Տնտեսագիտական համալսարանը դարձել է CFA Institute-ի կողմից հավատարմագրված առաջին համալսարանը Հայաստանում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը կարևոր միջազգային ձեռքբերում է գրանցել՝ դառնալով Հայաստանում առաջին համալսարանը, որի կրթական ծրագիրը միացել է CFA Institute-ի Համալսարանական համագործակցության ծրագրին (University Affiliation Program)։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը։
CFA Institute-ը ներդրումային մասնագետների համաշխարհային առաջատար կազմակերպությունն է, որը սահմանում է մասնագիտական գերազանցության և էթիկական վարքագծի չափանիշները ֆինանսական ոլորտում։ Աշխարհում գործում են ավելի քան 200,000 CFA այսպես կոչված՝ Charterholder-ներ՝ 164 երկրներում, իսկ CFA որակավորումը համարվում է ներդրումների և ֆինանսների ոլորտի ամենահեղինակավոր մասնագիտական հավաստագրերից մեկը։ Ըստ Modex խորհրդատվական ընկերության հրապարակման, մեկ միլիոն բնակչի հաշվով CFA սերտիֆիկատ ունեցող մասնագետների թվով Հայաստանը առաջատար է ԱՊՀ-ում։
CFA Institute-ի կողմից իրականացված համապարփակ գնահատման արդյունքում ՀՊՏՀ-ի «Ֆինանսներ» բակալավրի կրթական ծրագիրը ճանաչվել է որպես CFA Program-ի բովանդակությանն էականորեն համահունչ ծրագիր՝ ապահովելով ուսանողների պատրաստվածությունը ֆինանսների, ներդրումների, բանկային գործի և կապիտալի շուկաների ոլորտներում հետագա մասնագիտական զարգացման համար։
CFA Institute-ը բարձր է գնահատել ծրագրի համապատասխանությունը մի շարք առանցքային ուղղություններով, այդ թվում՝ մասնագիտական էթիկայի, քանակական մեթոդների, տնտեսագիտության, ֆինանսական հաշվետվությունների վերլուծության, կորպորատիվ ֆինանսների, բաժնային և պարտատոմսային ներդրումների, ածանցյալ գործիքների և ներդրումային պորտֆելների կառավարման ոլորտներում։
Հավատարմագրումը ՀՊՏՀ-ին հնարավորություն է տալիս միանալ CFA Institute-ի գործընկեր համալսարանների միջազգային ցանցին, որի անդամ են աշխարհի առաջատար բուհերը, որոնք պատրաստում են ֆինանսների և ներդրումների ոլորտի մասնագետներ։ Համալսարանական համագործակցության ծրագրին միանալու կարևորագույն առավելություններից է CFA Institute-ի ուսանողական կրթաթոշակներին հասանելիությունը։
2026 թվականի համար ՀՊՏՀ-ին հատկացվել է 3 CFA Program Student Scholarship, որոնք հնարավորություն են տալիս ուսանողներին արտոնյալ պայմաններով մասնակցել CFA ծրագրին և սկսել իրենց ճանապարհը դեպի աշխարհի ամենահեղինակավոր ֆինանսական մասնագիտական որակավորումներից մեկը՝ Chartered Financial Analyst (CFA)։ CFA Program Student Scholarship կրթաթոշակը նվազեցնում է CFA քննության գրանցման վճարը մինչև 600 ԱՄՆ դոլար և ազատում է ծրագրին միանալու միանվագ վճարից, ինչը նոր թեկնածուների համար ապահովում է շուրջ 1000 ԱՄՆ դոլարի արտոնություն։
ՀՊՏՀ-ի անդամակցությունը CFA Institute University Affiliation Program-ին վկայում է համալսարանի հանձնառությունը՝ ապահովելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթություն և պատրաստելու մրցունակ մասնագետներ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ միջազգային աշխատաշուկայի համար։

Экономический университет стал первым университетом Армении, аккредитованным CFA Institute
Армянский государственный экономический университет (АГЭУ) добился важного международного успеха, став первым университетом Армении, чья образовательная программа вошла в программу Университетского сотрудничества (University Affiliation Program) CFA Institute.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил АГЭУ.
CFA Institute — ведущая мировая организация профессионалов в сфере инвестиций, устанавливающая стандарты профессионального совершенства и этического поведения в финансовом секторе. Более 200 000 обладателей сертификата CFA работают в 164 странах мира, а квалификация CFA считается одной из самых престижных профессиональных сертификаций в инвестиционно-финансовой сфере. По публикации консалтинговой компании Modex, Армения является лидером в СНГ по количеству специалистов с сертификатами CFA на миллион жителей.
По результатам всесторонней оценки, проведенной CFA Institute, программа «Финансы» бакалавриата АГЭУ была признана в значительной степени соответствующей содержанию программы CFA, что гарантирует подготовку студентов к дальнейшему профессиональному развитию в областях финансов, инвестиций, банковского дела и рынков капитала.
CFA Institute высоко оценил актуальность программы в ряде ключевых областей, включая профессиональную этику, количественные методы, экономику, анализ финансовой отчетности, корпоративные финансы, инвестиции в акции и облигации, производные финансовые инструменты и управление инвестиционным портфелем.
Аккредитация позволяет АГЭУ присоединиться к международной сети университетов-партнеров CFA Institute, в которую входят ведущие мировые университеты, готовящие специалистов в области финансов и инвестиций. Одним из важнейших преимуществ участия в программе партнерства университетов является доступ к студенческим стипендиям CFA Institute.
В 2026 году АГЭУ получил 3 CFA Program Student Scholarship, которые позволяют студентам участвовать в программе CFA на льготных условиях и начать свой путь к одной из самых престижных в мире квалификаций в области финансов — Chartered Financial Analyst (CFA). Стипендия программы CFA снижает регистрационный взнос за экзамен CFA до 600 долларов и освобождает от единовременного вступительного взноса в программу, что дает новым кандидатам выгоду в размере около 1000 долларов.
Членство АГЭУ в CFA Institute University Affiliation Program демонстрирует приверженность университета предоставлению образования в соответствии с международными стандартами и подготовке конкурентоспособных специалистов как для армянского, так и для международного рынков труда.