Հայաստանում կանցկացվի «Եվրոպական հնագիտության օրեր» միջոցառումը
Հունիսի 12-14-ը Հայաստանում կիրականացվի «Եվրոպական հնագիտության օրեր» միջոցառումը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ի ն տեղեկացրին ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից, եռօրյա միջոցառումները կանցկացվեն ՀՀ տարբեր հնագիտական վայրերում, արգելոց-թանգարաններում, թանգարաններում և մշակութային այլ վայրերում։
Միջոցառմանը միացել են Հայաստանում հնագիտությամբ զբաղվող մի շարք կազմակերպություններ՝ ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը, Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնը, Հայաստանի պատմության թանգարանը, Լոռի-Փամբակի, Դիլիջանի, Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանները, Երևանի պատմության թանգարանը։ Միջոցառումները նախատեսված են բոլոր տարիքային խմբերի և հնագիտությամբ հետաքրքրվողների համար։
«Եվրոպական հնագիտության օրեր» միջոցառմանը Հայաստանը մասնակցում է 4-րդ տարին։
Միջոցառման ընթացքում հանրությանը հնարավորություն է ընձեռվում ծանոթանալ հնագիտության ոլորտին՝ այցելել պեղավայրեր, հնագիտական հետազոտական կենտրոններ: Կազմակերպվում են հանդիպումներ հնագետների և հնագիտական գտածոների վերականգնողների հետ, տեղի են ունենում մի շարք կրթական և ճանաչողական միջոցառումներ (պեղումներ, ցուցադրություններ, դասընթացներ, քայլարշավներ և այլն)։
2010 թվականից Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությունը «Եվրոպական հնագիտության օրեր» միջոցառումների համակարգումն ու խթանումը հանձնել է Կանխարգելիչ հնագիտական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտին (Inrap):

В Армении пройдет мероприятие «Европейские дни археологии»
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта, трехдневные мероприятия состоятся на различных археологических площадках, в заповедниках-музеях, музеях и других культурных объектах Республики Армения.
К инициативе присоединился ряд профильных организаций страны: Институт археологии и этнографии НАН, Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия, Музей истории Армении, Лори-Памбакский, Дилижанский и Ехегнадзорский краеведческие музеи, а также Музей истории Еревана.
Мероприятия рассчитаны на все возрастные группы и на всех, кто интересуется археологией.
Армения принимает участие в «Европейских днях археологии» уже четвертый год.
В ходе мероприятия общественности предоставляется возможность поближе познакомиться со сферой археологии: посетить места раскопок и археологические исследовательские центры. Организуются встречи с археологами и реставраторами находок, проводится ряд образовательных и познавательных мероприятий (раскопки, выставки, лекции, пешие экскурсии и т. д.).
С 2010 года Министерство культуры Франции поручило координацию и продвижение «Европейских дней археологии» Национальному институту превентивных археологических исследований (Inrap).