Խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Հայաստանի դեմ իրականացվում է պրոկրեմլյան լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ. Euronews
Euronews-ը, հիմնվելով իր փաստերի ստուգման ծառայության իրականացրած հետազոտության վրա, լայնածավալ հոդված է հրապարակել Հայաստանի դեմ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ իրականացվող պրոկրեմլյան ապատեղեկատվական արշավի մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրատվամիջոցը նշում է, որ հետազոտողները այն անվանում են վերջին տարիների ամենախոշոր նմանատիպ գործողություններից մեկը։
Հոդվածում նշվում է, որ հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ Հայաստանը բախվել է լայնածավալ պրոկրեմլյան ապատեղեկատվական արշավի։
Հետազոտողների տվյալներով՝ մայիսի սկզբի դրությամբ հայտնաբերվել է 343 կեղծ տեսանյութ։ Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ վերջին տարիներին ավելի խոշոր միայն Մոլդովայի 2025 թվականի ընտրություններին միջամտության արշավն է եղել։
Ըստ հետազոտողների՝ գործողությունը սկսվել է մարտի սկզբին «Մատրոշկա» ցանցի շրջանակում, որը պրոկրեմլյան ապատեղեկատվական արշավ է և ակտիվորեն օգտագործում է արհեստական բանականության գործիքներ։
Կեղծ տեսանյութերի մի մասում տարածվում է այն թեզը, թե ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընտրություններում հաղթանակը կարող է հանգեցնել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև պատերազմի։
Bot-ցանցերն ուսումնասիրող Antibot4Navalny կոլեկտիվը հայտնել է, որ հայտնաբերել է Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ ավելի քան մեկ տասնյակ կեղծ տեսանյութեր։ Դրանցում կրկնվում է «գաղտնի գործարքի» մասին պնդումը, համաձայն որի՝ Ֆրանսիան աջակցում է Փաշինյանին ընտրություններում՝ նրա հաղթանակից հետո Հայաստանի կողմից Ռուսաստանի դեմ պատերազմ սկսելու խոստման դիմաց։
Մայիսի 11-ին տարածված կեղծ տեսանյութերից մեկում պնդվել է, թե Փաշինյանի մամուլի քարտուղարը հաստատել է Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի հրահանգիչների ներկայությունը, իսկ վարչապետը խորհրդարանական ընտրություններից հետո մտադիր է «հրահրել ռազմական հակամարտություն Ռուսաստանի հետ»։
Հետազոտողները նշում են, որ կեղծ տեսանյութերը արշավի միայն մի մասն են։
Նրանց խոսքով՝ bot-ցանցերը սոցիալական ցանցերում, այդ թվում՝ X հարթակում, ակտիվորեն տարածում են նաև կեղծ պնդումներ՝ փորձելով թուլացնել Փաշինյանի դիրքերը։
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ հրապարակումների դիտումների զգալի մասը, հավանաբար, արհեստականորեն է ապահովվել։
Euronews-ը նշում է, որ նախընտրական արշավն ընթանում է Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերությունների նկատելի խորացման ֆոնին։ Որպես առանցքային դրվագ առանձնացվում է մայիսի սկզբին կայացած առաջին Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը, որին մասնակցել են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան։
Գագաթնաժողովից հետո Կոշտան հայտարարել էր, որ «Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովը հստակ ազդակ է ԵՄ-ի՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունները խորացնելու և համագործակցությունն ընդլայնելու հաստատակամության մասին»։
Իր հերթին Փաշինյանը նշել էր, որ Հայաստանը մտնում է «խաղաղության և ժողովրդավարական համակարգի ամրապնդման նոր շրջան, ինչը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացման համար»։
Euronews-ը հիշեցնում է նաև, որ գագաթնաժողովից մի քանի օր անց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում անցկացված մամուլի ասուլիսի ընթացքում Եվրամիության հետ հարաբերությունները խորացնելու համատեքստում զուգահեռներ էր անցկացրել Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև։
Euronews-ի հաղորդմամբ՝ «Մատրոշկա» ցանցից բացի, հետազոտողները արձանագրել են նաև Storm-1516 պրոկրեմլյան ցանցի ակտիվությունը։ Clemson համալսարանի Media Forensics լաբորատորիայի տվյալներով՝ այդ արշավը ևս ուղղված է Նիկոլ Փաշինյանի վարկաբեկմանը։
Գերմանիայի արտաքին հետախուզությունը և Ֆրանսիայի Viginum գործակալությունը Storm-1516-ը բնութագրում են որպես ռուսական տեղեկատվական մանիպուլյացիաների ցանց, որն իրականացնում է համակարգված արշավներ՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները ապակայունացնելու նպատակով։
Ըստ Կլեմսոնի համալսարանի հետազոտության՝ ցանցը գործում է առնվազն հունվարից։ Այն տարածում է կեղծ հայտարարություններ Փաշինյանի նախընտրական խոստումների վերաբերյալ, ինչպես նաև մեղադրանքներ, թե նա իբր Եվրասիական տնտեսական միության թվայնացման համար հատկացված 11 միլիոն դոլարն օգտագործել է իր նախընտրական արշավը ֆինանսավորելու համար։
Համալսարանի թվային ազդեցության հարցերով վերլուծաբան Էլլա Մյուրեյի խոսքով՝ Storm-1516-ի մեթոդները ցույց են տալիս, որ ցանցը շարունակում է զարգանալ։
«Նրանք ընդլայնել են ինֆլյուենսերային ցանցերի և կեղծ մարքեթինգային bot-երի շրջանակը։ Բացի այդ, սկսել են օգտագործել կոնկրետ երկրների տեղացի օգտատերեր ներկայացնող հաշիվներ»,- նշել է նա։
Մյուրեյի գնահատմամբ՝ ռուսական ապատեղեկատվական արշավների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ պայմանավորված է նույն գործոններով, ինչ Մոլդովայում և Հունգարիայում ընտրական գործընթացներին միջամտելու փորձերը՝ պրոարևմտյան քաղաքական գործիչներին վարկաբեկելու և տարածաշրջանում Մոսկվայի ազդեցությունը վերականգնելու ձգտմամբ։

В преддверии парламентских выборов против Армении ведется масштабная прокремлевская дезинформационная кампания - Euronews
Euronews опубликовал обширную статью о прокремлевской дезинформационной кампании, проводимой против Армении в преддверии парламентских выборов.
