Բժիշկները գրանցել են Էբոլայով հիվանդացության ավելի քան 500 ենթադրվող դեպք և 130 մահ
Աֆրիկյան երկրներում Էբոլա տենդի բռնկումն արդեն հանգեցրել է հիվանդացության ավելի քան 500 հնարավոր դեպքի և, ենթադրաբար, հիվանդությամբ պայմանավորված 130 մահի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մայիսի 19-ին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը՝ ելույթ ունենալով Առողջապահության համաշխարհային 79-րդ ասամբլեայում։
«Բացի հիվանդության հաստատված դեպքերից, հայտնաբերվել է ավելի քան 500 ենթադրյալ դեպք և 130 մահ՝ ենթադրաբար հիվանդությունից», - Գեբրեյեսուսի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս» գործակալությունը։
Նա հիշեցրել է, որ ներկայում հաստատվել է Էբոլայով հիվանդացության 32 դեպք՝ 30-ը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, երկուսը՝ Ուգանդայում։ Ընդ որում, երկու ուգանդացի վարակվածները երկիր են ժամանել Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից։
ԱՀԿ-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ բռնկումը պայմանավորված Էբոլայի տարատեսակով՝ Բունդիբուգյո վիրուսով։
Ավելի վաղ ԱՀԿ-ն Էբոլայի բռնկման կապակցությամբ արտակարգ դրություն էր հայտարարել առողջապահության ոլորտում։

Врачи зарегистрировали более 500 предполагаемых случаев заболевания Эболой и 130 смертей
Вспышка лихорадки Эбола в африканских странах уже привела к более чем 500 возможным случаям заболевания и 130 предполагаемым смертельным исходам. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщил 19 мая генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус, выступая на 79-й Всемирной ассамблее здравоохранения.
“Помимо подтвержденных случаев заболевания было выявлено более 500 предполагаемых случаев и 130 смертей, предположительно от заболевания”, — “Интерфакс” цитирует Гебрейесуса.
Он напомнил, что в настоящее время подтверждено 32 случая заболевания Эболой - 30 в Демократической Республике Конго, два в Уганде. Кроме того, два инфицированных гражданина Уганды прибыли в страну из Демократической Республики Конго.
Глава ВОЗ подчеркнул, что вспышка вызвана разновидностью вируса Эбола — вирусом Бундибугйо.
Ранее ВОЗ в связи со вспышкой лихорадки Эбола объявила чрезвычайную ситуацию в области общественного здравоохранения.