ԵՄ-ն արձանագրել է Հայաստանի առաջընթացը վիզաների ազատականացման գործընթացում
Եվրոպական Հանձնաժողովը բարձր է գնահատել Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի իրականացման Հայաստանի առաջընթացը։ Մայիսի 5-ին Հայաստան-Եվրամիություն գագաթնաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի ներկայությամբ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ՆԳ նախարար, ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման հարցով Հայաստանի գլխավոր բանակցող Արփինե Սարգսյանին է փոխանցել առաջընթացի առաջին զեկույցը։
Այն արձանագրում է ՀՀ իշխանությունների հստակ քաղաքական հանձնառությունը՝ իրականացնելու ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացմանն ուղղված անհրաժեշտ բարեփոխումները։
«Հայաստանի իշխանությունները Վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրով ակնկալվող բարեփոխումների իրականացման հարցում ամուր քաղաքական հանձնառություն են ցույց տվել։ Չնայած այն հանգամանքին, որ ՎԱԳԾ-ն Հայաստանին է փոխանցվել միայն վերջերս՝ բազմաթիվ բարեփոխումներ կամ արդեն իսկ նախաձեռնվել են, կամ ծրագրվում են Հայաստանի իշխանությունների կողմից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վերոնշյալ զեկույցից մեջբերում է արված ՀՀ ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Գործողությունների ծրագրի տրամադրումից կարճ ժամանակ անց Հայաստանի կառավարությունը՝ Ներքին գործերի նախարարության համակարգման միջոցով արդեն իսկ նախաձեռնել կամ ծրագրավորել է պահանջվող օրենսդրական և քաղաքական փոփոխությունների զգալի մասը, իսկ փաստաթղթերի անվտանգության և միգրացիայի կառավարման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից իրականացվող աշխատանքներն այժմ գտնվում են զարգացման առաջանցիկ փուլում։
Զեկույցում մանրամասն նկարագրվում են Հայաստանի կողմից Գործողությունների ծրագրի չորս ուղղություններով ձեռնարկված նշանակալի քայլերն ու գրանցած առաջընթացը։
Փաստաթղթերի անվտանգություն
Կնքվել է պետություն-մասնավոր գործընկերության պայմանագիր՝ կենսաչափական նույնականացման համակարգի արդիականացման նպատակով, ինչը կապահովի առաջիկայում թողարկվելիք անձը հաստատող փաստաթղթերի համապատասխանությունը Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) կողմից սահմանված ամենաբարձր չափանիշներին։ Բացի այդ, 2025 թվականի հուլիսին Հայաստանն ընդունել է «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» նոր օրենքը, որը թույլ կտա ստեղծել բնակչության միասնական և անվտանգ էլեկտրոնային ռեգիստր, որը ևս էական առաջընթաց է տվյալների հավաքագրման և օգտագործման հարցում։
Սահմանների, միգրացիայի և ապաստանի կառավարում
Հայաստանն ակտիվորեն մշակում է Սահմանների համալիր կառավարման (IBM) 2026-2029 թվականների ռազմավարությունը։Հայաստանն առաջընթաց է գրանցել նաև մի շարք ծառայությունների թվայնացման գործընթացում։ Մասնավորապես, 2026 թվականի հունվարից գործարկվել է Քաղաքացիության գործերի էլեկտրոնային կառավարման համակարգը, ընթացքի մեջ է նաև օտարերկրյա քաղաքացիների համար աշխատանքի և կացության թույլտվությունների ընթացակարգերի ամբողջական թվայնացումը։ «Փախստականների և ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը ևս անցել է միջգերատեսչական համաձայնեցման փուլը և ներկայումս գտնվում է վերջնականացման գործընթացում։ Հայաստանը շարունակում է ամրապնդել համագործակցությունը ԵՄ անդամ պետությունների և ոչ ԵՄ երկրների հետ՝ հետընդունման (readmission) ոլորտում։
Հասարակական կարգ և անվտանգություն
2018-ից հետո Հայաստանը զգալիորեն ուժեղացրել և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցրել է իր հակակոռուպցիոն իրավական և ինստիտուցիոնալ համակարգը։ Հայաստանի կողմից «Հանցավորության կանխարգելման 2026-2033թթ․ ռազմավարության» մշակման մեկնարկը փաստում է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ապացույցների վրա հիմնված քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ համակարգման և նպատակային կանխարգելիչ միջոցառումների միջոցով ամրապնդելու հանցավորության կանխարգելման կարողությունները։
Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի նոր գործողությունների ծրագիրն ընդունվելու է 2026թ-ին և այդ ուղղությամբ իրականացվող նոր ծրագրերի ավելացումը նույնպես դրական է գնահատվել ԵՄ կողմից։Եվրոպական կողմը դրական է գնահատում նաև անձնական տվյալների պաշտպանության նոր և անկախ մարմնի ստեղծումը, որի գործունեությունը համահունչ կլինի անձնական տվյալների պաշտպանության եվրոպական սկզբունքներին և լավագույն փորձին։
Հիմնարար իրավունքներ
Հայաստանն այժմ մշակում է «Խտրականության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» օրենքը և «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքը՝ դրանք համապատասխանեցնելով եվրոպական չափանիշներին: Բացի այդ, Հայաստանը 2025 թվականին ընդունել է երեխաների իրավունքների վերաբերյալ նոր օրենսդրություն՝ բռնությունից և շահագործումից պաշտպանության առավել համապարփակ շրջանակ ապահովելու համար։
Ողջունելով դրական դինամիկան՝ Եվրոպական Հանձնաժողովը շեշտել է, որ առաջընթացի գնահատումը կատարվում է բացառապես արդյունքահեն մոտեցմամբ և պայմանավորված է բոլոր հենանիշների արդյունավետ և հետևողական իրականացմամբ։
Զեկույցում ներկայացված են նաև առաջարկություններ, որոնք կոչված են օժանդակելու Հայաստանին արձանագրված բացերը լրացնելու հարցում։
Հանձնաժողովը շարունակելու է հետևել Գործողությունների ծրագրով սահմանված բոլոր հենանիշների կատարմանը՝ ԵՄ անդամ երկրների փորձագետների աջակցությամբ և այս նպատակով առաջիկայում Հայաստանում կկազմակերպվեն լրացուցիչ գնահատման առաքելություններ։
Արձանագրվել է նաև, որ ԵՄ-ն հավատարիմ է մնում Հայաստանի բարեփոխումների ջանքերին աջակցելու գործին՝ տրամադրելով հատուկ տեխնիկական և ֆինանսական օգնություն, մասնավորապես՝ Հայաստանի համար նախատեսված «Դիմակայունության և աճի» ծրագրի շրջանակներում։
Վերլուծելով Գործողությունների ծրագրի առաջին խումբ հենանիշերի (օրենսդրություն և քաղաքականության շրջանակ) շրջանակներում Հայաստանի իրականացված բոլոր քայլերը՝ Եվրոպական Հանձնաժողովը եզրահանգել է, որ փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների, միգրացիայի կառավարման և ապաստանի ոլորտներում Հայաստանը ծրագրի իրականացման «առաջանցիկ փուլում է» (at an advanced stage of fulfilment), իսկ հանրային անվտանգության և հիմնարար իրավունքների ոլորտներում «լավ առաջընթաց է արձանագրել» (progressing well)։
Գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած հայտարարությունների ընթացքում Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, անդրադառնալով ԵՄ-Հայաստան վիզաների ազատականացման գերակայությանը, ընդգծել է, որ հաճույքով են ներկայացնում առաջին առաջընթացի զեկույցը և շնորհավորել է դրա խիստ դրական բնույթի համար։ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը բարձր է գնահատել նախորդ տարվա նոյեմբերից ի վեր կատարված արդյունավետ աշխատանքն ու արձանագրված առաջընթացը։Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ գործընթացը հաջողությամբ կշարունակվի և կհասնի իր նպատակին։

ЕС отмечает прогресс Армении в либерализации визового режима
Европейская комиссия высоко оценила прогресс Армении в реализации Плана действий по либерализации визового режима. 5 мая в рамках саммита Армения-ЕС в присутствии премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Антониу Кошты и председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен глава делегации ЕС в Армении посол Василис Марагос передал министру внутренних дел, главному переговорщику Армении по либерализации визового режима с ЕС Арпине Саргсян, первый доклад о ходе работ.
В нем зафиксирована четкая политическая приверженность армянских властей проведению необходимых реформ, направленных на либерализацию визового режима с ЕС.
