Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը զորքերը ​​դուրս չի բերի Լիբանանի հարավից
Իսրայելը կպատասխանի Լիբանանում իր զինվորականների դեմ շիաների «Հեզբոլլահ» շարժման ջոկատների ցանկացած հարվածի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ ընդգծելով, որ իսրայելական զորքերը մտադիր չեն հեռանալ Հարավային Լիբանանից։
Նեթանյահուն հայտնել է, որ առավոտյան խորհրդակցություն է անցկացրել երկրի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացի և բանակի Գլխավոր շտաբի պետ Էյալ Զամիրի հետ՝ «Հեզբոլլահ»-ի հետ հարվածների փոխանակումից հետո իրավիճակը գնահատելու համար։
«Իմ հրահանգը շատ հստակ է. Իսրայելը չի ​​հանդուրժի հարձակումներ մեր զինվորների կամ մեր տարածքի վրա և  «Հեզբոլլահ»-ին կստիպի շատ բարձր գին վճարել այդ հարձակումների համար։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը միջոցներ կձեռնարկի՝ կանխելու ցանկացած սպառնալիք մեր ուժերի և մեր տարածքի դեմ», - Նեթանյահուի խոսքերն է մեջբերում վարչապետի գրասենյակը։
«Իսրայելը կմնա Լիբանանի հարավի անվտանգության գոտում այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ կլինի (Իսրայելի) հյուսիսային բնակավայրերի պաշտպանության համար», - հավելել է վարչապետը:
Նա նշել է, որ «Հեզբոլլահ»-ի հարձակումից հետո գիշերը հրահանգել է հարվածներ հասցնել շարժմանը. իսրայելական ուժերը գրոհել են «ահաբեկչական 80 թիրախի վրա և ոչնչացրել տասնյակ ահաբեկիչների»։ ԻՊԲ-ն նաև Բեքաայի հովտում առավոտյան հարվածել է «Հեզբոլլահ»-ի հրամանատարական կետերի, հավելել է Նեթանյահուն։
Ըստ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրի՝ ռազմական գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։

Netanyahu insists Israel will remain in Lebanon ‘as long as necessary’
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said he ordered strikes against dozens of Hezbollah targets last night after four troops were killed and others were wounded in attacks by the group yesterday.
The Times of Israel cited Netanyahu as saying that Israel will remain in its “security zone” in southern Lebanon “for as long as necessary.”
“Following Hezbollah’s criminal attack, which constitutes a blatant violation of the ceasefire, I instructed the IDF last night to strike Hezbollah with force,” he said in a Hebrew-language statement from his office, according to The Times of Israel.
According to the premier, the IDF struck more than 80 Hezbollah targets and killed dozens of “terrorists” overnight, before carrying out additional strikes on Hezbollah command centers in the Beqaa Valley this morning.
“Israel will not tolerate attacks on our soldiers or on our territory, and it will exact a very heavy price from Hezbollah for such attacks,” he added.
Repeating a pledge he made yesterday, Netanyahu said that “Israel will remain in the security zone in southern Lebanon for as long as necessary in order to protect the communities of the north.”
Israel has launched air attacks on southern Lebanon a day after the United States and Iran signed an interim agreement calling for an end to their conflict on all fronts, including Lebanon.