Գազայում պաղեստինյան խմբավորումների զենքի ճակատագրի շուրջ առայժմ պայմանավորվածություն չկա. ՀԱՄԱՍ
Պաղեստինյան քաղաքական խմբավորումներն ու միջնորդները դեռևս չեն պայմանավորվել Գազայի հատվածում պաղեստինյան խմբավորումների զենքի ճակատագրի շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի փոխնախագահ Մուսա Աբու Մարզուկը։
Այդ խմբավորումների զինաթափումը Իսրայելի պայմաններից մեկն է երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար:
«Հանդիպմանը հաստատման է ներկայացվել երկու փաստաթուղթ, մեկը՝ ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից, մյուսը՝ միջնորդների։ Երկարատև քննարկումներից հետո հաջողվել է ընդհանուր մոտեցում մշակել և համաձայնության գալ առաջարկվող 15 կետից 13-ի շուրջ։ Զենքի հետ կապված երկու հարց մնացել է չլուծված», - ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Հունիսի 6-ից Եգիպտոսի մայրաքաղաք Կահիրեում ընթանում են տարբեր պաղեստինյան խմբավորումների ու միջնորդների հանդիպումներ. դրանք նպատակամիտված են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայի հատվածում իրադրության կարգավորման պլանի երկրորդ փուլի իրականացմանը, որը նախատեսում է, այդ թվում, միջազգային ուժերի տեղակայում, կառավարման փոխանցում Գազայի գծով հատուկ ոչ քաղաքական կոմիտեին, ինչպես նաև ՀԱՄԱՍ-ի մարտիկների ու այլ խմբավորումների տրամադրության տակ գտնվող զենքի հարցի կարգավորում։

Пока нет договоренности о судьбе оружия палестинских группировок в Газе: ХАМАС
Палестинские политические фракции и посредники еще не пришли к согласию относительно судьбы оружия палестинских группировок в секторе Газа. Как сообщает “Арменпресс”, об этом в интервью “РИА Новости” заявил заместитель председателя политбюро движения ХАМАС Муса Абу Марзук
Разоружение этих группировок является одним из условий Израиля для достижения долгосрочного мира.
“На встрече были представлены два документа для согласования: один - от движения ХАМАС, второй от посредников. После продолжительных обсуждений удалось выработать общий подход и достичь согласия по 13 из 15 предложенных пунктов. Нерешенными остались два вопроса, связанные с оружием”, — сообщил собеседник агентства.
С 6 июня в столице Египта, Каире, проходят встречи различных палестинских групп и посредников. Они направлены на реализацию второго этапа плана президента США Дональда Трампа по урегулированию ситуации в секторе Газа, который предусматривает, среди прочего, размещение международных сил, передачу контроля специальному неполитическому комитету по Газе, а также урегулирование вопроса о вооружении, находящемся в распоряжении боевиков ХАМАС и других группировок.