Կուբայի ԱԳ նախարարը կոչ է արել համաշխարհային հանրությանը կանխելու հումանիտար աղետը կղզում
Կուբայի արտաքին գործերի նախարար Բրունո Ռոդրիգես Պարիլյան կոչ է արել միջազգային հանրությանը, մասնավորապես Լատինական Ամերիկայի, Կարիբյան ավազանի և Հարավի երկրներին, մոբիլիզացնել ջանքերը՝ կղզում հումանիտար աղետը կանխելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նման հայտարարությամբ նա հանդես է եկել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մայիսի 26-ի նիստի ընթացքում։
«Ես խնդրում եմ միջազգային հանրությանը մոբիլիզացնել ջանքերը՝ կանխելու համար այն հումանիտար աղետը, որը կարող է բռնկվել», - նշել է նա։ Նախարարը կոչ է արել Լատինական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի պետություններին գործողություններ ձեռնարկել՝ պաշտպանելու խաղաղությունն Ամերիկա մայրցամաքում։
«Ես խնդրում եմ բոլոր պետություններին համերաշխություն ցուցաբերել Կուբայի հետ, որը միշտ եղել է նրանց գործընկերը՝ անտեսելով հաճախ մահացու ռիսկերը և չառաջնորդվելով նյութական արժեքներով», - հայտարարել է Կուբայի արտաքին գործերի նախարարը։
Նա ընդգծել է ՄԱԿ-ի առանցքային դերը միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում։ «Կարևոր է, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը կատարի իր հիմնարար պարտականությունները՝ պահպանելու խաղաղությունը», - նշել է Ռոդրիգես Պարիլյան։ Նա նաև կոչ է արել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային «օգտագործել իր լայն և նշանակալի լիազորությունները՝ միջոցներ ձեռնարկելու շտկելու իրավիճակը, որում հայտնվել է Կուբան»։
Կարիբյան հանրապետության արտաքին գործերի նախարարն անդրադարձել է ԱՄՆ կառավարության կողմից Կուբայի դեմ տնտեսական շրջափակմանը։ Մասնավորապես, նա էներգետիկ էմբարգոն, որը խստացվել է 2026 թվականի սկզբից, անվանել է «կուբացի ժողովրդի հանդեպ դաժան, հավաքական պատիժ, որը հանգեցնում է մարդկային կորուստների»։

Министр иностранных дел Кубы призвал мировое сообщество предотвратить гуманитарную катастрофу на острове
Министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес Паррилья призвал международное сообщество, особенно страны Латинской Америки, Карибского бассейна и Южной Америки, мобилизовать усилия для предотвращения гуманитарной катастрофы на острове. Как сообщает “Арменпресс”, он сделал этот призыв на заседании Совета Безопасности ООН 26 мая.
“Прошу мировое сообщество мобилизовать усилия, чтобы воспрепятствовать гуманитарной катастрофе, которая может разразиться [в результате действий властей США]”, — отметил он. Министр призвал государства Латинской Америки и Карибского бассейна принять меры для защиты мира на американском континенте.
“Я прошу, чтобы все государства продемонстрировали солидарность с Кубой, которая всегда была для них партнером, игнорируя зачастую смертельные риски и не руководствуясь материальными ценностями”, — заявил министр иностранных дел Кубы.
Он подчеркнул ключевую роль ООН в поддержании международного мира и безопасности: “Важно, чтобы Совет Безопасности ООН выполнял свои основные обязательства по поддержанию мира”, призвав Генеральную Ассамблею ООН “использовать ее широкие значительные полномочия, правовой демократический вес, который придает ей поддержка народов мира, чтобы принять меры для исправления ситуации, в которой оказалась Куба”.
Бруно Родригес Паррилья напомнил об экономической блокаде, введенной правительством США против Кубы, назвав энергетическое эмбарго, которое ужесточилось с начала 2026 года, “жестоким неизбирательным коллективным наказанием кубинского народа, которое ведет к гибели людей”.