Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը միայն դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկություններ չունի մոտակա օրերին Թուրքիայի կողմից Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման վերաբերյալ, սակայն շեշտում է, որ ինքը շատ կուրախանա, եթե նման բան տեղի ունենա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը թեմային անդրադարձել  լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե թուրքական լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են շրջանառվում մոտակա օրերին Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացման մասին:
«Ուղիղ տեղեկատվություն չունեմ, բայց, եթե պարզվի, որ այդպիսի բան կա, ես շատ կուրախանամ: Ես նկատեցի նաև, որ ընդդիմության որոշ շրջանակներ վախի մթնոլորտ են տարածում սահմանների բացման վերաբերյալ։ Նրանց ասածից ստացվում է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը մի բան էլ լավություն են արել մեզ, որ սահմանը փակել են: Մինչդեռ 30 տարի Հայաստանը միջազգային հարթակներում բողոքել է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանն իրեն շրջափակել են։
Անկեղծ եմ ասում, ես չունեմ սահմանի բացման մասին տեղեկություն։ Մենք ուզում ենք, որ դա տեղի ունենա, և շատ լավ կլինի, որ դա տեղի ունենա, և դա տրամաբանորեն տեղի ունենա։ Երբ դա տեղի ունենա, ես կողջունեմ»,- նշեց վարչապետը՝ շեշտելով, որ դա միայն դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի վրա։
Հայաստանն ու Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց են սկսել 2022 թվականից՝ փոխադարձաբար նշանակելով ներկայացուցիչների կարգավորման գործընթացում։ Կարգավորման գործընթացում Հայաստանի ներկայացուցիչը Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն է, իսկ Թուրքիայի ներկայացուցիչը՝ ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչը։ Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների մի քանի հանդիպումների արդյունքներով պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել Հայաստան-Թուրքիա սահմանը սկզբնական փուլում երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր ունեցող անձանց համար բացելու վերաբերյալ, սակայն այդ պայմանավորվածությունը մինչ այս պահը կյանքի չի կոչվել։

Открытие границы с Турцией окажет на Армению лишь положительное влияние: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не имеет сведений об открытии Турцией армяно-турецкой границы в ближайшие дни, но подчеркивает, что был бы очень рад, если бы это произошло.
Как сообщает “Арменпресс”, Пашинян затронул эту тему в беседе с журналистами, коснувшись того, что в турецких СМИ циркулирует информация об открытии армяно-турецкой границы в ближайшие дни.
“У меня нет прямой информации, но если окажется, что это есть, я буду очень рад. Я также заметил, что некоторые круги оппозиции распространяют атмосферу страха по поводу открытия границ. Из того, что они говорят, следует, что Турция и Азербайджан оказали нам очередную услугу, закрыв границу. Между тем, Армения на протяжении 30 лет жалуется на международных площадках на то, что Турция и Азербайджан её блокируют.
Честно говоря, у меня нет информации об открытии границы. Мы хотим, чтобы это произошло, и было бы очень хорошо, если бы это произошло, и произошло бы логично. Когда это произойдет, я буду это приветствовать”, — сказал премьер-министр, подчеркнув, что это окажет только положительное влияние на Армению.
Армения и Турция начали процесс нормализации отношений с 2022 года, назначив своих представителей в этом процессе. Представителем Армении в процессе нормализации является вице-спикер Национального Собрания Рубен Рубинян, а представителем Турции — бывший посол Турции в США Сердар Кылыч. В результате нескольких встреч представителей Армении и Турции была достигнута договоренность об открытии армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов на начальном этапе, однако эта договоренность до сих пор не реализована.