«Երևանյան բեսթսելեր»․ «Իշխանության 48 օրենքները»՝ առաջատար. մանկական. ապրիլ, 2026
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է մանկական և պատանեկան գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ ապրիլի վաճառքի տվյալների:
Հայկ Աջապահյանի «Իշխանության 48 օրենքները» առաջին տեղում է։ «Իշխանության 48 օրենքները» կիրառվում են առօրյա կյանքում՝ դպրոցական խաղերի, ընկերների հետ վիճաբանությունների, դասարանում գրանցած փոքրիկ հաղթանակների, տանը ծագած խնդիրների ընթացքում: Այս գիրքն օգտագործում է հենց այդ իրական պատմությունները՝ Դավիթի և Անիի կյանքից, որպեսզի երեխաները տեսնեն՝ ինչպիսի ուժ ունի ճիշտ որոշումը: Ամեն օրենք ներկայացված է պարզ, հասկանալի լեզվով, ուղեկցվում է կենդանի պատմություններով ու հետաքրքիր առաջադրանքներով: Այդպես ընթերցանությունը դառնում է ոչ թե պարտադրանք, այլ խաղ, ինքնաճանաչման միջոց:
Հանս Քրիստիան Անդերսենի «Անճոռնի ճուտիկը» երկրորդ տեղում է։ Դանիացի գրող և բանաստեղծ Հանս Քրիստիան Անդերսենի այս հեքիաթն առաջին անգամ տպագրվել է 1943 թվականին։
Սարգիս Գրիգորյանի «Երազանքի գոլը» երրորդ տեղում է։ Տիգրանը մի մեծ երազանք ունի. նա ցանկանում է դառնալ հայտնի ֆուտբոլիստ և իր հաղթական գոլը խփել լեփ-լեցուն մարզադաշտում։ Եվ երբ նրան ու դպրոցի մյուս աշակերտներին նման հնարավորություն է տրվում, թվում է՝ երազանքն ուր որ է կկատարվի։ Սակայն իրական պայքարը ոչ թե խաղադաշտում է, այլ դրանից դուրս։ Մինչ գլխավոր մրցանակին հասնելը Տիգրանն ու իր ընկերները ստիպված են հաղթահարել ներքին տարաձայնությունները, դիմակայել սեփական  վախերին և հասկանալ ամենակարևորը՝ ինչպես դառնալ իսկական թիմ։ Կկարողանան արդյոք ֆուտբոլիստները միասին գտնել հաղթանակի բանաձևը և մեկնել Եվրոպա, թե՞ ստիպված կլինեն ճանապարհի հենց սկզբում հրաժեշտ տալ իրենց երազանքին. չէ՞ որ կան արժեքներ, որոնք ավելի կարևոր են, քան հաղթանակի բերկրանքը:
«Մաքսիկ շնիկը» չորրորդ տեղում է։ Այս գրքում զետեղված են փոքրիկ պատմություններ բոլոր պստիկ-ճստիկների համար, ովքեր նոր նոր են կարդալ սովորում։
«Լավագույն հեքիաթներ բժիշկ Այբոլիտը» հինգերորդն է: Այն պատմություն է հանրահայտ բժշկի մասին, ում սիրում են գրեթե բոլոր երեխաները:  Չուկովսկին իր այս հերոսին ներկայացրել է մի շարք հեքիաթներում:
«Քաջիկ նապոն» վեցերորդ տեղում է։ Այս գրքում տեղ են գտել կարճ պատմություններ բոլոր փոքրիկ ընթերցողների համար, ովքեր հենց նոր են սկսում կարդալ սովորել։
«Կայծիկ փիսիկը» յոթերորդ տեղում է։ Գրքում հավաքված են փոքրիկ պատմություններ այն երեխաների համար, որոնք նոր են ծանոթանում ընթերցանության աշխարհին։
«Լույսիկ աղվեսիկը» ութերորդ տեղում է։ Գրքում ներառված են պարզ ու կարճ պատմություններ բոլոր սկսնակ ընթերցողների համար, ովքեր նոր-նոր են սովորում կարդալ։
Գրիմ Եղբայրների «Հեքիաթներ» ժողովածուն իններորդն է։ Վառ ու պատկերավոր նկարազարդումներով հարուստ այս գրքի չար ու բարի, իմաստուն ու անխելք, համեստ ու անպատկառ, ստախոս ու արդարամիտ հերոսների հետ դուք մի շատ հետաքրքիր ճամփորդություն կունենաք հեքիաթների աշխարհում: Վայելեք այս զարմանահրաշ հեքիաթների ժողովածուն կարդալու մեծագույն հաճույքը...
