Հայաստանի քաղաքացին է որոշելու՝ լինել ԵԱՏՄ-ում, թե ԵՄ-ում․ Փաշինյան
Հայաստանի քաղաքացիները պետք է ունենան ընտրության հնարավորություն՝ երկիրը լինի Եվրասիական տնտեսական միությա՞ն, թե՞ Եվրամիության կազմում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոտայքի մարզում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում այս մասին հայտարարել է արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ այդ որոշումը պետք է կայացնի ժողովուրդը։
«Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա այլընտրանք՝ լինել ԵԱՏՄ կազմո՞ւմ, թե՞ լինել Եվրամիության կազմում։ Դա ես չեմ որոշելու, ժողովուրդ, դա հզորն է որոշելու՝ Հայաստանի քաղաքացին»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության խնդիրն այն է, որպեսզի քաղաքացիներն ունենան այլընտրանքներ և քաղաքացիներն ունեն այլընտրանքներ։
«Ուզում եմ ասել, որ մեր այն գործընկերները, ովքեր նույնիսկ թաքնված սպառնալիքներով են արձագանքում այս գործընթացներին, իրականում գործում են իրենց դեմ։ Նրանք, ընդհակառակը, պետք է Հայաստանի ժողովրդին առաջարկներ ներկայացնեն, ասեն՝ մենք այս լավ բանը կանենք, այս լավ բանը կանենք։ Բայց փոխարենը ասում են՝ մենք այս վատ բանը կանենք, այս վատ բանը կանենք։ Դա անտրամաբանական է։
Անտրամաբանական է նաև Հայաստանին սպառնալ, օրինակ, բարձր գներով, որովհետև այդ սպառնալիքին կա պատասխան․ մենք շատ ավելի մեծ տնտեսական հնարավորություններ կունենանք, որպեսզի դա մեզ համար խնդիր չլինի։
Այսօր Հայաստանը դառնում է «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանը այլևս ոչ թե հազարների կամ միլիոնների, այլ միլիարդների և տրիլիոնների երկիր է դառնալու»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը տեղեկություն է տարածել, թե իբր Ռուսաստանը Հայաստանին սպառնացել է միակողմանիորեն կասեցնել կամ չեղյալ հայտարարել գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների մասին համաձայնագիրը, եթե երկիրը շարունակի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։
Պարբերականը գրել է, թե Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը մայիսի 25-ին նման բովանդակությամբ նամակ է ուղարկել Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն։
2013 թվականին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրով Ռուսաստանը Հայաստանին գազ, նավթամթերք և չմշակված ադամանդներ է մատակարարում առանց արտահանման տուրքերի և ներքին սպառման հետ կապված արտոնյալ պայմաններով։
Ըստ «Կոմերսանտ»-ի հրապարակման՝ եթե համաձայնագիրը դադարեցվի, Հայաստանը պարտավոր կլինի Ռուսաստանին փոխհատուցում վճարել կամ չվճարված գումարները կճանաչվեն որպես Հայաստանի պետական պարտք Ռուսաստանի Դաշնությանը։

Гражданин Армении будет решать: быть в ЕАЭС или в ЕС: Пашинян
Граждане Армении должны иметь возможность выбора: быть стране в составе Евразийского экономического союза или Европейского союза.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил находящийся в отпуске премьер-министр, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании в Котайкской области.
Пашинян подчеркнул, что это решение должен принять народ.
«У народа Армении должна быть альтернатива: быть в составе ЕАЭС или быть в составе ЕС. Это буду решать не я, народ, это решит тот, кому принадлежит власть — гражданин Армении», — сказал премьер-министр.
По его словам, задача правительства состоит в том, чтобы у граждан были альтернативы, и у граждан они есть.
«Хочу сказать, что те наши партнеры, которые реагируют на эти процессы даже скрытыми угрозами, на самом деле действуют против самих себя. Они, наоборот, должны представлять предложения народу Армении, говорить: "Мы сделаем то-то хорошее, сделаем это хорошее". Но вместо этого они говорят: "Мы сделаем то-то плохое, сделаем это плохое". Это нелогично».
Нелогично также угрожать Армении, например, высокими ценами, потому что на эту угрозу есть ответ: у нас будет гораздо больше экономических возможностей, чтобы это не стало для нас проблемой. Сегодня Армения становится "Перекрестком мира". А это значит, что Армения станет страной уже не тысяч или миллионов, а миллиардов и триллионов», — подчеркнул Пашинян.
Ранее российское издание «Коммерсантъ» распространило информацию о том, что Россия якобы пригрозила Армении в одностороннем порядке приостановить или аннулировать соглашение о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов, если страна продолжит процесс вступления в Европейский союз. Издание написало, что министр энергетики России Сергей Цивилёв 25 мая направил письмо такого содержания в министерство территориального управления и инфраструктур Армении.
Согласно соглашению, подписанному между Арменией и Россией в 2013 году, Россия поставляет Армении газ, нефтепродукты и необработанные алмазы без экспортных пошлин и на льготных условиях. По информации издания «Коммерсантъ», в случае прекращения действия соглашения Армения будет обязана выплатить России компенсацию, либо неуплаченные суммы будут признаны государственным долгом Армении перед Российской Федерацией.