ԿԸՀ-ն ներկայացրել է, թե որ քաղաքական ուժը քանի մանդատ կստանա նոր խորհրդարանում
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշում կայացրեց 2026-ի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԿԸՀ նիստում Հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը հայտնեց։
«Սույն որոշմամբ Ազգային ժողովն ընտրվել է և մանդատների բաշխվում են հետևյալ կերպ. «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն` 61 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք` 28 մանդատ և «Հայաստան» դաշինք` 12 մանդատ»։
Հովակիմյանը նաև հայտնեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը կստանա ազգային փոքրամասնությունների ևս երեք մանդատ, իսկ «Ուժեղ Հայաստան»-ը՝ ևս մեկ մանդատ։
Հետևաբար, ՔՊ-ն վերջնարդյունքում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան»-ը՝ 29, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12։
Հովակիմյանը հայտնեց, որ օրենքի համաձայն որոշումը կարող է բողոքարկվել Սահմանադրական դատարանում։
Հովակիմյանը նշեց, որ երեք տեղամասերի քվեարկության արդյունքները անվավեր ճանաչելու որոշումը չի ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա։ Տեղի չեն ունեցել այնպիսի խախտումներ, որոնք կազդեին ընտրությունների արդյունքների վրա։
Ավելի վաղ ԿԸՀ-ն հրապարակել էր ընտրությունների քվեարկության վերջնական արդյունքները, համաձայն որոնց Խորհրդարան են անցնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքները։ ԲՀԿ-ն 4 տոկոսանոց շեմը չի հաղթահարել։

Armenia’s Central Electoral Commission has adopted a decision on the results of the 7 June 2026 parliamentary elections.
At the CEC session, Commission Chairman Vahagn Hovakimyan announced:
“By this decision, the National Assembly has been elected and seats are distributed as follows: Civil Contract Party — 61 seats, Strong Armenia Alliance — 28 seats, and Armenia Alliance — 12 seats.”
Hovakimyan also announced that Civil Contract Party will receive an additional three seats reserved for national minorities, while Strong Armenia Alliance will receive one additional seat.
Accordingly, Civil Contract Party will hold 64 seats in total, Strong Armenia Alliance 29, and Armenia Alliance 12.
Hovakimyan stated that, in accordance with the law, the decision may be appealed to the Constitutional Court.
He also noted that the decision to invalidate the results at three polling stations had no effect on the overall election outcome, and that no violations occurred that could have affected the results.
Earlier, the CEC had published the final voting results, according to which Civil Contract Party, Strong Armenia Alliance and Armenia Alliance will enter the National Assembly. Prosperous Armenia Party failed to clear the 4% threshold.