ԵՄ-ն մտադիր է Google-ին տուգանել հարյուր միլիոնավոր եվրոյով
Եվրամիությունը պլանավորում է Google-ին (մտնում է Alphabet Inc.-ի մեջ) հարյուր միլիոնավոր եվրոյով տուգանել հակամենաշնորհային հետաքննության արդյունքների ամփոփումից հետո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է գերմանական Handelsblatt-ը՝ հղում անելով Եվրահանձնաժողովի աղբյուրներին։
Համապատասխան որոշման պատրաստումը գտնվում է ավարտական փուլում, պլանավորվում է այդ մասին հայտարարել ամառային արձակուրդների մեկնարկից առաջ։ Հրատարակությունը նշում է, որ Google-ի համար տուգանքը կդառնա ամենախոշորը, որը մինչ այժմ կիրառվել է ԵՄ-ում թվային շուկաների մասին օրենքի (DMA) խախտման համար։
Հետաքննությունը, որը պաշտոնապես սկսվել է 2025 թ. մարտին, ուսումնասիրել է Google-ի որոնման արդյունքների տեսակավորման պրակտիկա։ Ընկերությունը մեղադրվում է այն բանում, որ արդյունքները տրամադրելիս նախապատվությունը տալիս է սեփական ծառայություններին՝ խախտելով DMA-ը։
Google-ում պատրաստակամություն են հայտնել կարգավորել տարաձայնությունները Եվրահանձնաժողովի հետ, թեև քննադատել են ԵՄ-ում գործող կանոնների ազդեցությունը որոնողական ծառայության աշխատանքի վրա։
«Փոփոխությունները, որոնք մենք արդեն մտցրել ենք որոնման համակարգում, հաշվի առնելով DMA-ի պահանջները, հանգեցրել են այս արտադրանքի որակի՝ ողջ պատմության մեջ ամենանշանակալի վատթարացման», - ասել է ընկերության ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ Google-ի նկատմամբ պահանջներ ներկայացրած անձանց շահադիտական գործողությունների պատճառով եվրոպացիներն ստիպված են լինում օգտվել «երկրորդ կարգի ծառայությունից»:

ЕС намерен оштрафовать Google на сотни миллионов евро
Евросоюз намерен оштрафовать Google (входит в Alphabet Inc.) на сотни миллионов евро после подведения итогов антимонопольного расследования. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила немецкая газета Handelsblatt со ссылкой на источники в Еврокомиссии.
Подготовка соответствующего решения находится на завершающей стадии, его планируется объявить до начала летних каникул. Издание отмечает, что штраф для Google станет самым крупным из когда-либо наложенных в ЕС за нарушение Закона о цифровых рынках (DMA).
Расследование, официально начавшееся в марте 2025 года, касалось практики сортировки результатов поиска Google. Компанию обвиняют в том, что при предоставлении результатов она отдавала предпочтение собственным сервисам, нарушая DMA.
Google выразила готовность урегулировать разногласия с Европейской комиссией, хотя и критиковала влияние правил ЕС на поисковый сервис.
“Изменения, которые мы уже внесли в систему поиска с учетом требований DMA, привели к самому значительному ухудшению качества этого продукта за всю историю”, — заявил представитель компании.
Он добавил, что из-за корыстных действий тех, кто подал иски против Google, европейцы вынуждены пользоваться “второсортным сервисом”.