Թրամփը Ճապոնիայի վարչապետին մանրամասներ է ներկայացրել Չինաստան կատարած այցի վերաբերյալ
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին մայիսի 15-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ անմիջապես այն բանից հետո, ինչ վերջինս ավարտել է եռօրյա պետական այցը Չինաստան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Kyodo լրատվական գործակալությունը։
Տակաիչին տեղեկացրել է, որ նախագահական ինքնաթիռից Թրամփն իրեն ներկայացրել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ հանդիպման մանրամասները։
«Մենք կարծիքներ փոխանակեցինք Չինաստանին վերաբերող հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ տնտեսության և անվտանգության... և վերահաստատեցինք սերտ շփումը Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հարցերի շուրջ», - հեռախոսազրույցից հետո լրագրողներին ասել է Տակաիչին։
Նրա խոսքով, առանց մանրամասնելու՝ ԱՄՆ նախագահը տեղեկացրել է, որ Չինաստանի նախագահի հետ համաձայնության են եկել «ֆանտաստիկ առևտրային գործարքների» շուրջ։ Թրամփը հայտնել է նաև, որ իրենք երկուսն էլ նույն տեսակետն են կիսել Իրանում պատերազմն ավարտելու ու Հորմուզի նեղուցը բացելու վերաբերյալ։

Трамп рассказал премьер-министру Японии о визите в Китай
Премьер-министр Японии Санаэ Такаити 15 мая провела телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом сразу после завершения его трехдневного государственного визита в Китай. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило агентство Kyodo News.
Такаити рассказала, что Трамп из президентского самолета изложил ее подробности своей встречи с председателем КНР Си Цзиньпином.
“Мы обменялись мнениями по вопросам, касающимся Китая, включая экономику и безопасность… и подтвердили тесную связь по вопросам Индо-Тихоокеанского региона”, — заявила Такаити журналистам после телефонного разговора.
Не вдаваясь в подробности, президент США сообщил, что они достигли соглашения с председателем КНР о “фантастических” сделках. Трамп также сказал, что они оба разделяют одну и ту же точку зрения на прекращение войны в Иране и открытие Ормузского пролива.