Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ առևտուրը կնպաստի բիզնեսի համար նոր շուկաների ու համագործակցության ընդլայնմանը. Էկոնոմիկայի նախարարություն
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարը գործարարներին ծանուցել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ առևտրի մեկնարկի մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«Հարգելի’ գործարարներ, 2026 թվականի մայիսի 11-ի դրությամբ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տրվել է ուղիղ առևտրի իրականացման մեկնարկը։
Արդյունքում հնարավորություն է ստեղծվել երկու երկրների միջև իրականացնել ուղիղ ապրանքաշրջանառություն, ինչը կնպաստի ծախսերի և մատակարարման ժամկետների էական կրճատմանը և բիզնեսի համար նոր շուկաների ու համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը։
Միաժամանակ, երրորդ երկրների տարածքով փոխադրման դեպքում ևս ապրանքների ծագման երկիրը կամ վերջնական նպատակակետը պաշտոնապես կարող է նշվել որպես «Հայաստան» կամ «Թուրքիա»։
Հարցերի դեպքում խնդրում ենք զանգահարել՝ 011597211»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը մայիսի 13-ին հայտնել էր Հայաստանի հետ ուղիղ առևտրու սկսելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքների ավարտի մասին։ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը ողջունել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը` ընդգծելով, որ դա կարևոր քայլ է երկու երկրների միջև լիարժեք ու բնականոն հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ։

The Armenian Ministry of Economy has officially notified businesses about the launch of bilateral trade with Türkiye following Ankara’s announcement.
“Dear business community, as of May 11, 2026, the launch of direct trade between Armenia and Turkey has been announced. As a result, the opportunity has been created to carry out direct trade between the two countries, which will contribute to a significant reduction in costs and delivery times, as well as the expansion of new markets and cooperation opportunities for businesses. At the same time, in cases of transportation via third countries, the country of origin or final destination of goods may officially be indicated as ‘Armenia’ or ‘Türkiye,’” the Ministry of Economy said in a press release.
Türkiye has announced the completion of preparations to launch direct trade with Armenia.
Armenia has welcomed the decision as an important step toward the development of full and normal relations between the two countries.