Իրանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԱՄՆ-Իրան փոխըմբռնման հուշագիրը
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին Իտալիայի իր գործընկեր Անտոնիո Տայանիի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի ԱԳՆ հայտարարությունը։
Նախարարներն ընդգծել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության պահպանման կարևորությունը և շեշտել համաձայնագրով ստեղծված խաղաղությունը ամրապնդելու հնարավորությունը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Շվեյցարիայում բանակցությունների նոր փուլի անցկացման հարցը դեռևս քննարկվում է։
Շվեյցարիայի կառավարությունից էլ հայտնել են, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի ներկայացուցիչները հունիսի 19-ին կհանդիպեն Բյուրգենշտոկում՝ նախնական բանակցությունների համար։

Главы МИД Ирана и Италии обсудили меморандум о взаимопонимании между США и Ираном
Министр ИД Ирана Аббас Арагчи и его коллега из Италии Антонио Таяни в телефонном разговоре обсудили меморандум о взаимопонимании, подписанный между Тегераном и Вашингтоном. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает иранское информационное агентство Mehr со ссылкой на Министерство иностранных дел страны.
Министры подчеркнули важность сохранения региональной стабильности и безопасности, а также возможность укрепления мира, достигнутого благодаря соглашению.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи заявил, что вопрос о проведении переговоров в Швейцарии все еще обсуждается.
Правительство Швейцарии также сообщило, что представители США и Ирана встретятся в Бюргенштоке 19 июня для предварительных переговоров.