Իսրայելը ռմբակոծում է Լիբանանի հարավում գտնվող Նաբատիե շրջանի բնակավայրերը
Իսրայելական ռազմական ինքնաթիռները մայիսի 29-ի առավոտյան սկսել են ռմբակոծել Լիբանանի հարավում գտնվող Նաբատիե շրջանի մի շարք բնակավայրեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
Ավելի վաղ իսրայելական բանակը Նաբատիե շրջանի Այն Կանա գյուղի բնակիչներին ուղղված տեղահանման հրաման էր արձակել։
Բանակը հայտարարել էր, որ գյուղում գործողություններ են իրականացվելու արմատական «Հեզբոլլահ» շարժման զինյալների դեմ։
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լիբանանի հարավում գտնվող աշ-Շարիֆաթ գյուղաքաղաքի վրա իսրայելական ուժերի հարձակման հետևանքով զոհվել է 3 մարդ, այդ թվում՝ մեկ կին, նրա նորածին դուստրը և մեկ սիրիացի երեխա, ինչպես նաև վիրավորվել է 15 մարդ, այդ թվում՝ 3 երեխա։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին հայտարարել է, որ «Իսլամական դիմադրությունը» հրթիռներով իսրայելական բանակի մեքենաներ և զինվորների հավաքատեղի է թիրախավորել Լիբանանի հարավում գտնվող Զաուտար աշ-Շարքիա գյուղաքաղաքի մոտակայքում։
Ըստ Լիբանանի առողջապահության նախարարության՝ մարտի 2-ից, երբ Իսրայելի վրա «Հեզբոլլահ»-ի հարձակման պատճառով Լիբանանը ներքաշվեց Մերձավոր Արևելքում պատերազմի մեջ, երկրում իսրայելական գործողությունների զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 3324-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 10027-ի։

Израиль бомбит населенные пункты в районе Набатия на юге Ливана
Утром 29 мая израильские военные самолеты начали бомбардировку ряда населенных пунктов в районе Набатя на юге Ливана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Национальное информационное агентство Ливана (NNA).
Ранее израильская армия распорядилась об эвакуации жителей деревни Айн-Кана в районе Набатия.
Армия объявила о проведении в деревне операций против боевиков радикального движения “Хезболла”.
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что в результате нападения израильских сил на деревню Аль-Шарифат на юге Ливана погибли три человека, в том числе женщина, ее новорожденная дочь и еще один сирийский ребенок, 15 человек получили ранения, включая троих детей.
В свою очередь, “Хезболла” заявила, что Исламское сопротивление обстреляло ракетами израильскую военную технику и скопление военных возле деревни Завтар-эль-Шаркия на юге Ливана.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, с 2 марта, когда Ливан был втянут в войну на Ближнем Востоке из-за нападения “Хезболлы” на Израиль, общее число погибших в результате израильских операций в стране достигло 3324 человек, число раненых — 10 027.