Լատվիան ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ է վարում լրացուցիչ զորքեր տեղակայելու վերաբերյալ
Լատվիայի իշխանությունները բանակցություններ են վարում ամերիկացի գործընկերների հետ՝ երկրում ԱՄՆ զինված ուժերի լրացուցիչ ստորաբաժանումների հնարավոր տեղակայման շուրջ՝ Գերմանիայից զորակազմի մի մասը դուրս բերելու Վաշինգտոնի որոշման ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Bloomberg TV-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Բայբա Բրաժեն։
«Մենք մեր ամերիկացի դաշնակիցների հետ զրուցում ենք մի քանի ուղղության շուրջ, նրանք մեզ համարում են օրինակելի դաշնակից։ Այնպես որ, մենք շատ ուրախ կլինենք իրադարձությունների այդ զարգացումից», - ասել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը։
Նա հավելել է, որ Լատվիան պատրաստ է ապահովել բոլոր համապատասխան ենթակառուցվածքները՝ երկրում ամերիկյան ներկայության ընդլայնման համար։
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսն իր հերթին Bloomberg TV-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ կլինի ընդունելու ԱՄՆ զինված ուժերի լրացուցիչ ստորաբաժանումներ։ Ավելի վաղ Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան նույնպես հայտարարել էր, որ Գերմանիայից ամերիկյան զորակազմի մի մասի դուրսբերման դեպքում Լիտվան պատրաստ է այն տեղակայել իր մոտ։
Ավելի վաղ նման պատրաստակամություն էր հայտնել նաև Լեհաստանը։ Սակայն այս պահին Գերմանիայից դուրս բերվող 5000 ամերիկացի զինվորականներին Լեհաստան տեղափոխելու շուրջ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չեն ընթանում։ Այս մասին TVP Info հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Լեհաստանի պաշտպանության փոխնախարար Պավել Բեյդան։

Латвия ведет переговоры с США по размещению дополнительных войск
Власти Латвии ведут переговоры с американскими партнерами о возможном размещении дополнительных подразделений ВС США на собственной территории на фоне решения Вашингтона вывести часть контингента из Германии. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом в интервью Bloomberg TV заявила министр иностранных дел Латвии Байба Браже.
"Мы беседуем с нашими американскими союзниками по нескольким направлениям, они считают нас образцовым союзником. Так что мы очень будем рады такому развитию событий", - сказала глава МИД республики.
Она добавила, что Латвия готова обеспечить всю соответствующую инфраструктуру для расширения американского присутствия в стране.
Глава МИД Литвы Кестутис Будрис в интервью Bloomberg TV также заявил, что республика была бы готова принять дополнительные подразделения ВС США. Ранее литовский президент Гитанас Науседа также заявлял, что в случае вывода части американского контингента из Германии Литва готова разместить его у себя.