Միջազգային քրեական դատարանի նախագահը ժամանել է Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի մայիսի 5-ին ընդունել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Տոմոկո Ականեին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Նիդեռլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Միջազգային քրեական դատարանի գրասենյակի ղեկավար Հիրադ Աբթահին, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և ընդգծել, որ առաջին դեպքն է, երբ Միջազգային քրեական դատարանի գործող նախագահն այցելում է Հայաստան, ինչը վկայում է Հայաստանի Հանրապետության և Դատարանի միջև համագործակցության զարգացման և խորացման հանձնառության մասին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ից դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ՝ Հռոմի ստատուտին միացած 124-րդ մասնակից պետությունը՝ 19-րդ պետությունը` Արևելյան Եվրոպայի խմբից։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են երկկողմ համագործակցության զարգացումը և ինստիտուցիոնալ գործընկերության ամրապնդումը՝ հատկապես միջազգային հանցագործությունների քննության ոլորտում դատախազների կարողությունների զարգացման համատեքստում։ Ի թիվս այլնի, քննարկվել են նաև քրեական վարույթներով ապացույցների հավաքմանը, տուժողների և վկաների պաշտպանությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։
Աննա Վարդապետյանը հետաքրքրություն է հայտնել Միջազգային քրեական դատարանի հետ համատեղ վերապատրաստման ծրագրերի իրականացման, տեխնիկական համագործակցության ընդլայնման և փորձի փոխանակման մեխանիզմների զարգացման վերաբերյալ։ Ընդգծվել է քրեական վարույթներով տուժողակենտրոն մոտեցման կարևորությունը։
Աննա Վարդապետյանը և Տոմոկո Ականեն վերահաստատել են արդյունավետ և թափանցիկ համագործակցության մեխանիզմներ զարգացնելու, ինչպես նաև կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։

ICC President visits Armenia
Prosecutor General of Armenia Anna Vardapetyan held a meeting in Yerevan with President of the International Criminal Court (ICC) Tomoko Akane.
According to a readout, Prosecutor General Anna Vardapetyan welcomed President Tomoko Akane and emphasized that this is the first time a sitting President of the International Criminal Court has visited Armenia, which demonstrates the commitment to developing and deepening cooperation between Armenia and the ICC.
On February 1, 2024, Armenia became a member of the International Criminal Court, joining the Rome Statute as the 124th State Party and the 19th state from the Eastern European group.
During the meeting, the parties highlighted the importance of advancing bilateral cooperation and strengthening institutional partnership, particularly in the context of enhancing prosecutors’ capacities in the investigation of international crimes. Among other issues, they also discussed matters related to the collection of evidence in criminal proceedings, as well as the protection of victims and witnesses.
Vardapetyan expressed interest in implementing joint training programs with the International Criminal Court, expanding technical cooperation, and developing mechanisms for the exchange of experience. The importance of a victim-centered approach in criminal proceedings was also emphasized.
Vardapetyan and Akane reaffirmed their readiness to develop effective and transparent mechanisms of cooperation and to continue constructive dialogue.
Armenian Ambassador to the Netherlands Viktor Biyagov, Chef de Cabinet at the Office of the ICC President Hirad Abtahi, and others also participated in the meeting.