По данным Арменпресс, издание отмечает, что исследователи называют это одной из крупнейших подобных операций за последние годы.
В статье отмечается, что Армения столкнулась с масштабной прокремлевской дезинформационной кампанией в преддверии парламентских выборов, запланированных на 7 июня.
По данным исследователей, по состоянию на начало мая было обнаружено 343 фейковых видеоролика. По мнению аналитиков, за последние годы только кампания по вмешательству в выборы 2025 года в Молдове была крупнее.
По данным исследователей, операция началась в начале марта в рамках сети «Матрешка», которая проводит прокремлевскую дезинформационную кампанию, активно используюя инструменты искусственного интеллекта.
В некоторых фейковых видеороликах распространялся тезис о том, что победа премьер-министра Армении Никола Пашиняна на выборах может привести к войне между Арменией и Россией.
Коллектив Antibot4Navalny, изучающий ботнеты, сообщил об обнаружении более десятка фейковых видеороликов с участием Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона. В них повторялось утверждение о «секретной сделке», согласно которой Франция поддержала Пашиняна на выборах в обмен на обещание Армении начать войну против России после его победы.
В одном из фейковых видеороликов, распространенном 11 мая, утверждалось, что пресс-секретарь Пашиняна подтвердила присутствие инструкторов НАТО в Армении и что после парламентских выборов премьер-министр намерен «спровоцировать военный конфликт с Россией».
Исследователи отмечают, что фейковые видеоролики — это лишь часть кампании. По их словам, бот-сети также активно распространяют фейковые сообщения в социальных сетях, в том числе на платформе X, в попытке ослабить позиции Пашиняна.
В то же время в статье подчеркивается, что никаких доказательств в поддержку обвинений представлено не было. По мнению аналитиков, значительная часть мнений в публикациях, вероятно, была искусственно сгенерирована.
Euronews отмечает, что избирательная кампания проходит на фоне заметного углубления отношений Армении с Европейским союзом. В качестве ключевого эпизода выделен первый саммит Армения-ЕС, состоявшийся в начале мая, на котором присутствовали председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и председатель Европейского совета Антониу Кошта.
После саммита Кошта заявил, что «саммит Армения-ЕС является четким сигналом решимости ЕС углубить отношения с Арменией и расширить сотрудничество».
В свою очередь, Пашинян отметил, что Армения вступает в «новый период мира и укрепления демократической системы, что создает благоприятные условия для развития отношений с ЕС».
Euronews также напоминает, что через несколько дней после саммита президент России Владимир Путин на пресс-конференции в Москве провел параллели между Арменией и Украиной в контексте углубления отношений с Европейским союзом.
По данным Euronews, помимо сети «Матрешка», исследователи также зафиксировали активность прокремлевской сети «Шторм-1516». По данным Лаборатории медиакриминалистики Клемсонского университета, эта кампания также направлена ​​на дискредитацию Никола Пашиняна.
Немецкая внешняя разведка и французское агентство Viginum описывают «Шторм-1516» как российскую сеть по манипулированию информацией, которая проводит скоординированные кампании по дестабилизации демократических институтов.
По данным исследования Клемсонского университета, сеть действует как минимум с января. Она распространяет ложные утверждения о предвыборных обещаниях Пашиняна, а также обвинения в том, что он якобы использовал 11 миллионов долларов, выделенных на цифровизацию Евразийского экономического союза, на финансирование своей кампании.
По словам аналитика цифрового влияния в университете Эллы Мюррей, методы «Шторма-1516» показывают, что сеть продолжает развиваться.
«Они расширили масштабы сетей влиятельных лиц и фейковых маркетинговых ботов. Кроме того, они начали использовать аккаунты, представляющие местных пользователей в конкретных странах», — отметила она.
По словам Мюррей, интерес российских дезинформационных кампаний к Армении определяется теми же факторами, что и попытки вмешательства в избирательные процессы в Молдове и Венгрии, направленные на дискредитацию прозападных политиков и восстановление влияния Москвы в регионе.