Գլխավոր դատախազը թվարկել է Ռոբերտ Քոչարյանից, Արմեն Գևորգյանից, Աղվան Վարդանյանից և Իշխան Սաղաթելյանից պահանջվող գույքերի ցանկը
Անդրադառնալով մի շարք քաղաքական ելույթների իրավական կողմին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մայիսի 7-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ ընդիմադիր պատգամավորների բոլոր ելույթների, ինչպես նաև Դատախազության համակարգի և անձամբ իր դեմ թիրախավորումների իրական պատճառն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցերով Դատախազության կողմից այդ անձանց պատճառած «անհանգստությունն» է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վարդապետյանը թվարկեց ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Գևորգյանից, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանից և Աղվան Վարդանյանից պահանջվող ապօրինի գույքերն ու դրամական միջոցները:
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից և նրան փոխկապակցված 6 անձանցից՝ զավակներից և նրանց ամուսիններից (Սեդրակ Քոչարյանից, Զարուհի Բադալյանից, Լևոն Քոչարյանից, Սիրանուշ Քոչարյանից, Գայանե Քոչարյանից, Վիգեն Չատինյանից) հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պահանջվում է բռնագանձել.
- 23 անշարժ գույք, որից 18-ի միջին շուկայական արժեքների հանրագումարը կազմում է 11 միլիարդ 154 միլիոն 790 հազար դրամ: Անշարժ գույքերից 19-ը գտնվում են Կենտրոն վարչական շրջանում՝ 8-ը Պարոնյան փողոցում, 4 բնակարաններ Հյուսիսային պողոտայում, 2-ը՝ Աբովյան փողոցում, իսկ 2-ը Վազգեն Սարգսյան, բնակարաններից 2-ը՝ Տերյան փողոցում են, իսկ մեկը՝ Մանուկ Աբեղյանի.
- պահանջը ներառում է նաև 2 գույքի գնման իրավունք.
- ավելի քան 3 միլիոն դոլար և 985 միլիոն դրամով ձեռք բերված պարտատոմսեր.
- ավելի քան 1,4 միլիոն դոլարի և 200 միլիոն դրամի ավանդ.
- Պահանջը ներառում է նաև թվով 15 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, որոնց թվում են այնպիսի ընկերություններ ինչպիսիք են ՓԲԸ-ն, «Տոյոտա Երևան» ՍՊԸ-ն, «Նաիրի Ինշուրանս» ապահովագրական ՍՊԸ-ն, և այլն.
- Պահանջը ներառում է նաև 4 միլիոն դոլարի, 8.3 միլիարդ դրամի, 260 միլիոն ռուբլիի և շուրջ 590 հազար եվրոյի չափով փոխառությունների պահանջի իրավունք: Ներառում է նաև 2 տրանսպորտային միջոց, ավելի քան 3,8 միլիարդ դրամին համարժեք գումարով գույքի ձեռքբերման արժեքներ: Այն ներառում է նաև ավելի քան 20 միլիարդ դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների մնացորդի և անձի օրինական եկամուտներով չհիմնավորվող, բարեխիղճ ձեռքբերողներին փոխանցված կամ չնույնականացված գումարների հանրագումար: Գործի քննությունը գտնվում է նախնական դատալսումների փուլում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախկին նախարար, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արմեն Գևորգյանից և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանցից պահանջվում է բռնագանձել.
- 14 անշարժ գույք.
- 2 տրանսպորտային միջոց.
- 2 իրավաբանական անձում մասնակցություն.
- 18.000 հատ բաժնետոմս.
- ընդհանուր 1 միլիարդ 85 միլիոն 99 հազար դրամի փոխառության պահանջի իրավունք.
- 1100 հատ արժեթուղթ.
- 1 միլիարդ 111 միլիոն 685 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 410 միլիոն 581 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Աղվան Արշավիրի Վարդանյանից և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պահանջվում է բռնագանձել.
- Կոտայքի մարզում գտնվող 1 անշարժ գույք.
- 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն.
- 110 միլիոն 306 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.
- 248 միլիոն 267 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում Աղվան Վարդանյանի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել։
ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Իշխան Վաչիկի Սաղաթելյանից և վերջինիս հետ փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության պահանջվում է բռնագանձել.
- 5 անշարժ գույք.
- 5 տրանսպորտային միջոց.
