ԱՄՆ-ն պատրաստ է շարունակել ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման ջանքերը. Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ հնարավոր է համարում մարտական գործողությունների էսկալացումը ռուս-ուկրաինական հակամարտության ընթացքում։ Նա նաև հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է շարունակել հակամարտության կարգավորման ջանքերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է Հնդկաստանում լրագրողների հետ զրույցում:
«Բոլոր պատերազմներում վտանգն այն է, որ դրանք շարունակում են սրվել: Մեկն ուժեղ հարված է հասցնում, մյուսը պատախանում է, և այս ամենը շարունակվում է: Ահա թե ինչու հարկավոր է, որ այս պատերազմն ավարտվի», - նրա խոսքերն է փոխանցում ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
Ռուբիոն նշել է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը շարունակվում է արդեն ավելի երկար, քան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը, և հարկավոր է դադարեցնել այն:
«ԱՄՆ-ն պատրաստ է անել հնարավոր ամեն բան՝ այդ պատերազմի ավարտին նպաստելու համար, և մենք հույս ունենք, որ նման հնարավորություն կստեղծվի որոշակի պահի», - ասել է նա։
Ռուբիոն հավելել է, որ այս պահին ակտիվ բանակցություններ չեն ընթանում Ուկրաինայի հետ, բայց Վաշինգտոնը միշտ պատրաստ է կառուցողական և օգտակար դեր կատարել, երբ դրա հնարավորությունը ստեղծվի:

США готовы продолжать усилия по урегулированию российско-украинского конфликта: Марко Рубио
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что считает возможной эскалацию боевых действий в ходе российско-украинского конфликта. Он также отметил, что Вашингтон готов продолжить усилия по урегулированию конфликта. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он сказал в беседе с журналистами в Индии.
“Опасность во всех войнах состоит в том, что по мере их продолжения всегда есть угроза эскалации, того, что они распространятся на что-то новое. Такое происходит во время всех войн. Мощный удар с одной стороны, еще более мощный удар в ответ”, — Госдепартамент США приводит его слова.
Рубио отметил, что российско-украинский конфликт длится дольше, чем Вторая мировая война, и его необходимо остановить.
“США готовы и настроены сделать все, что в наших силах, чтобы способствовать окончанию этой войны, и, надеемся, в какой-то момент появится возможность, когда мы сможем снова сыграть эту роль”, — сказал он, добавив, что в настоящее время активных переговоров с Украиной нет.