Կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է 115 քրեական վարույթ
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն 2026 թվականի փետրվարի 7-ից կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է 115 քրեական վարույթ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
Դրանցից 77-ը վերաբերել են «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին - 67%, 24-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը – 20,8%, 11-ը՝ «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին – 9,6%։
61 քրեական վարույթներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 242 անձի նկատմամբ: 100 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ կապված խափանման միջոցներ, այդ թվում՝ 52-ի նկատմամբ կալանքը – 21,3%, 48-ի նկատմամբ՝ տնային կալանքը – 19,7%։
120 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրվել են այլընտրանքային խափանման միջոցներ.
20-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողություն – 8,2%, 100-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելք - 41%:
19 անձանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ 54 անձանց վերաբերյալ 14 քրեական գործ ավարտվել է մեղադրական եզրակացություն կազմելով:
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեն շարունակելու է հետևողական պայքարը կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեմ և խստորեն վերահսկելու է հետընտրական գործընթացում հնարավոր իրավախախտումները։ Քաղաքացիներին կոչ ենք անում պահպանել օրինականությունը, դրսևորել պատասխանատու վարքագիծ և զերծ մնալ ընտրական գործընթացի վրա ցանկացած ապօրինի ազդեցությունից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

В связи с делами о выборных коррупционных преступлениях возбуждено 115 уголовных дел
Антикоррупционный комитет Армении с 7 февраля 2026 года возбудил 115 уголовных дел по делам о выборных коррупционных преступлениях.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Антикоррупционный комитет, из 115 дел 77 касаются блока «Сильная Армения» – 67%, 24 – партии «Процветающая Армения» – 20,8%, 11 – блока «Армения» – 9,6%.
В 61 уголовном деле возбуждено уголовное преследование в отношении 242 человек. В отношении 100 обвиняемых в качестве превентивных мер избраны меры, связанные с лишением свободы: арест для 52 человек – 21,3%, домашний арест для 48 человек – 19,7%.
Для 120 обвиняемых были избраны альтернативные превентивные меры.
В 20 случаях - административный надзор – 8,2%, в 100 случаях запрет на выезд – 41%.
19 человек объявлены в розыск, 14 уголовных дел против 54 человек завершены составлением обвинительных заключений.
«Антикоррупционный комитет продолжит последовательную борьбу с избирательными преступлениями коррупционного характера и будет строго следить за возможными нарушениями в послевыборном процессе. Мы призываем граждан соблюдать верховенство закона, демонстрировать ответственное поведение и воздерживаться от любого незаконного влияния на избирательный процесс», – говорится в заявлении.