ՌԴ արտգործնախարարությունում հանդիպում կանցկացվի Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Բրիտանիայի դեսպանների հետ
Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի դեսպանները հանդիպում են խնդրում Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարարի հետ, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում պատրաստ են լսել նրանց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մամուլի ասուլիսում։
«Այս երկրների՝ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի դեսպաններն իմ տեղակալի հետ հանդիպում են խնդրում արտաքին գործերի նախարարությունում։ Մենք կհանդիպենք նրանց հետ, կլսենք», - նրա խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Լավրովը նշել է, որ իրեն «հետաքրքիր է, թե այս մարդիկ ինչպես են ներկայացնելու որևէ բան, որը կարող է կառուցողական մտքեր առաջացնել»։
«Ես մեծ լավատես չեմ, բայց մենք կլսենք։ Նախագահը միշտ ասում է, որ մենք պատրաստ ենք լսել։ Ես խիստ կասկածում եմ, որ այս երեք դեսպանները, նույնիսկ երեք նախարարները, եթե նրանք ինչ-որ տեղ հավաքվեն, կասեն մի բան, որը կտարբերվի այն ամենից, ինչը հայտարարվել էր նույն եվրոպական եռյակի փաստաթղթում Լոնդոնում՝ (Ուկրաինայի նախագահ) Զելենսկու մասնակցությամբ: Փաստաթուղթ, որը միանգամայն գռեհիկ ձևով Ռուսաստանից, ըստ էության, կապիտուլյացիա է պահանջում», - նշել է նախարարը։
Հունիսի 7-ին Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը Լոնդոնում հանդիպումից հետո համատեղ հայտարարությամբ էին հանդես եկել և հինգ պայման առաջադրել Ռուսաստանի հետ պատերազմում արդար և տևական խաղաղության հասնելու համար։

В МИД России проведут встречу с послами Франции, Германии и Великобритании
Послы Франции, Германии и Великобритании запросили встречу с заместителем министра иностранных дел Российской Федерации, МИД готов их выслушать. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции.
«Послы этих стран — Великобритании, Франции и Германии — запросили встречу с моим заместителем в МИД. Мы встретимся с ними, мы выслушаем», — цитирует его слова Интерфакс.
Лавров отметил, что ему «интересно, как эти люди представят что-то, что может вызвать конструктивные размышления».
«Я не большой оптимист, но мы выслушаем. Президент всегда говорит, что мы готовы выслушать. Я очень сомневаюсь, что эти три посла, даже три министра, если они где-нибудь соберутся, скажут что-нибудь, что отличалось бы от того, что было объявлено в том же документе европейской тройки в Лондоне с участием (президента Украины) Зеленского». «Этот документ, совершенно вульгарно, по сути, требует от России капитуляции», — отметил министр.
7 июня президент Украины Владимир Зеленский, премьер-министр Великобритании Кир Стармер, президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Фридрих Мерц после встречи в Лондоне опубликовали совместное заявление, в котором выдвинули пять условий для достижения справедливого и прочного мира в войне с Россией.