Գերմանիան Ուկրաինայի հետ համատեղ կմշակի ՀՕՊ համակարգ
Գերմանիան և Ուկրաինան հիմք են դրել հակահրթիռային հակաօդային պաշտպանության համակարգի համատեղ մշակման համար: Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը համաձայնագրի ստորագրման մասին հայտարարել է Ուկրաինայի և ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հարցերով կոնտակտային խմբի հանդիպման ժամանակ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
«Մի քանի գերմանական ընկերություններ հետաքրքրություն են հայտնել այս նախագծի նկատմամբ: Այն կարող է կարևոր ներդրում ունենալ Եվրոպայի և Ուկրաինայի անվտանգության գործում», - նշել է Պիստորիուսը՝ ընդգծելով, որ նման համագործակցությունը վաղուց ավելի քան միակողմանի է՝ հղում անելով ուկրաինական նորարարություններին և փորձին:
Պիստորիուսը միաժամանակ հայտարարել է Ուկրաինային զենքի համար լրացուցիչ 400 միլիոն դոլար տրամադրելու մասին: Այդ գումարի կեսը կհատկացվի ամերիկյան զենքի գնման համար նախատեսված Purl ծրագրի շրջանակում, որը գործում է 2025 թվականի ամռանից՝ ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջև կնքված համաձայնագրի համաձայն։ Բացի այդ, Բեռլինը 200 միլիոն դոլար կհատկացնի Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգի համար կառավարվող հրթիռներ գնելու համար։
Պիստորիուսի խոսքով՝ Գերմանիան, որը Միացյալ Թագավորության հետ համատեղ համանախագահում է Ուկրաինայի հարցով կոնտակտային խումբը, առաջատար դեր է ստանձնում Կիևին նոր ռազմական օգնություն տրամադրելու գործում։
«Այս քայլով մենք ցանկանում ենք խրախուսել Ուկրաինայի պաշտպանության հարցով կոնտակտային խմբի մյուս անդամներին նույնպես մասնակցել PAC-3 կառավարվող հրթիռների գնման ֆինանսավորմանը», - ասել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարը։

Германия разработает систему ПВО совместно с Украиной
Германия и Украина заложили основу для совместной разработки системы ПВО, направленной против баллистических ракет. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, министр обороны Германии Борис Писториус объявил о подписании соответствующего соглашения на встрече Контактной группы по Украине и министров обороны НАТО в Брюсселе в четверг, 18 июня.
"Интерес к этому проекту проявили несколько немецких компаний. Он может внести важный вклад в безопасность Европы и Украины", - отметил он. При этом немецкий министр подчеркнул, что такое сотрудничество уже давно не является односторонним, указав на украинские инновации и опыт.
Одновременно Писториус объявил о предоставлении Украине еще 400 млн долларов на вооружения. Половина этой суммы (в пересчете около 174 млн евро) будет выделена в рамках механизма PURL (Prioritised Ukraine Requirements List, в переводе -"Список приоритетных запросов для Украины". - Ред.) по закупке американских вооружений, действующего с лета 2025 года по договоренности НАТО с президентом США Дональдом Трампом.
Кроме того, Берлин направит 200 миллионов долларов на закупку управляемых ракет для систем ПВО Patriot.
По словам Писториуса, Германия, вместе с Великобританией возглавляющая Контактную группу по Украине, берет на себя ведущую роль в предоставлении Киеву новой военной помощи. "Этим шагом мы хотим побудить других участников Контактной группы по вопросам обороны Украины также принять участие в финансировании закупок управляемых ракет PAC-3", - подчеркнул он.
В рамках программы Purl страны НАТО и их союзники могут закупать у США пакеты вооружений для Украины стоимостью 500 млн долларов каждый. Германия ранее уже участвовала в приобретении трех таких пакетов. О закупке дополнительных вооружений для Украины, обороняющейся от военной агрессии РФ, объявили и другие страны, в том числе Швеция, Канада, Норвегия и Нидерланды.