Թրամփը հերքել է Իրանի հետ համաձայնագրի վերաբերյալ իրանական լրատվամիջոցների հրապարակումները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կեղծ է որակել իրանական լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկությունները Իրանի հետ համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ այդ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանն ու գրավոր համաձայնեցված պայմաններին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Truth Social հարթակի իր էջում։
ԱՄՆ նախագահի պարզաբանմամբ՝ իրանական լրատվամիջոցների պնդումները, այդ թվում՝ համաձայնության հասնելու վերաբերյալ, իրականության հետ որևէ կապ չունեն: Իր գրառման մեջ Թրամփը միաժամանակ Հորմուզի նեղուցից դուրս եկող հնդկական նավերին անօդաչու թռչող սարքերով հարվածելու մեջ է մեղադրել Իրանին՝ բացարձակապես անընդունելի համարելով դա:
Իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիրը բաղկացած է 14 կետից, որոնց թվում է Հորմուզի նեղուցի բացումը, նավթի վաճառքի հետ կապված պատժամիջոցների վերացումը։
Ըստ գործակալության՝ փաստաթուղթը ներառում է հետևյալ համաձայնեցված դրույթները՝ բոլոր ճակատներում մարտերի անհապաղ դադարեցում, այդ թվում՝ Լիբանանում, 30 օրվա ընթացքում ծովային շրջափակման վերացում և ԱՄՆ ուժերի դուրսբերում Իսլամական Հանրապետությանը սահմանակից տարածքներից, ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների կողմից Իրանի վերակառուցման առնվազն 300 միլիարդ դոլարի ծրագրերի ներկայացում, իրանական նավթի և նավթամթերքի վաճառքի նկատմամբ պատժամիջոցների դադարեցում։
Բացի այդ, ըստ փաստաթղթի, Իրանը և ԱՄՆ-ն 60 օրվա ընթացքում կանցկացնեն միջուկային հարցի շուրջ բանակցություններ, որոնց արդյունքներով կստորագրվի համաձայնագիր։
Ըստ գործակալության՝ միջուկային հարցի շուրջ բանակցություններ սկսելու համար Իրանը որպես պայման է առաջադրել 12 միլիարդ դոլարի ակտիվների ապասառեցումը, շրջափակման վերացումը և նավթային պատժամիջոցների դադարեցումը։
Այնուամենայնիվ, Իրանի հրթիռային ծրագրի և տարածաշրջանում «դիմադրության առանցքի» ուժերի աջակցության հարցերը չեն ներառվել ԱՄՆ-Իրան հուշագրի տեքստում։

Президент США Трамп опроверг сообщения иранских СМИ о сделке с Ираном
Президент США Дональд Трамп назвал ложными опубликованные в иранских СМИ сведения о проекте соглашения с Ираном, заявив, что эта информация не соответствует действительности и письменно согласованным условиям. Как передает Арменпресс, об этом Дональд Трамп заявил на своей странице в платформе Truth Social.
Президент США отметил, что утверждения иранских СМИ, в том числе о достижении согласия, не имеют ничего общего с реальностью. В своей публикации Трамп одновременно обвинил Иран в нанесении ударов беспилотными летательными аппаратами по индийским судам, выходящим из Ормузского пролива, назвав это абсолютно неприемлемым.
Иранское новостное агентство Mehr сообщало, что меморандум о взаимопонимании по урегулированию конфликта между США и Ираном состоит из 14 пунктов, среди которых открытие Ормузского пролива и снятие санкций, связанных с продажей нефти.
По данным агентства, документ включает следующие согласованные положения: немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, в том числе в Ливане; снятие морской блокады в течение 30 дней и вывод американских войск с сопредельных с Исламской Республикой территорий; представление Соединенными Штатами и их союзниками программ по восстановлению Ирана на сумму не менее 300 млрд долларов; прекращение действия санкций в отношении продажи иранской нефти и нефтепродуктов.
Кроме того, согласно документу, Иран и США в течение 60 дней проведут переговоры по ядерной проблеме, по итогам которых будет подписано соглашение. По сведениям агентства, в качестве условия для начала переговоров по ядерному вопросу Иран выдвинул размораживание активов на сумму 12 млрд долларов, снятие блокады и прекращение нефтяных санкций.
Тем не менее вопросы, касающиеся ракетной программы Ирана и поддержки сил «оси сопротивления» в регионе, не были включены в текст меморандума между США и Ираном.