Թրամփը դիտարկում է իրանական նավթ գնող չինական ընկերությունների նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման հարցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ դիտարկում է իրանական նավթ գնող չինական ընկերությունների նկատմամբ պատժամիջոցների վերացման հարցը։
«Ես որոշում կկայացնեմ առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում։ Մենք խոսել ենք այդ մասին», - CNN-ի փոխանցմամբ, ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է Թրամփը՝ Չինաստան կատարած պետական ​​այցից վերադառնալիս։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, լրագրողների հարցին, թե արդյոք Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը որևէ հստակ պարտավորություն է ստանձնել ճնշում գործադրել Իրանի վրա՝ Հորմուզի նեղուցը վերաբացնելու համար, Թրամփը պատասխանել է. «Ես չեմ խնդրում դիմացինին լավություն անել, քանի որ երբ լավություն ես խնդրում, դու էլ դրա դիմաց պատասխան լավություն պետք է անես»։
Թրամփը կարծիք է հայտնել, որ Սի Ծինփինը կցանկանար տեսնելՀորմուզի նեղուցի բացումը՝ նշելով, որ Չինաստանը իր նավթի զգալի մասը ստանում է Պարսից ծոցից։
CNN-ը հիշեցնում է, որ Իրանն աշխարհի առաջատար նավթ արտադրողներից է, որը, համաձայն Kpler վերլուծական ընկերության տվյալների, 2025 թվականին օրական միջինում արտահանել է 1.69 միլիոն բարել։

Президент США Дональд Трамп объявил, что рассматривает возможность отмены санкций в отношении китайских компаний, закупающих иранскую нефть
«Я приму решение в ближайшие несколько дней. Мы уже обсуждали это», — заявил Трамп журналистам в самолёте, , по возвращении из государственного визита в Китай, сообщает CNN.
Как передает Арменпресс, на вопрос журналистов о том, давал ли председатель КНР Си Цзиньпин какие-либо конкретные обещания оказать давление на Иран с целью открытия Ормузского пролива, Трамп ответил: «Я не прошу об одолжении, потому что, когда вы просите об одолжении, вы должны сделать одолжение взамен».
Трамп выразил мнение, что Си Цзиньпин хотел бы видеть открытие Ормузского пролива, отметив, что Китай получает значительную часть своей нефти из Персидского залива.
CNN напоминает, что Иран является одним из ведущих мировых производителей нефти, который, по данным аналитической компании Kpler, в 2025 году экспортировал в среднем 1,69 миллиона баррелей в день.