Մոսկվան բոլոր երկրներին կոչ է արել Կիևից տարհանել դիվանագետներին՝ հնարավոր հարվածներից առաջ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում հավատարմագրված բոլոր օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելություններին և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչություններին ուղարկվել է նոտա՝ կոչ անելով Կիևից նախապես տարհանել դիվանագիտական առաքելությունների անձնակազմերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովայի հայտարարության մեջ, որը տարածել է «Ինտերֆաքս»-ը։
«2026 թ. մայիսի 4-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հայտարարություն է տարածել Կիևի ռեժիմի կողմից Մոսկվային հարվածելու սպառնալիքների վերաբերյալ՝ բոլոր ռուսաստանցիների համար սուրբ տոնի՝ Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի օրը։ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն խստորեն կոչ է անում ձեր երկրի իշխանություններին/ձեր կազմակերպության ղեկավարությանն այս հայտարարությանը վերաբերվել առավելագույն պատասխանատվությամբ և ապահովել Կիևից դիվանագիտական և այլ ներկայացուցչությունների անձնակազմերի, ինչպես նաև քաղաքացիների ժամանակին տարհանումը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի զինված ուժերի կողմից Կիևի, այդ թվում՝ որոշումների կայացման կենտրոնների դեմ պատասխան հարվածի անխուսափելիությունը, եթե Կիևի ռեժիմը Հաղթանակի օրվա տոնակատարությունների ժամանակ իրականացնի իր հանցավոր ահաբեկչական ծրագրերը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նա հավելել է, որ արտերկրում Ռուսաստանի դիվանագիտական առաքելություններն այս մասին կտեղեկացնեն հավատարմագրման երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին։
Զախարովան նշել է, որ մայիսի 4-ին Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին «թույլ տվեց իրեն անել ագրեսիվ և սպառնալից հայտարարություններ Մոսկվայում Հաղթանակի օրվա սուրբ տոնը ահաբեկչական հարձակումներով խաթարելու իր մտադրության մասին», և հենց այդ նույն Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացում տարածեց՝ ի պատասխան Զելենսկու «ագրեսիվ մտադրությունների»:
«Ընդգծում եմ՝ դա արվել է հենց որպես պատասխան միջոց։ Եթե ԵՄ երկրները կարծում են, որ կարող են «խլացնել» հանրային կերպով հնչեցված սպառնալիքները, այսպես ասած՝ «գորգի տակ թաքցնել» Զելենսկու ագրեսիվ հայտարարությունները, ապա նրանք չարաչար սխալվում են», - նշել է Զախարովան՝ հավելելով, որ Արևմուտքը ոչնչացնում է խորհրդային ժառանգությունը, խեղաթյուրում պատմությունը:
Տվյալ դեպքում, Զախարովայի խոսքով, արևմտյան քաղաքական գործիչները չպետք է կորցնեն իրենց ինքնապահպանման բնազդը։
«Մենք հանդես չենք գալիս ագրեսիայի դիրքերից, մենք հանդես ենք գալիս ագրեսիային անխուսափելի պատասխանի դիրքերից։ Հենց այսպես էլ պետք է դիտարկել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության մայիսի 4-ի հայտարարությունը և մեր հետագա քայլերը։ Այն, անշուշտ, չպետք է անտեսվի։ Դրան պետք է վերաբերվել ամենայն լրջությամբ», - ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը։
Մայիսի 4-ին Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը մայիսի 9-ին տարիների ընթացքում առաջին անգամ շքերթ կանցկացնի առանց ռազմական տեխնիկայի, քանի որ վախենում է, որ Կարմիր հրապարակի վրայով կարող են անօդաչուներ թռչել։

Москва призвала все страны эвакуировать своих дипломатов из Киева перед возможными ударами
Всем аккредитованным при МИД России иностранным дипломатическим миссиям и представительствам международных организаций направлена ​​нота с призывом к скорейшей эвакуации персонала дипломатических миссий из Киева. Об этом, как передает “Арменпресс”, говорится в заявлении пресс-секретаря МИД России Марии Захаровой, распространенном “Интерфаксом”.
“4 мая 2026 года Министерство обороны Российской Федерации опубликовало официальное заявление в связи с угрозами киевского режима нанести удар по Москве в священный для всех россиян праздник - День Победы в Великой Отечественной войне. МИД России настоятельно призывает власти вашей страны/руководство вашей организации с максимальной ответственностью отнестись к данному заявлению и обеспечить заблаговременную эвакуацию из города Киев персонала дипломатических и иных представительств, а также граждан в связи с неотвратимостью нанесения Вооруженными силами Российской Федераций ответного удара по Киеву, в том числе по центрам принятия решений, в случае реализации киевским режимом своих преступных террористических замыслов в дни празднования Великой Победы”, — говорится в заявлении.
Она добавила, что российские дипломатические представительства за рубежом проинформируют об этом страны аккредитации и международные организации.
Захарова отметила, что 4 мая на саммите Европейского политического сообщества в Ереване президент Украины Владимир Зеленский “позволил себе агрессивные и угрожающие заявления о намерении сорвать священный праздник День Победы в Москве террористическими актами”.  В тот же день Министерство обороны России выступило с предупреждением в ответ на “агрессивные намерения” Зеленского.
“Подчеркну - это было сделано именно в качестве ответной меры. Если в странах ЕС думают, что у них получится “замолчать” прозвучавшие публично угрозы, так сказать “замести под ковёр” агрессивные заявления Зеленского, то они жестоко ошибаются. В данном случае западным политикам не должен отказать инстинкт самосохранения”, — отметила Захарова, добавив, что Запад разрушает советское наследие, искажает историю.
“Мы не выступаем с позиции агрессии, мы выступаем с позиции неизбежного ответа на агрессию. Именно так следует воспринимать заявление Министерства обороны Российской Федерации от 4 мая и наши последующие шаги. Его точно не надо замалчивать. К нему надо отнестись очень и очень серьезно”, — подчеркнула представитель МИД России.
4 мая Зеленский объявил, что Россия проведет парад 9 мая впервые за много лет без военной техники, опасаясь, что над Красной площадью могут пролететь беспилотники.