Միջազգային քրեական դատարանի նախագահը ժամանել է Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մայիսի 5-ին ընդունել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Տոմոկո Ականեին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Նիդեռլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Միջազգային քրեական դատարանի գրասենյակի ղեկավար Հիրադ Աբթահին, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և ընդգծել, որ առաջին դեպքն է, երբ Միջազգային քրեական դատարանի գործող նախագահն այցելում է Հայաստան, ինչը վկայում է Հայաստանի Հանրապետության և Դատարանի միջև համագործակցության զարգացման և խորացման հանձնառության մասին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ից դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ՝ Հռոմի ստատուտին միացած 124-րդ մասնակից պետությունը՝ 19-րդ պետությունը` Արևելյան Եվրոպայի խմբից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են երկկողմ համագործակցության զարգացումը և ինստիտուցիոնալ գործընկերության ամրապնդումը՝ հատկապես միջազգային հանցագործությունների քննության ոլորտում դատախազների կարողությունների զարգացման համատեքստում։ Ի թիվս այլնի, քննարկվել են նաև քրեական վարույթներով ապացույցների հավաքմանը, տուժողների և վկաների պաշտպանությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Աննա Վարդապետյանը հետաքրքրություն է հայտնել Միջազգային քրեական դատարանի հետ համատեղ վերապատրաստման ծրագրերի իրականացման, տեխնիկական համագործակցության ընդլայնման և փորձի փոխանակման մեխանիզմների զարգացման վերաբերյալ։ Ընդգծվել է քրեական վարույթներով տուժողակենտրոն մոտեցման կարևորությունը։
Աննա Վարդապետյանը և Տոմոկո Ականեն վերահաստատել են արդյունավետ և թափանցիկ համագործակցության մեխանիզմներ զարգացնելու, ինչպես նաև կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։

В Армению прибыла председатель Международного уголовного суда
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян 5 мая 2026 года приняла председателя Международного уголовного суда Томоко Аканэ.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила прокуратура Республики Армения.
На встрече также присутствовали чрезвычайный и полномочный Посол Республики Армения в Королевстве Нидерландов Виктор Биягов, глава аппарата Международного уголовного суда Хирад Абтахи и другие.
Анна Вардапетян приветствовала председателя Международного уголовного суда в Генеральной прокуратуре Республики Армения и подчеркнула, что это первый визит исполняющего обязанности председателя Международного уголовного суда в Армению, что свидетельствует о стремлении к развитию и углублению сотрудничества между Республикой Армения и судом.
Напомним, что Армения с 1 февраля 2024 года стала членом Международного уголовного суда, 124-м государством-участником Римского статута и 19-м государством из восточноевропейской группы
В ходе встречи стороны подчеркнули важность развития двустороннего сотрудничества и укрепления институционального партнерства, особенно в контексте развития потенциала прокуроров в расследовании международных преступлений. Среди прочего, обсуждался ряд вопросов, касающихся сбора доказательств в уголовном процессе, защиты жертв и свидетелей.
Анна Вардапетян выразила заинтересованность в реализации совместных учебных программ с Международным уголовным судом, расширении технического сотрудничества и развитии механизмов обмена опытом. Была подчеркнута важность подхода, ориентированного на потерпевших в уголовных разбирательствах.
Анна Вардапетян и Томоко Аканэ подтвердили свою готовность к развитию эффективных и прозрачных механизмов сотрудничества, а также к продолжению конструктивного диалога.