Իսրայելը դուրս չի գա հարավային Լիբանանից. իսրայելական կողմի առաջին պաշտոնական արձագանքն ԱՄՆ-Իրան համաձայնությանը
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև հայտարարված հրադադարի ֆոնին հայտարարել է, որ Իսրայելը դուրս չի գալու հարավային Լիբանանից։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է The Times of Israel-ը։
«Վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և ես վարում ենք հստակ քաղաքականություն, ըստ որի Իսրայելի պաշտպանական ուժերը կմնան Լիբանանի, Սիրիայի և Գազայի անվտանգության գոտիներում՝ առանց որևէ ժամկետի սահմանափակման՝ պաշտպանելու սահմանները և իսրայելական համայնքները ջիհադիստական տարրերից»,—ասվում է Կացի հայտարարության մեջ։
Նա նշել է, որ անվտանգության գոտիները «կմաքրվեն տեղական բնակչությունից, իսկ բոլոր ահաբեկչական ենթակառուցվածքները՝ վերգետնյա և ստորգետնյա, այդ թվում՝ սահմանային գյուղերի տները, որոնք ծառայել են որպես ահաբեկչական հենակետեր, կքանդվեն»։
Կացը հավելել է, որ այդ գոտիների պահպանումը «պատերազմի ընթացքում Իսրայելի պաշտպանական ուժերի ամենամեծ ձեռքբերումներից է», և հետևաբար Իսրայելը դեմ է զորքերի դուրսբերմանը Լիբանանից՝ չնայած առկա ճնշումներին։
«Վարչապետ Նեթանյահուն այս դիրքորոշումները հստակ ներկայացրել է Դոնալդ Թրամփին և այլ բարձրաստիճան ամերիկացի պաշտոնյաներին, և ես նույնպես երեկ դա փոխանցել եմ ԱՄՆ պատերազմի նախարար Փիթ Հեգսեթին»,- հայտնել է Կացը։
«Մենք չենք զիջի Իսրայելի անվտանգության շահերը և մեր քաղաքացիների պաշտպանությունը, և չենք դուրս գա անվտանգության գոտիներից», - նշել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարը՝ նախազգուշացնելով, որ «եթե Իրանը Լիբանանում իրադարձությունների պատճառով հարձակվի Իսրայելի վրա, մենք կպատասխանենք ամբողջ ուժով»։

Израиль не будет выводить войска из южного Ливана: первый официальный ответ Израиля на соглашение между США и Ираном
Министр обороны Израиля Исраэль Кац на фоне объявленного между США и Ираном прекращения огня заявил, что Израиль не будет выводить войска из южного Ливана. Как сообщает «Арменпресс», об этом пишет The Times of Israel.
«Премьер-министр Биньямин Нетаньяху и я проводим четкую политику, согласно которой Армия обороны Израиля останется в зонах безопасности в Ливане, Сирии и Газе без каких-либо ограничений по времени, чтобы защитить границы и израильские поселения от джихадистских элементов», — говорится в заявлении Каца.
Он отметил, что зоны безопасности «будут очищены от местного населения, и вся террористическая инфраструктура, надземная и подземная, включая дома в приграничных деревнях, которые служили оплотами террористов, будет снесена».
Кац добавил, что сохранение этих зон было «одним из величайших достижений Армии обороны Израиля во время войны», и поэтому Израиль, несмотря на нынешнее давление, выступает против вывода войск из Ливана.
«Премьер-министр Нетаньяху ясно изложил эти позиции Дональду Трампу и другим высокопоставленным американским чиновникам, и я также передал их вчера министру обороны США Питу Хегсету», — сказал Кац.
«Мы не пойдем на компромисс в вопросах безопасности Израиля и защиты наших граждан, и мы не выйдем из зон безопасности», — заявил израильский министр обороны, предупредив, что «если из-за событий в Ливане Иран нападет на Израиль, мы ответим со всей силой».