Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ ադրբեջանական բենզինի շնորհիվ է, որ Հայաստանում բենզինի գները ավելի շատ չեն բարձրացել
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը վստահեցնում է՝ եթե Հայաստանն Ադրբեջանից բենզին և դիզվառելիք ներմուծած չլիներ, հիմա բենզինի գները Հայաստանում մի քանի հարյուր դրամով ավելի բարձր կլինեին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պապոյանն այդ մասին ասաց Աշխատանքի և աշխատավորների համերաշխության միջազգային օրվան նվիրված շքերթի ժամանակ լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ շեշտելով, որ բենզինի գներն ամբողջ աշխարհում են բարձրացել։
«Աշխարհի շատ երկրներում բենզինի գինը 2-3 անգամ է թանկացել, իսկ Հայաստանում՝ տոկոսներով, այնպես որ պետք է շարունակենք հնարավորինս ավելի շատ դիվերսիֆիկացիան պահել, որ աշխարհաքաղաքական ցնցումները մեզ վրա հնարավորինս քիչ ազդեցություն ունենան»,-ասաց նախարարը։
Հայաստանը սկսել է Ադրբեջանից բենզին ներկրել 2025 թվականի դեկտեմբերից։ Օրերս ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հիմնվելով պետական մարմինների տրամադրած տվյալների վրա, հայտնել էին, որ 2026 թվականի ապրիլի 14-ի դրությամբ Ադրբեջանից Հայաստան է ուղարկվել ընդհանուր առմամբ 6312 տոննա դիզվառելիք, 979 տոննա ԱԻ-92 տեսակի բենզին և 2955 տոննա ԱԻ-95 տեսակի բենզին։

Именно благодаря азербайджанскому бензину цены на бензин в Армении не выросли еще больше. Геворг Папоян
Министр экономики Армении Геворг Папоян заверяет, что если бы Армения не импортировала бензин и дизельное топливо из Азербайджана, цены на бензин в Армении сейчас были бы на несколько сотен драмов выше.
Как передает Арменпресс, Папоян заявил об этом во время брифинга с журналистами в рамках шествия, посвященного Международному дню труда и солидарности трудящихся, подчеркнув, что цены на бензин выросли во всем мире.
«Во многих странах мира цена на бензин выросла в 2-3 раза, а в Армении – в процентах, поэтому мы должны продолжать максимально диверсифицировать экономику, чтобы геополитические потрясения оказывали на нас как можно меньшее влияние», – сказал министр.
Армения импортирует бензин из Азербайджана с декабря 2025 года. Недавно азербайджанские СМИ, ссылаясь на данные государственных органов, сообщили, что по состоянию на 14 апреля 2026 года из Азербайджана в Армению было отправлено в общей сложности 6312 тонн дизтоплива, 979 тонн бензина АИ-92 и 2955 тонн — АИ-95.