Ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից մինչև այսօր ստացվել է ընտրական գործընթացին խոչընդոտող հանցանքների վերաբերյալ 293 հաղորդում. Դատախազություն
Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների գործընթացի մեկնարկից՝ 2026 թվականի փետրվարի 7-ից մինչև այսօր ժամը  13:00-ն ընդհանուր ստացվել է ընտրական գործընթացին խոչընդոտող առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ 293 հաղորդում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Դատախազությունից՝ նշելով, որ 293 հաղորդումներից 174-ով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 297 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
14 քրեական վարույթ՝ 42 անձի վերաբերյալ, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել է իրավասու դատարան:
Պատգամավորի 12 թեկնածուների վերաբերյալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացվել քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու համաձայնություն ստանալու վերաբերյալ միջնորդություններ, որոնցից 11-ի վերաբերյալ միջնորդությունները բավարարվել են, 1 անձի վերաբերյալ միջնորդությունը կքննարկվի առաջիկայում:

С начала предвыборной кампании по сегодняшний день поступило 293 сообщения о преступлениях, препятствующих ее ходу: прокуратура
С начала предвыборной кампании выборов с Национальное Собрание, с 7 февраля 2026 года по сегодняшний день, 13:00, поступило в общей сложности 293 сообщения о предполагаемых преступлениях, препятствующих ее ходу.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила прокуратура, отметив, что по 174 из 293 сообщений возбуждены уголовные дела. Прокуратура возбудила уголовные дела против 297 лиц.
В суд переданы 14 уголовных дел против 42 человек с утвержденным обвинительным заключением.
В Центральную избирательную комиссию поступили ходатайства о возбуждении уголовного дела и получении согласия на лишение свободы в отношении 12 кандидатов в депутаты, из которых ходатайства по 11 удовлетворены, ходатайство по 1 человеку будет рассмотрено в ближайшее время.