Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևի հրամանատարին վերացնելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը մայիսի 16-ին հայտարարել է ՀԱՄԱՍ շարժման ռազմական թևի՝ «Իզեդին ալ Կասամ»-ի ղեկավար Իզ ադ-Դին ալ-Հադդադին սպանելու մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է իսրայելական Ynet կայքը։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Պաշտպանության բանակի և Ընդհանուր անվտանգության ծառայության՝ «Շին Բեթ»-ի ներկայացուցիչները հաստատել են Գազայի հատվածին հարվածի ժամանակ ռազմական թևի հրամանատարի ֆիզիկական վերացման մասին տեղեկությունը։
ՀԱՄԱՍ-ը դեռևս պաշտոնապես չի հաստատել ալ-Հադադի մահը։ Այնուհանդերձ, ըստ արևմտյան լրատվամիջոցների, Գազայի հատվածի մզկիթներում արդեն հայտարարել են ալ-Հադադի մահվան մասին, անկլավում պատրաստվում են հուղարկավորության արարողությանը։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը մայիսի 15-ին հայտարարել էին ալ-Հադադի գտնվելու վայրին հարվածելու մասին։ Նրանք նշել էին, որ հենց ալ-Հադադն էր կազմակերպել Իսրայելի վրա 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի իրականացրած հարձակումը։
Ալ-Հադդադը ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևի ղեկավարումը ստանձնել էր 2025 թվականի մայիսին, երբ Իսրայելը սպանել էր նախկին հրամանատար Մուհամմեդ Սինվարին։

Израильские силы обороны объявили об убийстве командующего военным крылом ХАМАС
16 мая израильская Армия обороны объявили об убийстве Изз ад-Дина аль-Хаддада, главы военного крыла движения ХАМАС.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил израильский сайт Ynet.
В сообщении СМИ отмечается, что представители Армии обороны (ЦАХАЛ) и Главного управления безопасности Шин Бет подтвердили информацию о физическом устранении командира военного крыла в ходе удара по сектору Газа.
ХАМАС пока официально не подтвердил смерть аль-Хаддада. Однако, по данным западных СМИ, мечети в секторе Газа уже объявили о смерти аль-Хаддада, и в анклаве идёт подготовка к похоронам.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и министр обороны Исраэль Кац объявили об ударе по местонахождению аль-Хаддада 15 мая. Они отметили, что именно аль-Хаддад организовал нападение ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года.
Аль-Хаддад возглавил военное крыло ХАМАС в мае 2025 года, после того как Израиль уничтожил бывшего командующего Мухаммеда Синвара.