«Власти Армении продемонстрировали твердую политическую приверженность реализации реформ, предусмотренных Планом действий по либерализации визового режима. Несмотря на то, что План действий был передан Армении совсем недавно, многочисленные реформы уже начаты или планируются армянскими властями», — говорится со ссылкой на вышеупомянутый отчет в пресс-релизе МВД РА, сообщает Арменпресс.
Вскоре после представления Плана действий правительство Армении в координации с МВД уже инициировало или запланировало значительную часть необходимых законодательных и политических изменений, а работа Армении по обеспечению безопасности документов и управлению миграцией находится на продвинутой стадии развития.
В отчете подробно описываются значительные шаги, предпринятые Арменией, и прогресс, достигнутый ею в четырех областях Плана действий.
Безопасность документов
Подписано соглашение о государственно-частном партнерстве для модернизации системы биометрической идентификации, которое обеспечит соответствие будущих выдаваемых документов самым высоким стандартам, установленным Международной организацией гражданской авиации (ICAO). Кроме того, в июле 2025 года Армения приняла новый закон «О государственном регистре населения», который позволит создать единый и безопасный электронный регистр населения, что также является значительным шагом вперед в сборе и использовании данных.
Управление границами, миграцией и предоставлением убежища
Армения активно разрабатывает Стратегию комплексного управления границами (IBM) на 2026-2029 годы. Армения также добилась прогресса в цифровизации ряда услуг. В частности, с января 2026 года запущена электронная система управления делами о гражданстве, а также ведется полная цифровизация процедур получения разрешений на работу и проживание для иностранных граждан. Проект поправок к Закону РА «О беженцах и предоставлении убежища» также прошел этап межведомственной координации и в настоящее время находится в процессе доработки. Армения продолжает укреплять сотрудничество с государствами-членами ЕС и странами, не входящими в ЕС, в области реадмиссии.
Общественный порядок и безопасность
С 2018 года Армения значительно укрепила свою антикоррупционную правовую и институциональную базу и привела ее в соответствие с международными стандартами. Запуск Арменией «Стратегии предотвращения преступности на 2026-2033 годы» демонстрирует приверженность Армении укреплению своих возможностей по предотвращению преступности посредством политики, основанной на фактических данных, институциональной координации и целенаправленных превентивных мер.
Новый План действий по борьбе с торговлей людьми будет принят в 2026 году, и добавление новых программ в этом направлении также получило положительную оценку ЕС. Европейская сторона также положительно оценивает создание нового и независимого органа по защите персональных данных, деятельность которого будет соответствовать европейским принципам и передовой практике в области защиты персональных данных.
Основные права
В настоящее время Армения разрабатывает Закон о предотвращении и борьбе с дискриминацией и Закон о национальных меньшинствах, приводя их в соответствие с европейскими стандартами. Кроме того, в 2025 году Армения приняла новое законодательство о правах детей, обеспечивающее более всеобъемлющую защиту от насилия и эксплуатации.
Приветствуя позитивную динамику, Европейская комиссия подчеркнула, что прогресс оценивается исключительно на основе результативного подхода и зависит от эффективного и последовательного выполнения всех контрольных показателей.
В докладе также представлены рекомендации, призванные помочь Армении в устранении выявленных пробелов.
Комиссия продолжит мониторинг выполнения всех контрольных показателей, изложенных в Плане действий, при поддержке экспертов из государств-членов ЕС, и в ближайшем будущем в Армении будут организованы дополнительные оценочные миссии.
Также было отмечено, что ЕС по-прежнему привержен поддержке усилий Армении по реформированию путем предоставления конкретной технической и финансовой помощи, в частности, в рамках Программы повышения устойчивости и роста для Армении.
Проанализировав все шаги, предпринятые Арменией в рамках первого набора контрольных показателей (законодательство и политическая основа) Плана действий, Европейская комиссия пришла к выводу, что Армения находится «на продвинутой стадии выполнения» (at an advanced stage of fulfilment) в областях безопасности документов, границ, управления миграцией и предоставления убежища, а также «добивается хороших результатов» (progressing well) в областях общественной безопасности и основных прав.
В ходе выступлений на полях саммита председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, говоря о приоритетности либерализации визового режима между ЕС и Арменией, подчеркнула, что они рады представить первый отчет о прогрессе и поздравили с его весьма позитивным характером. Урсула фон дер Ляйен высоко оценила продуктивную работу и прогресс, достигнутые с ноября прошлого года. Председатель Европейской комиссии выразила уверенность в том, что процесс будет успешно продолжен и достигнет своей цели.