Փաշինյանը սխալ քայլ է համարել հայկական գյուղմթերքի նկատմամբ ՌԴ-ի սահմանափակումները
Հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը սխալ քայլ է, քանի որ այն մարդկանց տրամադրում է Եվրասիական տնտեսական միության դեմ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Իզվեստիա»-ի լրագրողի հարցին ի պատասխան այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանի գյուղմթերքի արտահանման նկատմամբ սահմանափակումներին։
«Կարծում եմ՝ դրանք սխալ քայլեր են, որովհետև մարդկանց տրամադրում են ԵԱՏՄ-ի դեմ։ Իսկ ես, որպես ԵԱՏՄ բարձր պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնյա, դա համարում եմ խնդիր։ Բայց մենք բոլոր խնդիրները կլուծենք»,-ասել է վարչապետը։
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք Հայաստանը ընդունո՞ւմ է գյուղատնտեսական արտադրանքի հետ կապված, մասնավորապես՝ բուսասանիտարական վերահսկողության ոլորտում առկա խնդիրների գոյությունը, Փաշինյանը պատասխանել է, որ առանձին ընկերությունների դեպքում նման խնդիրներ կարող են լինել։
«Առանձին ընկերությունների մոտ խնդիրներ կան, և այդպես է ամենուր, նաև՝ Ռուսաստանում։ Բայց, ընդհանուր առմամբ, մենք ունենք շատ լավ վերահսկողության համակարգ, և շարունակում ենք բարելավել մեր գյուղատնտեսական արտադրանքի որակը»,-նշել է նա։
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտարարել է, որ 2026 թվականի հունիսի 2-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման նկատմամբ՝ պատճառաբանելով դա բուսասանիտարական պահանջների խախտումներով։ Նախկինում ռուսական գերատեսչությունը սահմանափակել էր նաև Հայաստանից մի շարք բանջարեղենի ներմուծումը։

Pashinyan criticizes Russia’s restrictions on Armenian goods as “wrong step”
Prime Minister Nikol Pashinyan has criticized restrictions on Armenian agricultural goods imposed by Russia as a “wrong step,” warning that such measures risk turning public sentiment against the Eurasian Economic Union (EAEU).
“I think these are wrong steps, because they turn people against the EAEU. And I, as an official holding a senior position in the EAEU, consider this a problem. But we will solve all the problems,” Pashinyan said when asked about the matter by Russian media outlet Izvestia.
When asked whether Armenia acknowledges the existence of problems related to agricultural products, particularly in the field of phytosanitary control, Pashinyan responded that such issues may exist in individual companies.
“In the case of individual companies, there are problems, and that is the case everywhere, including in Russia. But overall, we have a very good control system, and we continue to improve the quality of our agricultural products,” he noted.
Russia has expanded its ban on imports of Armenian products, extending restrictions to additional fruit varieties, citing alleged phytosanitary violations. Russia has previously banned imports of Jermuk mineral water from Armenia, as well as certain flowers and alcoholic beverages. In addition, imports of tomatoes, cucumbers, peppers, and strawberries from Armenia have been restricted. Most businesses engaged in fish farming have also been barred from exporting products to Russia.