Հայկ Աջապահյանի «Վերջին Ճանապարհը» տասներորդ տեղում է։ Այս գիրքը ճանապարհորդություն է Հայոց պատմության առանցքային իրադարձություններով։ Արկածնռրով լի այս պատմության մեջ Անին և Դավիթը կհասնեն Արածանի ափ և ներկա կգտնվեն Հայ ժողովրդի մկրտության լուսավոր պային, կօգնեն Վռամշապուհ արքային մարել Վաղարշապատի ավերիչ հրդեհը։ Ապա, հայտնվելով Կիլիկիայում, նրանք կծանոթանան հզոր Հեթում արքային, Հովյաննես Արքաեղբոր և նրա քաջարի մարտիկների հետ։  Իսկ նրանց մեծագույն առաքլությունը կլինի` վերադարձնել Հայ ժողովրդից գողացված Գրիգոր Լուսավորչի սուրբ Աջի մասունքը։ Եվ այս ամենը մատուցված է հետաքրքիր արկածային ոճով` պահպանելով պատմական փաստերի ճշգրտությունը, մեջբերելով հատվածներ պատմական աղբյուրներից ու ձեռագրերից։

“Ереванский бестселлер”: лидирует “48 законов власти”: детско-юношеская литература, апрель, 2026
Авторский проект  “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку детско-юношеских произведений этой недели. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за апрель.
На первом месте книга Айка Аджапахяна “48 законов власти”. “48 законов власти” применяются в повседневной жизни: в школьных играх, в ссорах с друзьями, в маленьких победах в классе, в домашних проблемах. В этой книге используются именно эти реальные истории из жизни Давида и Ани, чтобы дети могли увидеть, какую силу имеет правильное решение. Каждый закон представлен простым, понятным языком, сопровождается живыми историями и интересными заданиями и таким образом чтение становится не принуждением, а игрой, средством самопознания.
“Гадкий утенок” Ганса Христиана Андерсена занял второе место. Эта сказка датского сказочника Ганса Христиана Андерсена была впервые опубликована в 1943 году.
“Гол мечты” Саргиса Григоряна на третьем месте. У Тиграна есть большая мечта. Он хочет стать известным футболистом и забить свой победный гол на переполненном стадионе. И когда ему и другим ученикам школы предоставляется такая возможность, кажется, что мечта сбудется. Однако настоящая борьба ведется не на поле, а за его пределами. Прежде чем добраться до главного приза, Тигран и его друзья должны преодолеть внутренние разногласия, противостоять собственным страхам и понять самое главное - как стать настоящей командой. Смогут ли футболисты вместе найти формулу победы и отправиться в Европу, или им придется попрощаться со своей мечтой в самом начале пути? В конце концов, есть ценности, которые важнее радости победы, не так ли…
“Собачка Максик” на четвертом месте. В этой книге собраны маленькие рассказики для детей, которые только учатся читать.
“Доктор Айболит” на пятом месте. Это сказка Корнея Чуковского о враче, которого любят все дети. О нем Чуковский писал и в других своих книжках.
“Храбрый зайчишка” на шестом месте. Эта книжка также для малышей, которые только учатся читать.
“Котенок – молния” занимает седьмое место. Она для детей, только начинающих знакомиться с миром чтения.
“Лисенок – лучик” на восьмом месте. Эта книжка для уже читающих малышей.
На девятом месте “Сказки Братьев Гримм”. В этой книге, богатой яркими и красочными иллюстрациями, вас ждет увлекательное путешествие в мир сказок вместе с ее злыми и добрыми, мудрыми и глупыми, скромными и непочтительными, лживыми и справедливыми героями. Вы получите большое удовольствие, читая это удивительное собрание сказок.
И на десятом месте “Последняя дорога Айк Аджапахяна. Эта книга — путешествие по ключевым событиям армянской истории. Исторические факты представлены глазами Ани и Давида в виде интересной вымышленной истории, а главные герои — реальные личности, оказавшие огромное влияние на будущее армянского народа в разные периоды истории. В этой полной приключений истории Ани и Давид достигнут берегов Арацани и станут свидетелями Крещения армянского народа, встретятся с Месропом Маштоцем и Корюном, помогут царю Врамшапуху потушить разрушительный пожар в Вагаршапате. Затем, оказавшись в Киликии, они познакомятся с могущественным царем Хетумом, братом царя Ованнеса, и его храбрыми воинами, своими глазами увидев подвиги храбрых армян. И их величайшей миссией станет возвращение реликвии Десницы Святого Григория Просветителя, украденной у армянского народа. И всё это представлено в увлекательном приключенческом стиле, с сохранением точности исторических фактов, цитированием отрывков из исторических источников и рукописей.