Կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է 115 քրեական վարույթ
Հայաստանի հակակոռուպցիոն կոմիտեն 2026 թվականի փետրվարի 7-ից կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է 115 քրեական վարույթ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
Դրանցից 77-ը վերաբերել են «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին - 67%, 24-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը – 20,8%, 11-ը՝ «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին – 9,6%։
61 քրեական վարույթներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել 242 անձի նկատմամբ: 100 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ կապված խափանման միջոցներ, այդ թվում՝ 52-ի նկատմամբ կալանքը – 21,3%, 48-ի նկատմամբ՝ տնային կալանքը – 19,7%։
120 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրվել են այլընտրանքային խափանման միջոցներ.
20-ի նկատմամբ՝ վարչական հսկողություն – 8,2%, 100-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելք - 41%:
19 անձանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ 54 անձանց վերաբերյալ 14 քրեական գործ ավարտվել է մեղադրական եզրակացություն կազմելով:
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեն շարունակելու է հետևողական պայքարը կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների դեմ և խստորեն վերահսկելու է հետընտրական գործընթացում հնարավոր իրավախախտումները։ Քաղաքացիներին կոչ ենք անում պահպանել օրինականությունը, դրսևորել պատասխանատու վարքագիծ և զերծ մնալ ընտրական գործընթացի վրա ցանկացած ապօրինի ազդեցությունից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

The Anti-Corruption Committee announced on Tuesday that since February 7, 2026, it has initiated 115 criminal proceedings in connection with alleged corruption-related electoral offenses.
Of these, 77 cases (67%) are related to the Strong Armenia alliance, 24 cases (20.8%) to the Prosperous Armenia party, and 11 cases (9.6%) to the Armenia alliance, according to the law enforcement agency’s press release.
In 61 criminal proceedings, charges have been brought against 242 individuals. Fifty-two individuals are held in detention, while house arrest has been imposed on 48 individuals.
Alternative measures of restraint have been applied to 120 suspects: 20 individuals (8.2%) are under administrative supervision, and 100 individuals (41%) are under a travel ban.
Nineteen individuals are wanted, and 14 criminal cases involving 54 persons have been completed with indictments pending trial.