Ապօրինի անտառահատումներին պետք է վերջ տրվի. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Էկոպարեկային ծառայության Տավուշի մարզային վարչության գործարկման արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ ապօրինի անտառահատումներին պետք է վերջ տրվի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն իր խոսքում կարևորել է վերաբերմունքի փոփոխությունը՝ անտառը եկամտի աղբյուր և բարեկեցության գործոն դարձնելու տեսանկյունից։
Նրա խոսքով, մասնավորապես, Տավուշի շրջանի որոշ համայնքներում, անտառահատումների փոխարեն, այժմ շրջակա անտառների շնորհիվ գործարար նոր հնարավորություն է ստեղծվել զբոսաշրջության ոլորտում, որից ավելի մեծ եկամուտներ են ստանում, քան նախկինում։
«Հետևաբար, այդ անտառը մեր մեծ հարստությունն է, որը պատկանում է մարդկանց, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին։ Մենք այդ, այսպես ասած, կապիտալը ոչ թե պետք է մսխենք, այլ պետք է կարողանանք գործածել այնպես, որ ավելի ու ավելի շատ եկամուտներ բերի մարդկանց՝ ինքը մնալով ոչ միայն անձեռնմխելի, այլև՝ գնալով մեծանա, զարգանա»,-ասել է Փաշինյանը՝ այդ համատեքստում կարևորելով նաև բնապահպանական, առողջապահական խնդիրների լուծումը։
Նա ընդգծել է, որ բնության պահպանման, զարգացման ու սերունդներին փոխանցելու խնդրի լուծման առաջին գծում լինելու է նոր տրամաբանությամբ գործող Էկոպարեկային ծառայությունը՝ հագեցած տեխնիկական միջոցներով։
«Իհարկե, այս ամենն անիմաստ կլինի, եթե տեսքի հետևում չլինի բովանդակություն, չլինի իրական ծառայություն և չլինի խորը գիտակցում, թե ինչ կարևոր աշխատանք է տեղի ունենում։ Մենք մեր նպատակը պետք է իրագործենք մինչև վերջ և ապօրինի անտառահատումներին պետք է վերջ տրվի»,-շեշտել է վարչապետը՝ հավելելով, որ ծառայության գործարկումն իմաստ չի ունենա, եթե այս խնդիրը հստակ չձևակերպվի ու չկատարվի։

PM urges rangers to crack down on illegal logging
Prime Minister Nikol Pashinyan has called for an end to illegal logging in Armenia, emphasizing that forests should be seen as a source of long-term national wealth rather than short-term exploitation.
Speaking at the ceremony marking the launch of the Eco-Patrol Service’s Tavush regional division on Saturday, Pashinyan stressed the need to change public attitudes toward forests.
He noted that in some communities in the Tavush region, tourism based on surrounding forests has already created new business opportunities, generating higher revenues.
“Therefore, our forests are a great asset that belongs to the people, to the citizens of the Republic of Armenia. We should not squander this capital, but instead use it in a way that brings increasing income to people, while it remains not only intact but also grows and develops,” Pashinyan said, also underscoring environmental and public health considerations.
The prime minister added that the Eco-Patrol Service, operating with new equipment and a modern approach, will be at the forefront of efforts to protect, develop, and pass on natural resources to future generations.
“This will all be meaningless if there is no real substance behind it, no real service, and no deep understanding of how important the work being done is. We must fully achieve our goal, and illegal logging must be brought to an end,” the prime minister said, adding that the launch of the service would be pointless unless this issue is clearly defined and addressed.