Իրանը հայտարարել է, որ Շվեյցարիայում նոր բանակցությունների հարցը քննարկվում է
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Շվեյցարիայում բանակցությունների նոր փուլի անցկացման հարցը դեռևս քննարկվում է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Սպասվում է, որ քննարկումներն առաջիկա ժամերին կշարունակվեն դիվանագիտական ուղիներով և միջնորդական ջանքերով», - հավելել է նա։
Միևնույն ժամանակ, ըստ Reuters գործակալության, Շվեյցարիայի կառավարությունից հայտնել են, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի ներկայացուցիչները հունիսի 19-ին կհանդիպեն նախնական բանակցությունների համար։ Ըստ հայտարարության, որը մեջբերում է գործակալությունը, Բյուրգենշտոկ քաղաքում նախնական բանակցություններին կմասնակցեն ԱՄՆ-ն, Իրանը, ինչպես նաև միջնորդներ Պակիստանիը Կատարը և այլ ներգրավված երկրներ։ Հանդիպման ժամանակացույցի և մանրամասների վերաբերյալ այլ տեղեկություններ չկան։
Փոխըմբռնման հուշագրի պաշտոնական ստորագրումը նախատեսված էր հունիսի 19-ին Ժնևում, սակայն ԱՄՆ-ի և Իրանի նախագահները ստորագրել են փաստաթուղթը, և այն անմիջապես ուժի մեջ է մտել։

Иран сообщает, что обсуждается вопрос о переговорах в Швейцарии
Представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что вопрос о проведении переговоров в Швейцарии все еще обсуждается. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на BBC.
“Обсуждения продолжатся в ближайшие часы по дипломатическим каналам и при посреднических усилиях”, — добавил он.
Согласно Reuters, правительство Швейцарии сообщило, что представители США и Ирана встретятся 19 июня для предварительных переговоров. Согласно заявлению, цитируемому агентством, в предварительных переговорах в Швейцарии примут участие США, Иран, а также посредники — Пакистан, Катар и другие вовлеченные страны. Другой информации о графике и деталях встречи пока нет.
Официальное подписание меморандума о взаимопонимании было намечено на 19 июня в Женеве, но президенты США и Ирана дистанционно подписали его, и он вступил в силу немедленно.