Հայտնի են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական նոր հինգ անդամները
Ավստրիան, Ղրղզստանը, Պորտուգալիան, Տրինիդադ և Տոբագոն ու Զիմբաբվեն հունիսի 3-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընտրվել են որպես 15 անդամից բաղկացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամներ։Նրանց անդամակցությունը կմեկնարկի 2027 թվականի հունվարի 1-ից՝ երկու տարի ժամկետով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Անվտանգության խորհուրդը ՄԱԿ-ի միակ մարմինն է, որը կարող է ընդունել իրավաբանորեն պարտադիր որոշումներ, այդ թվում՝ սահմանել պատժամիջոցներ և թույլատրել ուժի կիրառում։ Խորհուրդն ունի վետոյի իրավունք ունեցող հինգ մշտական անդամ՝ Մեծ Բրիտանիան, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները։
Մնացած 10 անդամները ընտրովի են, և ամեն տարի նրանցից հինգը փոխարինվում է նոր անդամներով։ Այս տարի ընտրված անդամներից մեկը ներկայացնում է Աֆրիկյան խումբը, մեկը՝ Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների խումբը, մեկը՝ Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան խումբը, իսկ երկուսը՝ Արևմտաեվրոպական և այլ պետությունների խումբը։
Զիմբաբվեն Անվտանգության խորհրդի կազմում կփոխարինի Սոմալիին, իսկ Տրինիդադ և Տոբագոն՝ Պանամային, Պորտուգալիան և Ավստրիան կփոխարինեն համապատասխանաբար Դանիային և Հունաստանին։ Ղրղզստանը կփոխարինի Պակիստանին։
Բահրեյնը, Կոլումբիան, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Լատվիան և Լիբերիան կշարունակեն մնալ որպես Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամներ մինչև 2027 թվականի վերջը։
Հունիսի 2-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան Բանգլադեշի արտաքին գործերի նախարար Խալիլուր Ռահմանին ընտրել էր 193 անդամ ունեցող մարմնի՝ սեպտեմբերին մեկնարկող 81-րդ նստաշրջանի նախագահ։

The United Nations General Assembly on Wednesday elected Austria, Kyrgyzstan, Portugal, Trinidad and Tobago and Zimbabwe to the 15-member U.N. Security Council for two-year terms starting on January 1, 2027, Reuters reported.
Germany, which had lobbied hard for a seat, came third for the two places contested by the Western European and Others Group, with 104 votes, against 134 for Portugal and 131 for Austria.
The contest between the Philippines and Kyrgyzstan for the seat for the Asia-Pacific Group went to four rounds of voting, with Kyrgyzstan eventually achieving the necessary two-thirds majority and securing its first-ever Security Council seat by 142 votes to 49.
The Security Council is the only U.N. body that can make legally binding decisions such as imposing sanctions and authorizing use of force.
It has five permanent veto-wielding members: Britain, China, France, Russia and the United States.
The remaining 10 members are elected, with five new members joining every year. This year, one comes from the Africa Group, one from the Latin American and Caribbean Group, one from the Asia-Pacific Group, and two from the Western European and Others Group.
Zimbabwe will replace Somalia and Trinidad and Tobago will replace Panama, while Portugal and Austria will replace Denmark and Greece. Kyrgyzstan will replace Pakistan.
Bahrain, Colombia, Democratic Republic of Congo, Latvia and Liberia will continue to serve as non-permanent members of the Security Council until the end of 2027.
On Tuesday, the General Assembly elected Bangladeshi Foreign Minister Khalilur Rahman as president of the 193-member body for its 81st session, which begins in September.