Հայաստանի քաղաքացին է որոշելու՝ լինել ԵԱՏՄ-ում, թե ԵՄ-ում․ Փաշինյան
Հայաստանի քաղաքացիները պետք է ունենան ընտրության հնարավորություն՝ երկիրը լինի Եվրասիական տնտեսական միությա՞ն, թե՞ Եվրամիության կազմում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոտայքի մարզում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում այս մասին հայտարարել է արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ այդ որոշումը պետք է կայացնի ժողովուրդը։
«Հայաստանի ժողովուրդը պետք է ունենա այլընտրանք՝ լինել ԵԱՏՄ կազմո՞ւմ, թե՞ լինել Եվրամիության կազմում։ Դա ես չեմ որոշելու, ժողովուրդ, դա հզորն է որոշելու՝ Հայաստանի քաղաքացին»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ կառավարության խնդիրն այն է, որպեսզի քաղաքացիներն ունենան այլընտրանքներ և քաղաքացիներն ունեն այլընտրանքներ։
«Ուզում եմ ասել, որ մեր այն գործընկերները, ովքեր նույնիսկ թաքնված սպառնալիքներով են արձագանքում այս գործընթացներին, իրականում գործում են իրենց դեմ։ Նրանք, ընդհակառակը, պետք է Հայաստանի ժողովրդին առաջարկներ ներկայացնեն, ասեն՝ մենք այս լավ բանը կանենք, այս լավ բանը կանենք։ Բայց փոխարենը ասում են՝ մենք այս վատ բանը կանենք, այս վատ բանը կանենք։ Դա անտրամաբանական է։
Անտրամաբանական է նաև Հայաստանին սպառնալ, օրինակ, բարձր գներով, որովհետև այդ սպառնալիքին կա պատասխան․ մենք շատ ավելի մեծ տնտեսական հնարավորություններ կունենանք, որպեսզի դա մեզ համար խնդիր չլինի։
Այսօր Հայաստանը դառնում է «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանը այլևս ոչ թե հազարների կամ միլիոնների, այլ միլիարդների և տրիլիոնների երկիր է դառնալու»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականը տեղեկություն է տարածել, թե իբր Ռուսաստանը Հայաստանին սպառնացել է միակողմանիորեն կասեցնել կամ չեղյալ հայտարարել գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդի մատակարարումների մասին համաձայնագիրը, եթե երկիրը շարունակի Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։
Պարբերականը գրել է, թե Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը մայիսի 25-ին նման բովանդակությամբ նամակ է ուղարկել Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն։
2013 թվականին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված համաձայնագրով Ռուսաստանը Հայաստանին գազ, նավթամթերք և չմշակված ադամանդներ է մատակարարում առանց արտահանման տուրքերի և ներքին սպառման հետ կապված արտոնյալ պայմաններով։
Ըստ «Կոմերսանտ»-ի հրապարակման՝ եթե համաձայնագիրը դադարեցվի, Հայաստանը պարտավոր կլինի Ռուսաստանին փոխհատուցում վճարել կամ չվճարված գումարները կճանաչվեն որպես Հայաստանի պետական պարտք Ռուսաստանի Դաշնությանը։

Armenian citizens will decide whether to remain in the EAEU or join the EU, says Pashinyan
Citizens of Armenia should have the opportunity to choose whether thecountry remains part of the Eurasian Economic Union or joins theEuropean Union, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Chairman ofthe Board of the Civil Contract Party, currently on leave, said duringan election campaign event in the Kotayk province.
Pashinyan stressed that the decision should be made by the people.
“The people of Armenia must have an alternative - whether to remain inthe EAEU or to be part of the European Union. I will not decide that,people. The one who will decide is the sovereign - the citizen ofArmenia,” the prime minister said.
According to him, the government’s task is to ensure that citizenshave alternatives, and citizens do have alternatives.
“I want to say that our partners who respond to these processes evenwith hidden threats are, in fact, acting against themselves. On thecontrary, they should present proposals to the Armenian people andsay: we will do this good thing, we will do that good thing. Butinstead they say: we will do this bad thing, we will do that badthing. That is illogical.
It is also illogical to threaten Armenia, for example, with higherprices, because there is an answer to that threat: we will have muchgreater economic opportunities so that this will not become a problemfor us.
Today Armenia is becoming the ‘Crossroads of Peace’. And this meansthat Armenia will no longer be a country of thousands or millions, buta country of billions and trillions,” Pashinyan stressed.
Earlier, Russian newspaper Kommersant reported that Russia hadallegedly threatened Armenia with the unilateral suspension orcancellation of agreements on supplies of gas, petroleum products anduncut diamonds if the country continued the process of seekingmembership in the European Union.
The newspaper wrote that Russian Energy Minister Sergey Tsivilev hadsent a letter with such content to Armenia’s Ministry of TerritorialAdministration and Infrastructure on May 25.
Under an agreement signed between Armenia and Russia in 2013, Russiasupplies Armenia with gas, petroleum products and uncut diamondswithout export duties and under preferential terms related to domesticconsumption.
According to the Kommersant report, if the agreement is terminated,Armenia would be obliged to pay compensation to Russia, or the unpaidamounts would be recognised as Armenia’s state debt to the RussianFederation.