Դատախազությունը ԿԸՀ-ին միջնորդել է համաձայնություն տալ Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն
Գլխավոր դատախազությունը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին միջնորդություն է ներկայացրել՝ համաձայնություն տալ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքից ընտրված պատգամավոր Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։
«Նարեկ Կարապետյանի մասով դատախազությունից ստացել ենք միջնորդություն, որ քրեական հետապնդում լինի»,- ասել է Հովակիմյանը։
Նա պարզաբանել է, որ Կարապետյանը գրանցվել է որպես ընտրված պատգամավոր, սակայն պատգամավորական լիազորությունները կստանձնի նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի բացման պահից։ Մինչ այդ, ըստ Հովակիմյանի, դատախազության միջնորդության քննարկումը ԿԸՀ-ի իրավասության շրջանակում է։
Ընտրական օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ մինչև պատգամավորական լիազորությունների ստանձնումն ընտրված պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն ԿԸՀ-ի համաձայնությամբ։ Համապատասխան որոշումն ընդունվում է հանձնաժողովի անդամների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով։
«Արմենպրես»-ը փորձեց պարզել, թե քրեական ինչ վարույթի շրջանակներում է Դատախազությունը նախատեսում քրեական հետապնդում հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ, սակայն Դատախազությունից նշեցին, որ, ելնելով նախաքննության շահերից, չեն մեկնաբանում։

Прокуратура передала в ЦИК ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Нарека Карапетяна
Генеральная прокуратура Армении представила в Центральную избирательную комиссию ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении избранного от блока «Сильная Армения» депутата Нарека Карапетяна.
Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил председатель ЦИК Ваагн Овакимян.
«По части Нарека Карапетяна мы получили из прокуратуры ходатайство о возбуждении уголовного преследования», — сказал Овакимян.
Он пояснил, что Карапетян зарегистрирован как избранный депутат, однако депутатские полномочия примет с момента открытия первой сессии новоизбранного Национального Собрания. До этого, по словам Овакимяна, обсуждение ходатайства прокуратуры находится в рамках компетенции ЦИК.
Согласно части 5 статьи 90 Избирательного кодекса, до вступления в депутатские полномочия уголовное преследование в отношении избранного депутата может быть возбуждено только с согласия ЦИК. Соответствующее решение принимается не менее чем двумя третями голосов от общего числа членов Центризбиркома.
«Арменпресс» попытался выяснить, в рамках какого уголовного производства прокуратура планирует возбудить уголовное преследование в отношении Нарека Карапетяна, однако из прокуратуры отметили, что, исходя из интересов предварительного следствия, они не комментируют данный вопрос.