- 3 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 264 միլիոն 516 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 2 միլիոն 914 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
«Ինչն է հետաքրքիր, երբ մենք հարցնում ենք ապօրինի ծագում ունեցող գույքի ծագման մասին, երեք բացատրություն ենք լսում՝ «նվեր ենք ստացել, մեր պապիկներն էին հարուստ, մեր որդիներն են տաղանդավոր»: Դատարանները դեռ կքննարկեն «պապիկների ու տաղանդավոր որդիների» հարցը»,- հայտարարել է Աննա Վարդապետյանը և շնորհակալություն հայտնել Վճռաբեկ դատարանին՝ նվերի հարցը լուծելու համար. հստակ սահմանվել են նվեր ստանալու պայմաններն ու դեպքերը։

Генпрокурор представила список имущества, которое требуется конфисковать у Роберта Кочаряна, Армена Геворгяна, Агвана Варданяна и Ишхана Сагателяна
Истинной причиной всех выступлений оппозиционных депутатов, а также нападок на систему прокуратуры и лично на генерального прокурора, является то «беспокойство», которое прокуратура причинила этим лицам исками о конфискации имущества незаконного происхождения. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, обращаясь к правовой стороне ряда политических выступлений, об этом 7 мая в Национальном Собрании заявила генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, перечислив незаконное имущество и денежные средства, требуемые у бывшего президента Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера, депутата НС Армена Геворкяна, депутатов НС Ишхана Сагателяна и Агвана Варданяна.
— у бывшего президента Республики Армении Роберта Кочаряна и 6 аффилированных с ним лиц — детей и их супругов (Седрака Кочаряна, Заруи Бадалян, Левона Кочаряна, Сирануш Кочарян, Гаяне Кочарян, Вигена Чатиняна) в пользу Республики Армения требуется конфисковать:
• 23 объекта недвижимости, совокупная среднерыночная стоимость 18 из которых составляет 11 млрд 154 млн 790 тысяч драмов.
• 19 объектов недвижимости находятся в административном районе Кентрон: 8 — на улице Пароняна, 4 квартиры — на Северном проспекте, 2 — на улице Абовяна, 2 — на улице Вазгена Саргсяна, 2 квартиры — на улице Теряна и одна — на улице Манука Абегяна.
• требование включает также право на приобретение 2 объектов недвижимости.
• облигации, приобретенные за более чем 3 млн долларов США и 985 млн драмов.
• вклады в размере более 1,4 млн долларов США и 200 млн драмов.
• требование также включает участие в 15 юридических лицах, в числе которых такие компании, как ЗАО «Конгресс-Отель», ООО «Тойота Ереван», страховое ООО «Наири Иншуранс» и др.
• требование включает также право требования по займам в размере 4 млн долларов США, 8,3 млрд драмов, 260 млн рублей и около 590 тысяч евро.
• требование также включает 2 транспортных средства, суммы в размере более 3,8 млрд драмов, эквивалентные стоимости приобретения имущества.
• также включено более 20 млрд драмов в качестве остатка незаконных доходов, а также сумм, не обоснованных законными доходами лица, переданных добросовестным приобретателям или неидентифицированных.
Рассмотрение дела находится на стадии предварительных судебных слушаний.
— у бывшего руководителя аппарата президента, бывшего секретаря Совета национальной безопасности, бывшего вице-премьера, бывшего министра территориального управления, депутата Национального Собрания РА Армена Геворкяна и аффилированных с ним лиц требуется конфисковать:
• 14 объектов недвижимости;
• 2 транспортных средства;
• участие в 2 юридических лицах;
• акции (в количестве 1000 штук);
• право требования по займам на общую сумму 1 млрд 85 млн 99 тысяч драмов;
• 1100 ценных бумаг;
• 1 млрд 111 млн 685 тысяч драмов в качестве остатка незаконных денежных средств;
• 410 млн 581 тысячу драмов, сумма которая не обосновывается законными доходами лица, имеет незаконное происхождение, была передана добросовестному приобретателю или не может быть идентифицирована и конфискована.
— у депутата фракции «Армения», бывшего министра труда и социальных вопросов Агвана Аршавировича Варданяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения требуется конфисковать:
• 1 объект недвижимости, находящийся в Котайкской области;
• участие в 1 юридическом лице;
• 110 млн 306 тысяч драмов в качестве остатка незаконного дохода, являющегося суммой, полученной в результате преобразования или использования имущества, имеющего незаконное происхождение;
• 248 млн 267 тысяч драмов, которые не обосновываются законными доходами Агвана Варданяна, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы.
— у депутата Национального Собрания Ишхана Вачиковича Сагателяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения требуется конфисковать:
• 5 объектов недвижимости;
• 5 транспортных средств;
• участие в 3 юридических лицах;
• 264 млн 516 тысяч драмов в качестве остатка незаконных денежных средств;
• 2 млн 914 тысяч драмов, которые не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы и конфискованы.
«Что интересно: когда мы спрашиваем о происхождении имущества, имеющего незаконное происхождение, мы слышим три объяснения: "получили в подарок, наши дедушки были богаты, наши сыновья талантливы". Суды еще рассмотрят вопрос "дедушек и талантливых сыновей"», — заявила Анна Вардапетян и поблагодарила Кассационный суд за решение вопроса подарков: были четко определены условия и случаи получения подарков.