ԱՄԷ-ն հայտարարել է Հորմուզի նեղուցը շրջանցող խողովակաշարի արագացված շինարարության մասին
ԱՄԷ-ն կարագացնի Ֆուջեյրայով անցնող իր նոր նավթատարի կառուցումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Աբու Դաբիի մամուլի գրասենյակը։
Թագաժառանգ Խալիդ բին Մուհամմադ բին Զայեդ ալ-Նահյանը նախագահել է Աբու Դաբիի ազգային նավթային ընկերության (ADNOC) գործադիր կոմիտեի նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են խողովակաշարի վերաբերյալ թարմացումները։ Այդ խողովակաշարը նավթը կփոխադրի Աբու Դաբիից Օմանի ծոց՝ շրջանցելով Հորմուզի նեղուցը։
Նախատեսվում է խողովակաշարը շահագործման հանձնել 2027 թվականին։ Դա կկրկնապատկի ԱՄԷ-ի արտահանման կարողությունը։

ОАЭ объявили об ускоренном строительстве трубопровода в обход Ормузского пролива
ОАЭ ускорят строительство нового нефтепровода через Фуджейру. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает пресс-служба Абу-Даби.
Наследный принц Халид бин Мохаммед аль-Нахайян председательствовал на заседании исполнительного комитета Национальной нефтяной компании Абу-Даби (ADNOC), на котором обсуждались последние новости о строительстве трубопровода. Трубопровод будет транспортировать нефть из Абу-Даби в Оманский залив, минуя Ормузский пролив.
Ввод трубопровода в эксплуатацию запланирован на 2027 год. Это позволит удвоить экспортные мощности ОАЭ.