիր չեն հեռանալ Հարավային Լիբանանից։
Նեթանյահուն հայտնել է, որ առավոտյան խորհրդակցություն է անցկացրել երկրի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի և բանակի Գլխավոր շտաբի պետ Էյալ Զամիրի հետ՝ «Հեզբոլլահ»-ի հետ հարվածների փոխանակումից հետո իրավիճակը գնահատելու համար։
«Իմ հրահանգը շատ հստակ է. Իսրայելը չի ​​հանդուրժի հարձակումներ մեր զինվորների կամ մեր տարածքի վրա և  «Հեզբոլլահ»-ին կստիպի շատ բարձր գին վճարել այդ հարձակումների համար։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը միջոցներ կձեռնարկի՝ կանխելու ցանկացած սպառնալիք մեր ուժերի և մեր տարածքի դեմ», - Նեթանյահուի խոսքերն է մեջբերում վարչապետի գրասենյակը։
«Իսրայելը կմնա Լիբանանի հարավի անվտանգության գոտում այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ կլինի (Իսրայելի) հյուսիսային բնակավայրերի պաշտպանության համար», - հավելել է վարչապետը:
Նա նշել է, որ «Հեզբոլլահ»-ի հարձակումից հետո գիշերը հրահանգել է հարվածներ հասցնել շարժմանը. իսրայելական ուժերը գրոհել են «ահաբեկչական 80 թիրախի վրա և ոչնչացրել տասնյակ ահաբեկիչների»։ ԻՊԲ-ն նաև Բեքաայի հովտում առավոտյան հարվածել է «Հեզբոլլահ»-ի հրամանատարական կետերի, հավելել է Նեթանյահուն։
Ըստ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրի՝ ռազմական գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։

Израиль не выведет войска из Южного Ливана: Нетаньяху
Израиль будет отвечать на любые удары отрядов шиитского движения "Хезболлах" по его военным в Ливане. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, подчеркнув, что израильские войска не намерены уходить из Южного Ливана.
По его словам, утром он провел совещание с израильским министром обороны Исраэлем Кацем и начальником Генштаба армии Эялем Замиром для оценки текущей ситуации после ночных ударов по Ливану.
"Мое указание предельно ясно: Израиль не потерпит нападений на наших солдат или на нашу территорию и заставит "Хезболлах" заплатить за эти нападения очень высокую цену. Армия обороны Израиля примет меры для предотвращения любой угрозы нашим силам и нашей территории", - заявил Нетаньяху.
"Израиль останется в зоне безопасности на юге Ливана столько, сколько потребуется для защиты северных населенных пунктов [Израиля]", - добавил премьер.
Нетаньяху указал, что серия ударов по Ливану, нанесенных ночью и утром, в ходе которых израильская армия поразила более 80 объектов "Хезболлах", включая командные пункты в долине Бекаа на востоке республики, была ответом на атаку на израильских танкистов на юге Ливана. В результате этого боестолкновения погибли четверо военных, включая командира батальона в звании полковника.
"После этого чудовищного нападения "Хезболлах", которое является вопиющим нарушением режима прекращения огня, прошлой ночью я отдал Армии обороны Израиля приказ нанести по "Хезболлах" мощный удар", - подчеркнул глава израильского правительства.
Ранее на этой неделе США и Иран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное прекращение боевых операций на всех фронтах, в том числе в Ливане. Израильская сторона не участвовала в переговорах по меморандуму.