Նիկոլ Փաշինյանը և Էդգարս Ռինկևիչսը քննարկել են Հայաստան–Լատվիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված քայլերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Էդգարս Ռինկևիչսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Լատվիայի նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան։
«Նախ և առաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և Լատվիային՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի  գագաթնաժողովը հյուրընկալելու մեր թեկնածությանն աջակցելու համար, և դա իսկապես պատմական իրադարձություն էր Հայաստանի համար։ Տեղի ունեցավ նաև Հայաստան–ԵՄ առաջին գագաթնաժողովը, որը նույնպես շատ կարևոր էր։ Եվ իհարկե, մենք տեսնում և զգում ենք Լատվիայի աճող աջակցությունը մեր ժողովրդավարությանը, բարեփոխումների օրակարգին և ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցության խորացմանը»,– ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր  է գնահատում այս ամենը, և ընդգծել, որ Էդգարս Ռինկևիչսի այցը երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների խորացման ևս մեկ համարձակ դրսևորում է։
Լատվիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և հավելել, որ դեռևս 2015-ին ժամանել է Հայաստան՝ որպես Արտաքին գործերի նախարար։
«Բայց ես զարմացա, երբ իմացա, որ նախագահի մակարդակում սա առաջին այցն է 2009 թ.-ից ի վեր, այսինքն՝ 17 տարի անց։ Թույլ տվեք ասել, որ մենք Հայաստանին տեսնում ենք որպես շատ լավ ընկեր ու գործընկեր, թե՛ երկկողմ համագործակցության առումով, թե՛ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակում։ Մենք ողջունում ենք Եվրոպական ուղին սկսելու ձեր որոշումը, և իհարկե, կարող եք ամբողջովին ապավինել մեզ»,– ասել է Էդգարս Ռինկևիչսը և Նիկոլ Փաշինյանին փոխանցել Լատվիայի վարչապետի ջերմ ողջույնները։
Զրուցակիցները քննարկել են առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ զբոսաշրջության, կրթության բնագավառներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Եվրոպական հարաբերությունների զարգացմանը։ Այդ առումով, երկուստեք կարևորվել է ՀՀ–ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովի անցկացումն ու վիզաների ազատականացման ուղղությամբ գրանցված առաջընթացը։ Լատվիայի նախագահը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը վիզաների ազատականացման գործընթացում և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի նաև երկկողմ զբոսաշրջային կապերի ընդլայնմանը։
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության, ինչպես նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի շուրջ։

Никол Пашинян и Эдгарс Ринкевичс обсудили шаги по дальнейшему развитию отношений между Арменией и Латвией
Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве прибывшую в Республику Армения с официальным визитом делегацию во главе с президентом Латвийской Республики Эдгарсом Ринкевичсом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью администрации премьер-министра Армении, Никол Пашинян поприветствовал визит делегации во главе с президентом Латвии в Армению.
«Прежде всего, хочу поблагодарить Вас и Латвию за поддержку нашей кандидатуры на проведение саммита Европейского политического сообщества, и это действительно было историческим событием для Армении. Также состоялся первый саммит Армения — ЕС, который тоже был очень важен. И, конечно, мы видим и чувствуем растущую поддержку Латвией нашей демократии, повестки реформ и углубления нашего сотрудничества с ЕС», — сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что Армения высоко ценит всё это, и подчеркнул, что визит Эдгарса Ринкевичса является еще одним смелым проявлением углубления двусторонних и многосторонних отношений.
Президент Латвии поблагодарил за теплый прием и добавил, что еще в 2015 году посещал Армению в качестве министра иностранных дел.
«Но я был удивлен, узнав, что это первый с 2009 года визит на уровне президента, то есть прошло 17 лет. Позвольте сказать, что мы видим в лице Армении очень хорошего друга и партнера как в плане двустороннего сотрудничества, так и в рамках партнерства Армения — ЕС. Мы приветствуем Ваше решение встать на европейский путь, и, конечно, Вы можете полностью на нас рассчитывать», — сказал Эдгарс Ринкевичс и передал Николу Пашиняну теплые приветствия от премьер-министра Латвии.
Собеседники обсудили вопросы развития торгово-экономических связей, расширения сотрудничества в различных сферах, в том числе в областях туризма и образования.
Было затронуто развитие отношений Армения — ЕС. В этом контексте двусторонне была подчеркнута важность проведения первого саммита Армения — ЕС и прогресса, зафиксированного в направлении либерализации визового режима. Президент Латвии выразил поддержку своей страны процессу либерализации виз и выразил уверенность, что это также поспособствует расширению двусторонних туристических связей.
Состоялся также обмен мнениями вокруг процесса установления мира между Арменией и Азербайджаном, а также по другим вопросам регионального значения.