Երևանում անցկացվող գագաթնաժողովը կարող է պատմական դառնալ միջազգային խաղաղության համար. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի բացման իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը և միջազգային խաղաղության հեռանկարներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետը նշել է, որ ապագա խաղաղության ճարտարապետությունն է հիմք հանդիսացել Վաշինգտոնում անցկացված խաղաղության գագաթնաժողովի համար, որի ընթացքում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ, ընդունվել է խաղաղության հռչակագիր, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը։
Փաշինյանի խոսքով՝ այժմ կողմերը շարժվում են TRIPP նախագծի իրականացման ուղղությամբ։
«Եվ այժմ մենք շարժվում ենք դեպի «Trump Route for International Peace and Prosperity» կարևոր նախագծի իրականացումը, որը կնպաստի խաղաղության հաստատմանը՝ ապաշրջափակելով տարածաշրջանային ուղիները և ստեղծելով նոր միջազգային երթուղիներ արևելքից արևմուտք և հարավից հյուսիս՝ էական ներդրում ունենալով միջազգային մատակարարման շղթաների կայունության մեջ։ Սիրելի բարեկամներ, այժմ մենք խաղաղություն ունենք Ադրբեջանի հետ։ Արդեն երկու տարի է, ինչ Ադրբեջանի հետ փոխհրաձգությունների հետևանքով զոհեր չենք ունեցել, և սրանք աննախադեպ տարիներ են մեր անկախությունից ի վեր։ Այժմ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ադրբեջանի հետ՝ մեր երկու երկրներում խաղաղությունն ամրապնդելու և ինստիտուցիոնալացնելու համար»,- նշել է նա։
Նա հավելել է, որ սա նաև առաջին դեպքն է, երբ Ադրբեջանի նախագահը մասնակցում է Հայաստանում անցկացվող միջոցառման՝ թեև առցանց ձևաչափով։
«Հուսով եմ, որ 2028 թվականին հնարավորություն կունենամ այցելել Ադրբեջան՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 10-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար։ Ի դեպ, Հայաստանը և Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցել են միմյանց թեկնածություններին՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովների անցկացման համար»,-ասել է Փաշինյանը։
Փաշինյանն ընդգծել է նաև, որ գագաթնաժողովը կարևոր է միջազգային համատեքստում՝ հաշվի առնելով աշխարհում առկա մարտահրավերները՝ Ուկրաինայից մինչև Մերձավոր Արևելք։
«Իհարկե, այս գագաթնաժողովը կարևոր է նաև միջազգային համատեքստում, հատկապես այն պայմաններում, երբ աշխարհը բախվում է բազմաթիվ աճող մարտահրավերների՝ Ուկրաինայից մինչև Մերձավոր Արևելք։ Ես համարձակվում եմ հուսալ, որ մեր քննարկումների և որոշումների արդյունքում այս գագաթնաժողովը կարող է դառնալ պատմական նաև միջազգային խաղաղության և կայունության տեսանկյունից։ Եվ ես մեզ մաղթում եմ հաջողություն և հաստատակամություն այդ նպատակին հասնելու համար՝ պարտադիր չէ, որ Երևանում, բայց հուսով եմ՝ մոտ ապագայում»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Վերջում վարչապետը Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի առաջնորդներին մաղթել է արդյունավետ, բովանդակալից և հեռանկարային քննարկումներ։

EPC Summit in Yerevan could be historic for international peace, says Pashinyan
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in his opening remarks at the 8th European Political Community Summit in Yerevan, spoke about relations between Yerevan and Baku, the unblocking of regional connections, as well as prospects for international peace.
He said that the Yerevan summit could become historic for international peace and stability.
He highlighted the U.S.-brokered Armenian-Azerbaijani peace deal initialed in 2025 in Washington, D.C., and noted that the parties are currently moving ahead with the implementation of the TRIPP project.
“And now we are on the way to implement a very important project, Trump Route for International Peace and Prosperity, which will contribute to peace by unblocking regional routes and creating new international routes from east to west, from south to north, tremendously contributing to international supply chain stability.
Dear friends, now we have peace with Azerbaijan. It is already two years that we have had no casualties as a result of shootings with Azerbaijan, and these are unprecedented years since our independence. Now we are working closely with Azerbaijan to strengthen and institutionalize the peace of our two countries. And this is the first time when the President of Azerbaijan is participating in an event taking place in Armenia, although online. But hopefully I will have the opportunity to visit Azerbaijan in 2028 for the EPC 10th Summit. Armenia and Azerbaijan, by the way, reciprocally supported each other's candidacy to host EPC summits,” PM Pashinyan said.
He highlighted the importance of the EPC Summit globally, given the existing challenges, from Ukraine to the Middle East.
“Of course, this summit is important for international context as well, especially now that the world faces growing multiple challenges, from Ukraine to the Middle East. I dare to hope that as a result of our discussions and decisions, this summit could become historic for international peace and stability as well. And I wish us success and persistence to achieve this goal, not necessarily in Yerevan, but hopefully in the near future,” Pashinyan said, declaring the 8th Summit of the European Political Community open and wishing everyone productive, substantive, and forward-looking discussions.