Ֆրանսիան պատրաստ է նավեր ուղարկել Հորմուզի նեղուց՝ ականազերծման համար
Ֆրանսիան պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում իր ականորս նավերն ուղարկել Հորմուզի նեղուց՝ ականազերծման գործողություններ իրականացնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին TF1 հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է հանրապետության զինված ուժերի նախարար Կատրին Վոտրենը։
«Տվյալ գոտում են գտնվում մեր երկու ականորս նավերը՝ Lyre-ը և Androm de-ն, որոնք պոտենցիալ կերպով պատրաստ են ուղեկցել ականազերծման գործողությունները», - ասել է գերատեսչության ղեկավարը։
Նա չի նշել, թե հատկապես որտեղ են գտնվում նավերը, բայց ընդգծել է, որ այժմ դրանք «հեռու չեն Հորմուզի նեղուցից»։
«Դա նշանակում է, որ դրանք հնարավորություն ունեն միջամտելու շատ արագ», - նշել է Վոտրենը։
Նախարարն ընդգծել է արագ ծավալման կարևորությունը, քանի որ «մինչև հիմա անորոշություն կա այն հարցի վերաբերյալ՝ արդյոք նեղուցն ականապատված է, թե ոչ»։
Հունիսի 15-ի գիշերը ԱՄՆ-ի, Իրանի և որպես միջնորդ հանդես եկող Պակիստանի պաշտոնատար անձինք հաստատել են, որ  համաձայնություն է ձեռք բերվել Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև։ Փոխըմբռնման հուշագիրը կստորագրվի հունիսի 19-ին Ժնևում: Այնուհետև 60-օրյա հրադադարի ընթացքում կողմերը կքննարկեն Թեհրանի միջուկային ծրագիրը և այլ հարցեր։ Հունիսի 15-ից հայտարարվել է ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի ծովային շրջափակման ավարտ, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական ​​դադարեցում բոլոր ճակատներում, ներառյալ Լիբանանում:

Франция готова направить в Ормузский пролив корабли для разминирования
Франция готова в случае необходимости направить в Ормузский пролив свои тральщики для проведения операций по разминированию. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявила министр Вооруженных сил ФР Катрин Вотрен в эфире телеканала TF1.
«Наши два тральщика, Lyre и Androm de , находятся в этом районе и потенциально готовы сопровождать операции по разминированию», — сказала глава ведомства.
Она не уточнила, где именно находятся корабли, но подчеркнула, что сейчас они «недалеко от Ормузского пролива».
«Это означает, что они способны очень быстро вмешаться», — отметила Вотрен.
Министр подчеркнула важность быстрого развертывания, поскольку «по-прежнему существует неопределенность относительно того, заминирован ли пролив или нет».
В ночь на 15 июня представители США, Ирана и Пакистана, выступавшие в качестве посредников, подтвердили достижение соглашения между Вашингтоном и Тегераном. Меморандум о взаимопонимании будет подписан 19 июня в Женеве. Затем, в течение 60-дневного периода прекращения огня, стороны обсудят ядерную программу Тегерана и другие вопросы.
С 15 июня США объявили о прекращении военно-морской блокады Ирана, а также о немедленном и окончательном прекращении военных действий на всех фронтах, включая Ливан.